Uykusuzluk hamilelik süresince yaşanılan bir durum olabilir

Uykusuzluk hamilelik süresince yaşanılan bir durum olabilir

Anne adaylarının yüzde 75’i hamileliğin herhangi bir döneminde uykusuzluk problemleri ile karşılaşabilmektedir. Bu uyku problemlerinin çeşitli sebepleri vardır. Sık idrara gitmek, genel rahatsızlık, bacak krampı, mide yanması, horlama ve uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu gibi. Sık idrara gitmek, özellikle ilk ve son trimesterde olur. İlk trimesterde hormonal ve artmış kan akımına bağlıyken, son trimesterde rahmin baskısı nedeniyle ortaya çıkar.

Genel rahatsızlık

Zor nefes alma, aşağıya baskı, yatak dönerken bile olan ağrılar genel bir rahatsızlık yaratmakta ve gece sık uyanarak kalitesiz bir uykuya yol açmaktadır. Özellikle 2-3’üncü trimesterde genellikle rahat bir pozisyon bulmakta zorlanan hamileler, yana dönerek ve yastık destekleri ile buna çözüm bulabilirler. Yatmadan önce ağır gıdalar tüketmemek, çok su içmemek ve rahat bir pijama giymek, konforunuzu artırmaya yardımcı olacaktır. Ilık bir duş ve bir bardak ılık süt, bazı bitkisel çaylar sonrasında uykuya dalmanız daha da kolay olabilir.

Mide yanması

Tüm hamilelik döneminde olabilir. Hamileliğin etkisi ile yemek borusundaki kaslar gevşediği için özellikle asitli ve gazlı içeceklerden kaçınmak, yedikten hemen sonra yatmamak, yastığı yükseltmek gibi yöntemlerin mutlaka faydası olacaktır. Bacak krampları 2-3’üncü trimesterde gözlenir. Diz altında, arkadaki kas grubunun kasılması krampları tetikler. Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin gıdalar tüketmek özellikle de yoğurt çok önemlidir. Şikayet devam ederse magnezyum preparatı kullanılabilir.

Burun tıkanıklığı

Hamileliğin herhangi bir döneminde olmaktadır. Hormonal etki ile artan kan akımı ve burun mukozasında gelişen ödeme bağlı oluşmaktadır. Ortamı nemlendirmek, yatarken yastık ile başı biraz yükseltmek ve okyanus suyu burun spreyi kullanmak gerekir. Ayrıca burun kanatlarının açılmasına yardımcı olan bantları da tercih etmekte fayda var.

Horlama ve uyku apnesi

Hamileliğin herhangi bir döneminde bu problem ile karşılaşılabilir. Artan hormonların etkisiyle oluşan ödem ve damak kaslarının gevşemesi neticesinde gelişir. Hamilelikte alınan fazla kilo bu durumu tetikleyebilir, var olan şikayeti arttırabilir. Başın yastık desteğiyle yukarı kaldırılması ve yana dönüş pozisyonu rahatlık sağlar ancak özellikle hamileliğin ilerleyen haftalarında belirginleşebilir. Doğumdan sonra hızlı bir şekilde geçecektir.

Huzursuz bacak sendromu

Genellikle hamileliğin son dönemlerinde görülür. Anne adayı bacaklarda huzursuzluk hisseder ve onları koyacak bir yer bulamadığını söyler. Demir eksikliği anemisi, magnezyum ve D vitamini eksikliği yol açabilir. Hiçbir sebep yoksa, soğuk uygulama faydalıdır. Fırsat buldukça bacaklarınızı yukarı kaldırın. Hamilelik boyunca ağır olmayan egzersizle yapmaya çalışın. Akşam ılık bir duş alın ve bacaklara hafif masaj yapın. Doktorunuza danışarak, şikayetleri azaltabilen mentollü solüsyonları deneyebilirsiniz.