Yeni doğan sarılığı

Yeni doğan sarılığı

Fizyolojik sarılık 48’inci saatten sonra başlar, tüm bebeklerin yüzde 60-70’inde görülen, bebeğe zarar vermeyen bir durumdur. Taburcu olmadan bütün bebeklerin bilirubin seviyesine bakılıp, sarılık durumu açısından anneye bilgi verilir. Sarılık için evde yapmanız gerekenler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Kan grupları ve yenidoğan sarılığı açısından anneler kaygı yaşayabilir. Eğer anne kan grubu 0 ya da Rh (-) değil ise bebek kan grubu ne olursa olsun sarılık açısından özel bir riskiniz yoktur.

Yenidoğan sarılığı ilerlemesini yavaşlatmak için evde size düşen, sık sık emzirmek ve bebeğinizin daha sık kaka yapmasını sağlamaktır. Yenidoğan sarılığının yakından takip edilmesi gerekir. Bir seviyeye kadar bebeğe zararı olmayan sarılık, belli bilirubin seviyesinden sonra sinir sistemine zarar verme olasılığı nedeniyle tedavi gerektirir. Tedavi hastanede bebeğe özel dalga boyunda ışık verilerek yapılır (fototerapi). Tedavi sürerken beslenme saatlerinde anne bebeğini ışığın altından alıp, emzirir ve tedaviye devam edilir.

Yenidoğan sarılığı takibinde bilirubinin ne kadar yükseldiği ve sarılığın kaç hafta sürdüğü önemlidir. Tedaviye bebeğin kilosuna, doğum haftasına ve kaç günlük olduğuna bakılarak karar verilir. Erken doğan bebeklerde sarılık daha uzun sürebilir. Zamanında doğan bebeklerde 15 günden daha uzun süren sarılık, ‘uzamış sarılık’ olarak özel bir başlık altında değerlendirilir ve daha ayrıntılı testler gerektirir. Bu süre zarfında bilirubin düzeyi bebeğe zarar vermeyecek düzeylerde seyretse bile, altta yatan neden kalıcı bozukluklara yol açabilecek başka ciddi bir hastalığa bağlı olabilir. Bu hastalıklar genellikle genetik bozukluklardır.

Bazen bebeğin anne karnında ya da doğum sonrası aldığı enfeksiyonlar sonucunda da gelişebilir. Bu nedenle daha ayrıntılı testlerin yapılması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki, her uzayan sarılığın altından mutlaka ciddi bir hastalık çıkmaz, hemen üzülüp panik yapmaya gerek yoktur. Bu bebeklerde sıklıkla neden, anne sütündeki bilirubinin vücuttan atılımını yavaşlatan bazı maddelerdir (anne sütü sarılığı). Fakat anne sütü sarılığı tanısı koymak için diğer hastalıkların olmadığının kanıtlanması gerekmektedir. Tek başına anne sütü ile beslenen bebeklerin yüzde 15-40’ında uzamış sarılık görülebilir.