Hamilelikte Boğmaca Aşısı

Hamilelikte Boğmaca Aşısı

Boğmaca çok bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Her yaştan insanı etkileyebilirken özellikle bir yaşından küçük bebekler için çok ciddi, hatta ölümcül olabilmektedir. Hastalıktan korunmanın en etkili yolu ise aşılamadır. Bebeklerde rutin aşı takviminde ilk aşı 2. ayın sonunda yapılıyor. Bu durumda bebek doğumundan aşılama sonucu yeterli antikor oluşumuna kadar geçen ilk aylarda boğmaca enfeksiyonuna açık kalıyor. Boğmaca enfeksiyonunun hayati tehlike yarattığı esas dönemlerde tam bu aylar aslında. Boğmacaya yakalanan 1 yaşından küçük bebeklerin yaklaşık yarısı hastanede tedavi olma ihtiyacı duyuyor. Bebek ne kadar küçükse hastane tedavisine ihtiyacı o kadar artıyor. Bunu önlemenin en etkili yolu ise anne adaylarının gebelikte boğmaca aşısı yaptırmasıdır.

Son yıllarda birçok ülkede kadınlara gebeliğin son üç ayında (3. Trimestirinde) boğmaca aşısı yaptırması önerilmektedir ve yapılması önerilen aşı Tdap: Tetanoz-difteri-aselüler boğmaca aşısıdır.

Aşının yapılması için önerilen zaman, hamileliğinizin 27 ila 36. Haftaları arasındadır.  Boğmaca aşısı yapıldıktan sonra, vücut koruyucu antikorlar (hastalıklarla savaşmak için vücut tarafından üretilen proteinler) üretir. Bu antikorlar en yüksek seviyeye 2 haftada çıkar ve bebeğe geçmesi de bir süre alacağı için 28-30. Haftalar civarı yapılması için en uygun zaman dilimidir.

Aşıyla oluşan boğmaca antikorlarının miktarı zamanla azalır. Bu yüzden bir kez değil, her hamilelik sırasında boğmaca aşısı yapılması önerilmektedir.

Gebelik sırasında yapılan boğmaca aşısı sayesinde bebek doğduğu anda kısa süreli korumaya sahip olacaktır. Bu erken koruma önemlidir çünkü bebeğin ilk boğmaca aşısını 2. ayın sonunda olacaktır. Oysa bebeğin, boğmacaya yakalanmak açısından büyük risk altında olduğu zaman ilk birkaç aydır. İşte bebeğin korunmasındaki bu boşluğu önlemek için en iyi yol hamilelik sırasında boğmaca aşısı olmaktır. Böylece bebek doğmadan önce korunmaya başlar. 2. aylıktan itibaren de bebek aşılanmaya başlar ve korunmada açık kalmaz.

Ayrıca ek olarak erken dönemde bebekle temas halinde olacak aile bireylerinin (Anneanne, bakıcı v.b) boğmacaya karşı önceden (son 10 yıl içinde boğmaca aşısı olmamış bireylerin bebek ile temastan en az 2 hafta öncesinden) aşılanması koza stratejisi adı altında bebeği koruma altına almak bakımından önerilmektedir.

Prof. Dr. Tolga Ergin Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı