Yeni doğan banyo ritüeli ve kıyafet seçimi

Yeni doğan banyo ritüeli ve kıyafet seçimi

 

Yenidoğan banyo ve giyim hakkında yeni anneler için önerilerimiz olacak. Bebeğinizin mutlu ve huzurlu olması için önemli olan konular arasında yer alan banyo ritüeli ve kıyafet seçimi konularındaki yazı ve videolarımızda sizlere yardımcı olmak istedik.

Banyo:

Ortam 26 derece ve üzerinde ise acele etmeden bebeğinizi yıkamanın keyfine varın. Yumuşak hareket ettiğinizde ve bebeği avucunuzda yüzükoyun yatırdığınızda korkma refleksi (moro) devreye girip, ağlamayacaktır. Yıkama suyunun sıcaklığı 37 derece olmalıdır. Termometre kullanmak en akıllıca yöntemdir, mümkün değilse bileğinizin iç yüzünde sıcak değil, ılık hissettiğiniz bir su ayarı sağlayın. Banyo için plastik bir bebek küveti uygundur. Ayrıca destekleyici file kullanabilirsiniz. Ancak filelere güvenemezsiniz, bütün kontrolün sizde bulunduğundan emin olmalısınız. Suyun temizliğinden emin değilseniz, kaynatıp 37 dereceye kadar soğuttuğunuz suyu kullanabilirsiniz. Şebeke suyu için bunu yapmaya gerek yoktur. Genellikle göbek düşene kadar banyo önerilmez ama belin altı kısmı yıkanabilir. Göbek düştükten ve iyileşme gerçekleştikten sonra banyo yaptırabilirsiniz. Yenidoğan bebeğin çok fazla yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Eğer altını değiştirdiğinizde, bez bölgesini yıkıyorsanız yeterlidir.

İlk bir yıl boyunca haftada üç kez banyo bebekler için yeterlidir daha sık yıkamak, cildinin kurumasına yol açabilir. Özellikle sabun kullanıyorsanız, banyo sonrası bebeğinizi kurulayıp parfüm içermeyen, alerjik olmayan bir nemlendirici losyonla kremleyebilirsiniz. Ilık bir ortamda bebeğin ve annenin rahat edebileceği bir zeminde banyo yaptırın. Banyo işlemine başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyin elinizin altında bulunmalı. Göbek iyileşmesi tam değil ise tam yıkama için bekleyin. Bu dönemde nemli bir bez ile vücudunu nazikçe temizlemek yeterlidir. Göbek iyileşmesi gerçekleştikten sonra bebeğinizi su dolu bir küvetin içerisine yerleştirebilirsiniz.

İlk Banyo:

İlk banyolar nazik ve kısa olmalıdır. Eğer bebeğiniz banyoyu sevmiyorsa, sadece silerek temizlemek yeterlidir. Bebek küvetini 5 santim derinliğinde ılık su ile doldurun, çok sıcak olmamasına dikkat edin. Musluktan akan su kullanıyorsanız mutlaka önce soğuk suyu açıp ondan sonra ısı ayarı yapın. Aksi takdirde kendinizi ya da çocuğunuzu yakma ihtimaliniz vardır. Banyoya başlamadan önce odanın yeterli ısıda olduğuna dikkat edin. İhtiyacınız olan banyo süngeri, durulama suyu ve gerekirse bebek şampuanını hazır bulundurun. Eğer unuttuğunuz bir şey olursa bebeğinizi asla yalnız bırakmayın, havluya sarıp yanınızda götürün.

Banyo bebeğinizle iletişim açısından önemlidir

Banyoyu seven bebekler için yıkanmayı eğlence ve yoğun iletişim aracı olarak kullanın. Bebeğiniz sıkılmadığı sürece acele etmeyin, keyfini çıkarın. Banyo bebeğiniz için sakinleşme ve rahatlama aracı olmalıdır. Çok küçük bebeklerde banyo oyuncaklarına gerek yoktur çünkü sadece suyun yarattığı uyarı ve yıkanma bebek için yeterince heyecan vericidir. Ne zaman ki, büyüyüp oturmaya başlar o zaman yüzen oyuncaklar, suya dayanıklı kitaplar banyo deneyiminize yeni keyifler katabilir. Banyo yaptıramadığınız günlerde bebeğinizi ılık su ile silebilirsiniz, temizlik için saf gül suyu da kullanabilirsiniz. Bebekleri yıkamadaki amaç, onları rahatlatmaktır. Bu nedenle şampuan gerekmez, kullanacaksanız haftada bir kereden fazla kullanmayın.

Giyim:

Bebeği sıkmayan esnek kıyafetler uygundur. Sıkı, kalın, miniği boğan giysiler tercih etmeyin, gerekirse bir kat daha giydirebilirsiniz. Pamuklu, nefes alan giysileri tercih edin. Sentetik olmamasına çalışın. Ortam ısısı 21-23 derece olmalıdır. Unutmayın, ter bezleri çalışmayan bir bebeği aşırı sıcağa maruz bırakmak vücut ısısını artıracak, bebeğiniz mutsuz olacaktır. Rahat bir uyku için uyuduğu ortamın 18-21 derece olması gerekmektedir.