Pişikler bebeklerde farklı tür ve şikayetlerle ortaya çıkabilir

Pişikler bebeklerde farklı tür ve şikayetlerle ortaya çıkabilir

Pişikten korunmak ya da şikayetleri en aza indirmek, bebeğinizin mutlu olması için önemlidir. Pişikler farklı türlerde olabilir.

Bunlar;

Bez dermatiti: Genellikle sıcak, kapalı ortamda idrarın yol açtığı tahriş sonucudur. Poponun idrarla en çok temas eden yüzeyleri etkilenir, kıvrımlardan çok kabarık yüzeyler kızarmıştır. Bazen kızarıklık noktasal, yaygın ya da sulu görülebilir. Kuru kalan kıvrım bölgeleri korunmuştur. Kakanın içindeki enzimlerin yarattığı bir yangıdır.

Mantar pişiği: Sıradan bez dermatitinin yarattığı tahriş zemininde kolay gelişir. Sıcak, nem ve bütünlüğü bozulmuş cilt, mantar enfeksiyonu için bütün şartların oluşmasını sağlar. Burada pişik daha çok sürtünmenin yoğun olduğu kıvrımlardan başlayarak yayılım gösterir. Yaygın kızarıklık ya da göz göz noktasal kızarıklıklar şeklinde başlar. Özel mantar ilaçları gerekir.

Egzama: Kuru, kabuksu pullanmalarla seyreden kaşıntılı dermatittir. Alerjiktir, ıslak temizlik mendilleri, şampuanlar yol açabilir.

İmpetigo: Zeminde var olan pişik üzerine bakterilerin eklenmesi sonucu sarımsı, kabuklu, küçük su dolu, nokta nokta yaralar şeklindedir. Antibiyotikli kremler kullanılır.

İntertrigo: Özellikle tombul bebeklerde aşırı sürtünmeye bağlı olarak kasıklarda görülür. Nemli, kırmızı alanlarda soyulmalar olur, nahoş ve ekşi bir koku eşlik eder. Sıcak ve ter, daha da kötüleşmesine yol açar. Aynı durum boyun kıvrımlarında görülebilir. Üzerine kolayca mantar eklenebilir, pH’sı düşük temizleyiciler tercih edilmelidir. Gümüş ya da çinko içeren kremler iyi gelir.

Pişikten korunma ve tedavi yolları

Çişli ve özellikle kakalı bezlerden bebeği bir an önce kurtarmaya gayret edin. Kakadaki enzimlere uzun süre maruz kalmak, cilt dokusunda hasara yol açar. Gün içinde her iki saatte bir bezini kontrol etmekte fayda var. Bezleme sırasında, bebeğinizin altının bir süre açık kalıp, hava almasına fırsat tanıyın. Pişik gelişti ise her bezleme öncesi poponun en az 10 dakika havalandığından emin olun. Bezin bebeğinizin uygun olmasına dikkat edin. Bağladığınızda, bez ve cilt arasında hava sirkülasyonu için yeterli boşluk kalmalı. Bez ne kadar sıkı ise sürtünme ve tahriş o kadar artacaktır. Parfüm ve alkol içeren, cildi tahriş eden temizlik mendilleri kullanmayın. Islatılmış pamuk tercih edin. Sabun kullanmak zorunda kaldığınızda, asit pH olmasına dikkat edin. Kullandığınız bezin markasını değiştirmeyi deneyin. Koruyucu pişik kremleri içerdikleri çinko sayesinde kalın bir bariyer oluşturarak, cilt ile çiş ve kaka arasında koruyucu etki gösterir. Bu kremleri uygulamadan önce cildin tamamen kuru ve yeterince havalandığından emin olun. Aksi takdirde nem hapsolacak ve iyileşme sağlanamayacaktır. Bebeğiniz sadece anne sütü alıyorsa, devamlı ilk süt almadığından emin olun. Annenin diyetini potansiyel alerjenler açısından gözden geçirmek gerekir. Büyük bebeklerin aşırı meyve suyu ya da karbohidrattan zengin beslenmemesi de önemlidir.