Gebelikte sık görülen bacak kramplarının tam nedeni bilinmiyor

Gebelikte sık görülen bacak kramplarının tam nedeni bilinmiyor

Gebelikte bacak krampları, sık görülen şikayetlerdendir. Genelde gebeliğin ikinci yarısında başlayan bacak krampları, rahatsız eden bir boyuta ulaşabilir. Tüm gün boyunca yaşanabileceği gibi, sıklıkla gece uyku sırasında görülür. Nedeni tam olarak bilinmese de, bacakların artan vücut yükünü taşımaktan dolayı yorulması ve rahmin büyümesiyle, bacaklardan kalbe dönen kan miktarında azalmanın sebep olduğu düşünülmektedir.

Yine bacakları kontrol eden sinirlerin, büyüyen rahim tarafından sıkıştırılması, baskıya maruz kalması da nedenleri arasında gösterilebilir:

 • Magnezyum ve kalsiyum eksikliği, fosfor fazlalığı gibi mineral değişiklikler
 • Rahmin büyümesine ve ağırlaşmasına bağlı bacaklara binen yükün artması
 • Büyüyen rahmin bacaklardan gelen toplar damarlara bası yapması
 • Büyüyen rahmin bacak sinirlerine bası yapması
 • Bacaklarda şişkinlik, ödem ve kilo alımına bağlı yağ birikmesi

Şikayetleri azaltmak için neler yapabilirsiniz?

 • Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının.
 • Uzun süre ayakta ya da oturur pozisyonda kalmayın.
 • Baldır kaslarınızı gün içerisinde gererek egzersiz yapın.
 • Otururken, televizyon izlerken, yemek yerken veya istirahat halindeyken bacaklarınızı hareketsiz bırakmayın. Ayak bileklerini ve ayak parmaklarınızı çevirin, hareket ettirin.
 • Gündüz ve gece yatmadan önce bacak kaslarını iyice uzatarak gerdirin.
 • Kendinizi çok yormayın ve fırsat buldukça, sol yana yatacak şekilde istirahat edin.
 • Her gün yürüyüş yapın ve bol bol su için.
 • Uyku öncesi ılık duş, rahat bir gece geçirmeye yardım edecektir. Ya da uyumadan önce bacaklarınıza hafif sıcak ılık su ile masaj yapın.
 • Hamilelik dönemine uygun ayakkabılar kullanın.

Krampları önlemek için nasıl beslenmelisiniz?

Kas kasılmalarını önlemek için egzersiz yapmak kadar doğru beslenmek çok önemlidir. Diyetteki demir, magnezyum veya folik asit eksikliği krampları tetikleyebilir.

Potasyum miktarını artırın: Kurutulmuş meyve, bir bardak domates suyu, narenciye suyu veya süt, bir dilim kavun, bir portakal veya bir muz potasyumun iyi kaynaklarıdır. Kafein ve nikotini azaltın: Dolaşımı azaltacak olan kahve, çay ve koladaki kafeini, sıvı toplanmasına neden olabilecek çok tuzlu yiyecekleri ve kaslarda kan kısmını engelleyen sigarayı kısıtlayın. Dolaşımı idame ettirmek, laktik asidin ve diğer atıkların kaslardan atılmasına yardımcı olmak için bol su için. Kalsiyumun kas çekilmelerini düzenlemesi için az yağlı süt ürünleri tüketin. Muz, narenciye, kurutulmuş meyve, domates suyu, kavun, kabak, patates, süt ve avokado gibi potasyum açısından zengin yiyeceklere yönelin. Enerji için pirinç, kuru baklagil ve hamur işleri gibi karbonhidratlar tercih edin. Enerji dönüşümü için gerekli olan demir için güçlendirilmiş tam tahıllı gevrekler ve kompleks B vitaminleri için tam tahıllı ekmekler tüketin. Diyete demir, folik asit veya magnezyum açısından zengin yiyecekler ekleyin.

Kramp sırasında yapılacaklar

Eğer bacağa kramp girerse, derhal baldır kaslarını germeyi deneyin. Bacaklarınızı uzatın, topuğunuzu yukarı doğru gerip, baş parmağınızı arkaya doğru itmeye çalışın. Canınız yanabilir ama kramp hafifleyip, geçecektir. Yine baldırlarınıza masaj yapmak veya sıcak su torbası uygulamak ya da kısa bir yürüyüş iyi gelecektir. Hiç yaşamadığınız tipte bir kramp girdiyse ve geçmiyor ya da hafiflemiyorsa, bacaklarınızda şişme, kızarıklık veya hassasiyet hissediyorsanız, o bölgede daha fazla bir sıcaklık varsa, bacak toplardamarlarında pıhtı işareti olabilir. Çok nadir görülse de, ciddi bir durumdur.