Tamamlayıcı beslenme!

Tamamlayıcı beslenme!

Ek gıdalara başlamak sizi heyecanlandırırken kafanızda birtakım sorular oluşturacak, tereddütler yaşatacaktır.

  1. Ne zaman başlamalıyım?
  2. Hangi gıdalarla başlamalıyım?
  3. Nasıl hazırlamalıyım?
  4. Bebeğim yiyebilir mi? Kusar mı? Hangi kıvamda vermeliyim?
  5. Gıda alerjisi olur mu?

İyi beslenme, bebeğin ilk bir yıl boyunca süregelen hızlı büyüme ve gelişmeyi karşılaması açısından hayati önem taşır. Onu yeni tatlarla tanıştırmak, bebeğinizle anne karnında başlayan bağa yeni bir düğüm daha atmak demektir. Ek gıdalara başlamak için bebeğin en az 17’inci haftasını doldurmuş olması gerekir ve 26’ıncı haftadan daha sonraya bırakılmamalıdır.

Sırf anne sütü alan ve yeterli büyüme gösteren bebeklerde 6’ıncı ay sonuna kadar ek gıdaya başlanmamalıdır.

Tamamlayıcı Beslenme başka bir isimle ek gıdaya geçerken bebeğe pozitif ve destekleyici bir yaklaşım sergilemek önemlidir, aceleci olmamalısınız. 17’nci haftadan itibaren ek gıdalar yavaş, aşamalı ve maksimum miktarı aşmayacak şekilde verilmelidir. Bebeğin büyümesi ve olgunlaşmasıyla, gıda ve beslenme şekilleri de değişim göstermelidir. Bebeğin gelişim aşaması hangi yiyeceğin hangi kıvamda ve ne şekilde verileceğini belirler. Sadece sıvıyı emmeyi bilen bir bebeğin ek gıdalara geçmesi de hızlı olmayacaktır. Kıvam olarak da adımları izlemek zorundadır.

Tamamlayıcı beslenmede sırasıyla önce püre, sonra pütürlü, parçalı ve katı parmak gıdalara geçiş olacaktır. Bu açıdan bebekler arasında farklar vardır. Bazı bebekler yeni tat ve kıvamlara ihtiyatlı yaklaşırken bazıları, çok daha hevesli olabilir. Başlangıç gıdaları Pirinç püresi, ev yapımı yoğurt, sebze ve meyve püresi tercih edilmelidir. Bebeklerin bir tada alışması için aynı tatla defalarca (8-10 kez) karşılaması gerekir. O nedenle bir besini reddetmesi, o tadı sevmediği anlamına gelmez ve listeden çıkarılmamalıdır.

Yenidoğan bebeklerin doğuştan itibaren beslenmesini belirleyen refleksleri vardır:

  • Arama refleksi
  • Emme refleksi
  • Dille itme refleksi
  • Öğürme refleksi

Bu refleksler, ilk dört ay devam eder, dolayısıyla daha erken ek gıdaya başlamak biyolojik olarak da mümkün değildir. Dille itme refleksinin kaybolması 6-7’nci aya kadar devam eder, bu aya kadar püre kıvamına devam etmek gerekir. Glutenli gıdalar, klasik olarak 6’ncı aydan önce önerilmezken, anne sütünün glutene bağlı bağırsak hassasiyetini azalttığı tespit edilmiştir. Bu nedenle anne sütü varlığında, glutenli gıdalara başlama eğilimi doğmuştur. Her durumda glutenli gıdaların başlanması 7’nci aydan daha öteye ertelenmemelidir.

Anne sütü ile beslenen ve yeterli kilo alan bebekte ek gıdaya başlamak şart mıdır?

6’ıncı aydan itibaren bebeklerin enerji gereksinimi ve protein ihtiyacı artar, demir ve çinko depoları tükenmeye başlar. Ek gıdalara geç başlanması, tatlara alışmasını, bağırsakların tam kapasite ile sindirime geçmesini geciktirecektir. Böylece bebek, büyümesi için gerekli yeterli kalori ve proteini alamayacaktır.

Ek gıdalara başlama zamanı 26 haftadan daha öteye ertelenemez. Ek gıdalar, bebeklere yeni keşifler için yeni ufuklar açar. Bu keşfi yaparken dokunması, hissetmesi yani öğrenmesi, yeni gıdayı tanıması, merakını gidermesi, ağzına alıp çıkarması ve püskürtmesi doğaldır. Üstünün başının, etrafın kirlenmesi doğal bir sonuçtur.