Güvenli bir ev ortamı sağlayarak bebeğinizi koruyabilirsiniz!

Güvenli bir ev ortamı sağlayarak bebeğinizi koruyabilirsiniz!

Güvenli bir ev ortamı oluşturmak, bebeğinizin fiziksel sağlığı açısından önemlidir. Bebeğiniz gözünüzün önünden kaybolduysa, beyninizde alarmlar çalmalı. Onu sadece kendi yatağında ya da onun için oluşturduğunuz etrafı parmaklıklarla çevrili güvenli oyun alanında yalnız bırakabilirsiniz. Ona zarar verebilecek objelere ulaşamayacağından emin olun.

Tehlikeli bölgelerde barikatlar ve yeni düzenlemeler

Merdiven başlarına çocuk güvenlik kapıları (parmaklıklar) monte ettirin. Kapı kolları ve pencerelere güvenlik kilidi taktırın. Soba ve kalorifer petekleri önüne barikatlar kurun ya da koruyucu kafesler taktırın. Banyo ve mutfak kapılarını kilitli tutun. Şömineler tehlike arz edebilir. Isı geçirmeyen koruyucu kapakla güvenliği sağlanmalıdır. Ayrıca keskin tuğla kenarları, yaralanmaya müsait alanlar oluşturur.

Ağır eşyaların hareket ettirilemeyecek şekilde monte edildiğinden emin olun. Eğer çocuk televizyon ünitesine tırmanmaya çalışırsa, tamamen altında kalma riski vardır. Bu nedenle televizyonların duvara duvara sabitlenmesi daha uygundur. Şifonyerler ve dresuarların da duvara monte edilmeleri gerekir. Ayrıca çocuklar bunların çekmecelerini basamak olarak kullanıp yaralanabilir. Pencerelerin tam açılması önlenmelidir, en fazla 7.5 cm aralık kalacak kadar açılabilmelidir. Sivri köşeler için sünger koruyucular takılmalıdır. Çocuklar kolaylıkla fişleri prizden çekebilir ve metal bir objeyi prize sokabilir, elektrik çarpması meydana gelebilir. Prizlerin mobilyaların arkasında kaldığından emin olmak gerekir ya da priz kapaklarıyla güvenlik sağlanmalıdır.

Kırılabilecek objeleri ortamdan kaldırın. Mum ve kibrit çocukların erişebileceği mesafede olmamalıdır. Bir yangına yol açabilirler ya da mumu parçalayıp yemeye kalkışıp, boğulma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Çerçeveleri düşürdüklerinde cam parçalanabilir ve yaralanmasına yol açabilir. Çerçeveler, yetişemeyeceği mesafede olmalı ya da cam yerine plastik koruyucular tercih edilmelidir. Üzerinde herhangi bir obje varsa masa örtülerini kaldırın. Bebekler örtüyü çekip üzerindeki eşyaların altında kalabilir ve yaralanabilir.

Etrafta pil bırakmayın!

Özellikle düğme şeklindeki piller daha yüksek voltaja sahiptir. Çocuğunuz herhangi bir pil yuttuğunda mutlaka acile başvurmanız gerekir. Piller, yemek borusunda olmak üzere bütün mukozal yüzeylerde hasara ve delinmeye yol açabilir.

Temizlik malzemelerini kilit altında tutun

Temizleme malzemeleri, ilaçlar, deterjanlar, alkollü içecekler, kozmetik ürünleri, diş macunları, böcek ilaçları çocuğunuza ulaşamayacağı mesafede ve tercihen kilit altında olmalıdır. Oyuncaklar ve boyalar özel seçilmeli 2 cm’den daha küçük, yuvarlak, silindirik ya da oval objeler çocuğun boğazında ve solunum yollarında tam bir tıkanmaya yol açabilir. Bu boyuttaki oyuncaklar beş yaş altı çocuklar için uygun değildir. Ortalıkta asla küçük oyuncak parçaları, yiyecek kalıntıları bırakmayın. Pastel boyalar kolay kırılabilir ve küçük parçalar çocuğun akciğerine kaçabilir. Tombul pastel boyalar tercih edilmelidir. Lateks balonlar, sekiz yaş altı çocuklar için uygun değildir. Patlamış balon parçaları çocuğun solunum yollarını kapatabilir ve boğulmalara yol açabilir.

Yürümeye başlayan çocuk

Yeni yürümeye başlayan bir çocuk için cam sehpalar büyük tehlike oluşturur. Güçlendirilmemiş camdan yapılan sehpalarda kırılma, kesik ve yaralanma riski vardır. Sehpa kenarlarının yumuşak koruyucu tamponlar ile kapatılması gerekir. Ev bitkilerini ulaşamayacağı mesafede koruyun ve dökülen yaprakları evden uzaklaştırın. Perde, panjur ve jaluzi kordonlarının bebeğin ulaşamayacağı yükseklikte ayarlatın. Parmak sakatlanmalarına ve kayıplarına yol açan en sık neden kapılardır. Kapıların tamamen kapanmasını önleyen sistemler kullanmalısınız. En basit yöntem, kapı üzerine asacağınız bir havlu olabilir. Başkalarının evinde bu önlemlerin alınmadığını bilin ve bu durumlarda bebeğiniz üzerindeki kontrol ve dikkatinizi daha yoğunlaştırın. Siz işteyken başka evde kalıyorsa (anneanne, babaanne, bakıcı) o evde de aynı önlemlerin alındığından emin olun. Bu önlemlerden sonra onu güvenli bir mesafeden izlemek üzere özgür bırakın. Keşfetmek, zengin bir hayal dünyası yaratmak için özgür olmaya ihtiyacı vardır.

Banyoda hangi önlemleri almalısınız?

Yenidoğan bebeğiniz birkaç cm suda dahi boğulabilir, onu asla bırakmayın, küvet içi filelere güvenmeyin, file üzerinde de kontrol sizde olsun. Su sıcaklığı 37 derece olmalıdır. Bebek ve çocuklar asla banyoda yalnız bırakılmamalıdır, küçük çocuklar için 4-5 cm derinliğindeki su boğulma için yeterlidir. Bebek küvetteyken onu yalnız bırakmayın. Banyo haricinde de küvette su bulundurmayın ve ortalıkta içi su dolu kaplar olmasın. Banyo zeminine mutlaka kaymayı önleyen plastik, silikon matlar yerleştirin. Banyodan sonra zeminin iyice kurulandığından emin olun. Prize takılı saç kurutma cihazıyla kendini yakabilir ve suya düşürerek elektrik zemin hazırlayabilir. Banyoda elektriğe takılı vaziyette alet bulundurmayın. Klozetler küçük çocukların boyu hizasındadır, kapak ile tuvalete arasında sıkışma ihtimalleri vardır. Kafa-vücut ağırlıkları kafa lehine fazla olduğu için baş aşağı düşme ve boğulma riskleri daha yüksektir. Klozet kapağının devamlı kapalı tutulduğununda emin tutun. Çöp kovası içerisine yerleştirdiğiniz poşetler çocuklar için tehlike arz eder. Meraklı çocuklar bu poşetleri kafalarına geçirip boğulabilir.

Kazaların çoğu mutfakta oluyor

Mutfak ev kazalarının en sık görüldüğü alanlardandır. Çocuklu evlerde açık mutfaklar tercih edilmemelidir. Çocuğunuzun başında olmadığınız zamanlarda mutlaka mutfak kapıları kilitlenmelidir. Kucakta bebeğiniz varken asla yemek yapmayın, yine kucakta bebeğiniz varken elinizde sıcak bir tabak ya da çay, kahve taşımayın. Meraklı bir çocuk kaynayan suyu, ocaktaki tavayı çekip kendini yakabilir. Ocakların duvara yakın gözlerini kullanın ve tavaların sapının duvar tarafında kaldığından emin olun. Mutfaktaki çekmeceler mutlaka kilitli olmalıdır. Bulaşık makinesine dikkat etmek gerekir. Deterjanların sindirim yolundan alınması çocuklar için tehlikelidir. Makineye deterjan koyduktan sonra hemen çalıştırmanız gerekir. Makine içine koyduğunuz bıçakların kesici yüzlerinin aşağıda kaldığından emin olmanız gerekir.

Bebeğinizin fırın ve ocağa yaklaşmasını net bir şekilde yasaklamalısınız. Fırını açmak çocuk için kolaydır ve yanmaya yol açabilir, fırın kapağına asılı bırakılan mutfak bezleri işini kolaylaştırır. Mikrodalga fırınların çocuğun boyunun erişemeyeceği yükseklikte olması gerekir, içerisinde sıcak yiyecekler bırakılmamalıdır ve fırından sıcak yiyecek ya da sıvılar çıkarırken çocuğunuzun etrafınızda dolaşmadığında emin olmalısınız. Eğer çocuğunuz buzdolabının kapağını açabiliyorsa, mandallı bir kilit sistemi monte etmek akıllıca olacaktır. En azından çocuğun ulaşabileceği alt raflarda aspirasyona yol açabilecek üzüm gibi küçük yiyecekler, kırılabilir cam şişeler ya da ilaçlar olmadığından emin olmalısınız.

Mutfak tezgahı üzerinde bulunan mutfak gereçlerini elektrik kordonlarının aşağı sarkmadığından emin olmak gerekir, bebekler ve çocuklar, bu kordonları çekebilir. Bıçak setlerinin açıkta tezgah üzerinde bulundurulmaması gerekir. Mama sandalyesindeyken emniyet kemerleri takılı olmalıdır, bebeğinizin mama sandalyesinde ayağa kalkmasına izin vermeyin. Çocuğunuzun hareket ettirebileceği ya da kolay devrilebilen tabure ve hafif sandalye kullanmayın. Kendini beslerken bebeğinizi asla yalnız bırakmayın. Ayrılmak zorunda kaldığınızda kısa süreliğine önündeki yiyeceği alın, sevdiği bir oyuncakla oyalanmasını sağlayın. Mutfak kapılarında bebekler için ayrıca güvenlik kapısı kullanmak akıllıca olur.