Uçak yolculuğu yapmak hamileler için ne kadar güvenli?

Uçak yolculuğu yapmak hamileler için ne kadar güvenli?

Uçak yolculuğu, anne adaylarını endişelendirebilir. Oysa gebelikte uçak yolculuğu, herhangi bir kronik hastalık veya hamilelikle ilgili kanama ve riski yoksa güvenlidir. Özellikle ilk üç aydan sonrası, bulantı ve ağrı gibi şikayetler azalacağından, en güvenli zamanlardır. Elbette ki, ilk üç ayda da herhangi bir risk yoksa, doktorunuzun bilgisi dahilinde uçakla seyahat etmenizde bir sakınca yoktur.

En güvenli dönem ne zaman?

Özellikle 12-28 hafta arası seyahat etmek veya iş yolculuğu için en uygun zamanlardır. Peki neden 28’inci haftaya kadar? Aslında tekil hamilelikler için 35’inci, ikiz hamileler içinse 32’inci haftaya kadar herhangi bir komplikasyon ve risk faktörü yoksa uçakla seyahat edebilir. Ancak hava yolu şirketleri 28’inci haftadan sonra hamilelerden uçabilmeleri için doktorlarından bir rapor istemektedir. Bunun nedeni, olası bir doğum durumunda havayolu şirketinin risk almak istememesinden kaynaklanmaktadır.

Tekil hamileler için 35. hafta, hava yolu şirketlerine bağlı olarak bazen 36. hafta, ikiz gebelikler için de 32. haftadan sonra rapor ile bile olsa bu risklerden dolayı hamilelerin uçak ile seyahat etmelerine izin vermemektedirler. Dolayısı ile uçağa biniş sırasında sorun yaşamamak için doktorunuzdan uçak yolculuğu yapmanızda bir sakınca olmadığına dair rapor alıp bunu tüm uçuşlarınız sırasında yanınızda taşımanız uygun bir davranış olacaktır. Bu rapor genelde standart bir rapordur. Bulunduğunuz gebelik haftasını ve tahmini doğum tarihinizi belirten ve doktorunuzun uçak ile seyahat etmenizde bir sakınca olmadığını bildiren bir rapordur. Bu raporların da 7 günlük geçerliliği olduğunu unutmayın, ona göre mutlaka önleminizi alın. Ayrıca her havayolu şirketinin kendine ait politikaları vardır. Rezervasyon yaptırırken durumunuzu belirtmeniz ve seyahatinize engel herhangi bir yaklaşım olup olmadığını araştırmanız doğru olacaktır.

Peki uçak yolculuğunda nelere dikkat etmelisiniz?

Burada akla gelen ve herkesin sorduğu bir soruya hemen cevap verelim… Hava alanına girerken geçtiğim kapı ve dedektörler bebeğime zarar verir mi?Elbette hayır! Hem hava alanlarının hem de alışveriş merkezlerinin girişinde bulunan dedektörler, metal dedektörlerdir ve X ışınıyla çalışmazlar. Bu nedenle bu kapılardan güvenle geçebilirsiniz. Çantanızı koyduğunuz cihazda X ışını var, oradan geçmediğimiz sürece sorun olmayacaktır. Yolculuk sırasında da her iki saatte bir ayağa kalkıp, koridorda yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı canlandırmalısınız. Bu kısa yürüyüşler sırasında germe egzersizleri de uygulayabilirsiniz. Otururken de bazı germe hareketleri yaparak, uzun süreli oturmanın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz. Bununla ilgili egzersiz, kartları oturduğunuz koltuğun önündeki ceplerde genellikle mevcuttur. Eğer normal zamanlarda da bacaklarda şişlik ve ağrı gibi şikayetleriniz varsa, varis çorapları giymek faydalı olacaktır. Ayrıca mutlaka bol bol sıvı alın ve uçuş için rahat kıyafetler giymeye çalışın.