Kundak neden ve nasıl yapılmalı?

Kundak neden ve nasıl yapılmalı?

Kundağın verdiği sıcaklık ve sarmalanma hissi, bebeğe anne karnındaki ortamı hatırlatır. Amerikan Pediatri Akademisi, doğru yapılan bir kundağın bebeği sakinleştirmekte ve uyumasını kolaylaştırmakta etkili olduğunu söyler. Kundaklı bebek mutlaka sırt üstü yatırılmalıdır. Yüzükoyun yatırılan kundaklı bir bebeğin kendini koruyabilme yeteneği kısıtlanacaktır.

Ne zamana kadar kundak?

2 aydan sonra kundak yapmak güvenli değildir. Çünkü bebeklerde dönme girişimi başlar, kundaklıyken yüzükoyun dönen bir bebekte riskli durumlar ortaya çıkabilir. Risklerin farkında olarak kundak yapmak gerekir. Bu işlem, bebeklerde daha derin bir uyku sağlarken, uyanma sıklığını azaltır.

Güvenli kundak için

Kundaklı bebeğinizi mutlaka sırt üstü yatırın ve dönemeyeceğinden emin olun. Bebeğinizin yatağında herhangi bir örtü bulundurmayın, bu bebeğinizin yüzünün örtülmesine yol açar ve oksijenlenmeyi bozar. Hiçbir ürünün ani bebek ölümünü azaltma iddiası kanıtlanmamıştır. Bebek için en güvenli yer kendi yatağıdır. Kundak bebeğinizin aşırı ısınmasına yol açabilir. O nedenle aşırı giyindirilmemiş ve odanın idealden sıcak olmaması gerekir. Kundağı çok sıkı yapmak, bebekte kalça problemine yol açabilir. Bunu önlemek için belden aşağısında bebeğin hareketlerini engellemeyecek kadar bir alan bırakılmalıdır.

Bebeğin iki büyük ihtiyacının giderilmesi gerekiyor:

  1. Anne sütü
  2. Güven duygusu

Bu da kucaklayarak, göğüse alınarak ve emzirilerek giderilecektir. Bununla bebeğe ömür boyu sağlıklı bir mesaj verilmiş olacaktır: ‘Her ihtiyacın olduğunda ben buradayım’. Unutmamak gerekir ki, gereğinden fazla giyindirmek, idealden (21-23 derece) fazla ortam sıcaklığı bebeği çok huzursuz edecektir. Etrafındaki hızlı hareketler bebeği tedirgin eder. Ani kucaklama, çevirme, giydirme ve soyma esnasında ani ve sert hareketler bebeğin korkma refleksinin devreye girmesine yol açacaktır. Yıkama ve giyindirme sırasında bebeği yüzükoyun yatırarak uygulama yapmak ağlamasını azaltacaktır.