Uyku stratejileri kullanarak iyi bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz

Uyku stratejileri kullanarak iyi bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz

Harvey Karp (Mutlu Bebek) Metodu

0-3 ay arası için uygun bir metottur. Her uykusu geldiğinde gevşek ve bacakları sıkmayan kundaklama, huzursuz bebeği sakinleştirmek için iyi bir yoldur. Çok kalın olmayan bir örtü ile bebeğin kollarını sarmalamak esasına dayanır. Gece ve gündüz her uyku için yapılır. Kalın bir örtü kullanmamak gerekir. Bu şekilde uyutulan bebek sırt üstü yatırılır, asla yüzükoyun ya da yan bırakılmaz. Kundaklama sıkı olmamalıdır, bacaklarını hareket ettirebildiğinden emin olmalısınız. Kundaklamak bebeği sakinleştirmek için iyi bir yoldur, bebek kendini güvende ve koruma altında hisseder. En çok 6-8 haftalar arasında işe yarar. Sakinleştirme sırasında huzursuz ya da ağlayan bebeğinizi kollarınıza yan ya da yüzükoyun pozisyonda yerleştirin, aynı işlem dizüstüne ya da omuza yatırılarak da yapılabilir. Uyuduktan sonra yatağına bırakılan bebek, mutlaka sırt üstü yatırılmalıdır. Kucakta, dizde ya da omuzda sakinleştirilmeye çalışılırken bebeğinizi küçük küçük pışpışlayın, sesinizin üzerindeki sakinleştirici etkisini kullanın. Ağlama güçlendikçe pışpışlamayı artırın, o sakinleştikçe siz de sesinizi alçaltın. Pışpışlama sırasında kundakladığınız bebeğinizin başına destek verdikten sonra nazik hafif bir ritmik, küçük salınımlar uygulayın. Bu işlemler sırasında bebeğinize bir emzik, eğer bunu kabul etmezse parmağınızı vererek emmesini ve sakinleşmesini sağlayın. Emzik bebeğin yatağında ağzında bırakılır, derin uykuya daldıktan sonra çıkarılır. Üçüncü aydan sonra hala belli bir uyku düzeni oluşturulamayan bebeklerde bazı yöntemler önerilmektedir. Siz bebeğiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemi seçip, ona sadık kalmalısınız. Sürekli metot değiştirmek, bebek için hiçbir uyku alışkanlığı oluşturamamaya yol açabilir.

William Sears (Adım Adım) Metodu

Burada yavaş yavaş bir uyku düzeni oturtmak amaçlanır. Bağımsız ve gece boyu deliksiz uyku oturtulmaya çalışılır. Bebeğinizin gündüz mümkün olduğunca bol beslenmesine özen gösterin. Gündüzlerin beslenmek, gecelerin uyumak için olduğu bebeğe öğretilmeye çalışılır. Amaç, gece acıkarak uyanmasının önüne geçmektir. Düzenli bir uyku programı gerektirir, düzenli gündüz uykuları, gece uykularının da düzene girmesini sağlayacaktır. Akşam bebeğinizi 18.30-19.00 gibi yatırın, uzun süre uyanık kalırsa gece daha çok uyuyacağını düşünmek yanlıştır. Aşırı yorulan, uyku zamanı kaçan bebeklerin uykuya dalması zorlaşır. Uyku için erken yatan bebekler daha uzun uyurlar. Değişimler adım adım ve yavaş yapılmalıdır. Uyku saatini erkene çekmek istiyorsanız, ani keskin bir değişiklik değil, her gece 10-15 dakika öne alınarak arzulanan uyuma saatine ulaşılır. Uyku öncesi rutinleri yerleştirilir. Uyku öncesi aktiviteler bittiğinde uyku zamanı geldiği işaretini veren sözlü bir sinyal geliştirilir. Amaç bir nevi şartlı refleks oluşturmaktır. Bebeğiniz için rahat bir uyku ortamı hazırlayın. Aşırı giydirmeyin ve odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin. Bazı bebekler sakin ve karanlık bir ortam tercih edebilir. Bazıları yumuşak bir ses, belki saat sesiyle daha kolay uykuya dalabilir. Ya da ısıtılmış bir örtü bazı bebeklerde uykuya dalmayı kolaylaştırabilir, bu bebeklerde uyuduktan sonra örtünün yatakta bırakılmaması gerekir. Bebeğiniz ağlamadıkça uyku sırasında çıkardığı ufak sesler için yanına gitmeyiniz, kapının dışından kontrol edip gerçekten ağladığından emin olursanız sakinleştirmek üzere kucağa alabilirsiniz.

Tracy Hogg (Yatır, kaldır) Metodu

4-8 ay arası en etkili olabileceği dönem olarak görülüyor. Biraz daha büyük bebekler için de uygulanabilir. Bebeğinize birazdan uyuması gerektiğini hatırlatan uyku rutinlerini yerine getirin. Bebeğinizin uyku rutininde emzirme-beslenme, sonrasında rahatlatıcı bir banyo, masaj, odanın karartılması ve sakinleştirici bir müzik ya da white noise (beyaz gürültü) dinletilmesi ve kitap okuma yer alabilir. Günlük uyku rutininden sonra bebeğinizi uykuluyken fakat hala uykuya dalmamışken, yatağına yatırın. Eğer ağlamazsa ve mızıldanmazsa odasından çıkın. Bu saati belirlerken de sert bir değişim değil, her gün 10-15 dakikalık öne çekmeler şeklinde yumuşak bir değişim uygulayın. Eğer bebeğiniz ağlamaya başlarsa hemen odaya girmeyin. Önce birkaç dakika durun ve onu dinleyin. Biraz mızıldanıp susma eğilimi gösterirse yanına gitmeyin, kendi kendine sakinleşmesi için biraz zaman verin. Eğer bebeğiniz kendi kendine sakinleşmiyorsa, odaya girin ve onu yataktan alın. Sakinleşene kadar kucaklayın ve yanında olduğunuzu ona hissettirin. Bebeğiniz sakinleştiğinde ve hala uyanıkken onu tekrar yatağına yatırın. Bu süreç bebeğiniz tamamen uykuya dalana kadar kaldırıp yatırmalarla devam eder. Bazen bu yatır kaldır aşaması saatler sürebilir, yorucu olabilir ama sonunda bebeğiniz kendi başına uyumayı öğrenmiş olur. Bu yöntemin başarısında ve ne kadar zaman alacağında bebeğinizin mizacı ve sizin sabrınızın büyük önemi vardır.

Kim West (Sleep Lady) Metodu

Her yaşta uygulanabilir ama daha çok altı ay üzeri küçük bebekler için uygundur. Işıkları kapatın ve bebeğinizi uykulu ama henüz uyanıkken yatağına yatırın. Bu yöntemde bebeğin yatağının yanında oturmak ve aşamalı bir şekilde uzaklaşmak esas alınır. Diğer metotlarda olduğu gibi belli bir uyku saati tayin edilir. Bu saatten önce uyku rutinlerini gerçekleştirin. Yatağına yatırılır ve ışıklar kapatılır. İlk başlarda bebek buna ağlayarak tepki verecektir. İlk birkaç gün çocuğun yatağının yanına koyduğunuz bir sandalyeye oturup, onu rahatlatmanız ve onu terk etmemeniz gerekir. Yatağına yatırdığınız bebeğinizi okşayarak ve alçak sesle konuşarak sakinleştirin, oturduğunuz sandalyeden bebeğinizi okşamaya devam edin. Bebeğiniz uyuyana kadar aralıklı olarak okşayın fakat bunu sürekli yapmamanız gerekir. Sakinleştiği an elinizi çekmelisiniz. Dokunuş sizin kontrolünüzde olmalıdır yani bebeğinizin elinizi ya da parmağınızı tutarak uykuya dalmasına izin vermeyin, aksi takdirde elinizi çektiğiniz anda uyanacaktır. Ağlamaları şiddetlenirse, sakinleşene kadar kucağınıza alabilirsiniz fakat odadan ayrılmamanız lazım. Sakinleştikten sonra tekrar öpüp, okşayarak ve onunla konuşarak yatağına yatırın, sandalyenize oturun. 3-4 gece boyunca bebeğiniz derin uykuya dalana kadar yatağının yanında bulunun. Üçüncü günden sonra her üç günde bir sandalyenizle yatak arasındaki mesafeyi artırarak, odanın dışına kadar taşıyın. Çocuğunuz gece ortasında uyandığında, kalkıp yatağın yanına gidin, ona güven verin, öpün, ayağa kalkmışsa tekrar yatmaya ikna edin ve sonra kapının yanında duran sandalyenize geri dönün. Birkaç hafta sonra bebeğinize iyi geceler dedikten sonra yanından çıkacak ve kendi başına mutlu bir şekilde uykuya daldığını göreceksiniz.

Richard Ferber (Bırak Ağlasın) Metodu

Burada bebeğiniz hala uyanıkken yatağına bırakılır, odadan çıkılır ve bir süre ağlamasına izin verilir. Sonra sakinleştirmek üzere yanına gidilir ama yatağından alınmaz. Bebeğinizin tüm gece boyu uyku için fiziksel ve duygusal olarak hazır olması beklenir. 4-6 ay arası uygulamaya başlamak için uygun zamandır. Bebek uykusu geldiğinde, hala uyanıkken yatağına bırakılır. İyi geceler dilenip, oda terk edilir. Elbette bebek ağlayacaktır, 2-3 dakika sabretmek gerekir. Hala ağlıyorsa odasına gidip, yataktan almadan sakinleştirmeye çalışın. Odada geçirilen süre 1-2 dakikayı geçmemelidir, sırtı sıvazlanıp alçak ses ile konuşup sakinleştirilir, kucağa alınmaz. Anne yanındayken uykuya dalmamalıdır. Bebek odada yalnız bırakılır. Bu kez ağladığında dönmek için daha uzun beklenir ve giderek bekleme süresi uzatılır. Her bir dönüşte kalış süresi en fazla iki dakika olmalıdır. Hala uyanıkken odadan ayrılmak gerekir. Bu gidiş gelişler, çocuk uyuyana kadar devam ettirilir. Uyuduktan sonra gece boyunca her uyandığında aynı yaklaşım sergilenir. yYine en kısa bekleme süresi ile başlanıp giderek bu süre uzatılır. Birçok bebek 3-4’üncü günden sonra ağlamadan kendiliğinden uyumaya başlar. Sıklıkla yedi günden sonra başarı sağlanır. Eğer bebek çok direnç gösteriyorsa, 2-3 hafta yönteme ara verilip tekrar başlanabilir.