Kolik bebekle yaşama rehberi

Kolik bebekle yaşama rehberi

Gaz sancısı yaşanması için bebeğin midesinin büyümesi ve sindirim problemi yaşayacak kadar süt çekmesi gerekmektedir. Dolayısıyla 10-15’inci günden sonra akla gelmesi gereken bir ağlama sebebi olmalıdır. Kolik ağrıları, sıklıkla 2-4 haftalar arasında başlar, bebekte her seferinde benzer bulguları gözlemlersiniz. Sancılar genellikle akşam saatlerinde nöbetler halinde gelir, ıkınma, gerinme, kabızmış ve kaka yapamıyormuş gibi kızarma, zorlanma, bacaklarını karnına çekme ya da ileri uzatıp germe hareketleri görülebilir. Ağlama krizleri sırasında karın gergindir ve gazla doludur. 6 haftaya kadar süren yoğun ağlama döneminden sonra şikayetler azalmaya başlar. Bu ağlama krizleri, 3-4 ay civarında son bulur, bazen 6 aya kadar uzayabilir. Bazı bebeklerde (yüzde 15-20) bu ağrılar ‘kolik nöbetleri’ şeklindedir. Bu bebeklerde günde üç saatten daha uzun, haftada üç günden daha sık ve üç haftadan daha uzun süren ağlama krizleri olur. Daha az şiddette sıkıntılar birçok bebekte vardır ve çok ağlama olmadan sadece ıkınma, gerinme, vücudunu kasma, bacaklarını germe ya da karında toplama şeklinde kendini gösterebilir.

Gaz sancısı olan bebek sağlıklı görünür, tartı alımı normaldir ya da beklenenden hızlı tartı alımı olur. Kolik demek için bebeğin başka tıbbi bir probleminin olmadığı kanıtlanmalıdır. Gıda alerjileri sıklıkla kolik ile benzeşen tablolara yol açabilir. Gaz sancısı ya da kolik ağrısı deyinc,e bebeğin emme esnasında yuttuğu gazdan bahsetmiyoruz. Nedeni tam bilinmese bile büyük ihtimalle sinir ve sindirim sistemiyle ilgili bir olgunlaşma süreci olarak düşünülmektedir ve nihayetinde 12’inci hafta civarında kendiliğinden ortadan kalması bu fikri desteklemektedir. Kolik nöbetleri anneyi yoran, üzen ve çaresiz bırakan ağlamalardır. Ne kadar sıkıntılı bir süreç olsa da, bunların giderek azalacağını ve ortadan kalkacağını bilerek moralinizi yüksek tutun.

Kolik ağrısı yaşayan bebekte ağlama krizlerini azaltmak için öncelikle çocuk doktorunuzun başka bir problem olmadığını söylemesi gerekir.

  1. Bebekteki ağlamaların sizin beslenmenizle alakası olup olmadığını iyi gözlemlemeniz gerekir, huzursuzluğu artırdığını düşündüğünüz gıdaları diyetten çıkarmak çözüm olabilir.
  2. Eğer sadece formül süt veriyorsanız, çocuk doktorunuzla yarı sindirilmiş formül süt seçeneği hakkında görüşebilirsiniz. Altta yatan problem gıda alerjisi ise bu değişikle günler içerisinde bebeğinizin sıkıntılarının azaldığını gözlemleyeceksiniz.
  3. Bebeğinizi aşırı beslemeniz, sindirim problemi yaşayan minik için ekstra yük olacaktır. Bu bebeklerde iki öğün arasında en az 2-2.5 saat beklemeye çalışın.
  4. Bebeğinizi sakinleştirmek için yeterli teması sağlayın, bunu yaparken ev içerisinde gezdirmeniz sakinleşmesini sağlayacaktır. Bu sırada bebeğinizi sakinleştiren sesler de kullanabilirsiniz. Bunlar, genellikle ev içerisinde kullanılan elektrik süpürgesi ve makine gibi düşük frekanslı seslerdir. Ritmik şekilde küçük küçük, nazik bir şekilde kucağınızda sallamak, onunla konuşmak, ninni söylemek bebeğinizi sakinleştirecektir.
  5. Emzik birçok bebekte sakinleşme sağlayan bir araçtır, deneyin. Bazı bebekler ısrarla reddedebilir, çok ısrarcı olmayın.
  6. Dizinizin üzerinde, karın üstü yatırıp sırtını sıvazlayarak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Sırtına yaptığınız masaj sırasında dizinizin karnına uyguladığı basınç ve baskı bebeğin ağrılarını hafifletebilir. Araya koyacağınız sıcak rahatlamayı hızlandırabilir.
  7. Geniş, ince bir örtü içerisinde kalça hareketlerini engellemeyecek şekilde yapılan bir kundak sakinleşme sağlayacaktır.
  8. Aşırı yorgun ve tükenmiş hissettiğinizde, birisinden yardım talep edin. 1-2 saat dinlenmek, yeniden enerji toplamanıza ve moralinizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.
  9. Unutmayın, bu sıkıntılar sizin eksik ya da yanlış uygulamalarınız sonucu değildir. 10- Sıkıntılarını azaltabilecek bazı damlalar için hekiminizle irtibata geçin.