Gaz çıkartma sonrası bebeğiniz sakinleşip susacaktır

Gaz çıkartma sonrası bebeğiniz sakinleşip susacaktır

Gaz çıkartma, annelerin ya da ona yardım eden ev sakinlerinin gereksiz bir telaşıdır… Emzirme sonrası bebeği omzunuza yatırıp dik tutmak, sırtını 15-30 saniye sıvazlamak yeterlidir. Gaz çıkartma işleminin sonrasında gergin ve huzursuz olan bebeğiniz sakinleşecek ve eğer ağlıyorsa susacaktır. Bu hareket, bebeğin emme sırasında yuttuğu havayı çıkarmaya yarayacaktır. İyi bir teknikle emzirdiyseniz, hava yutmaz ve sizin yardımınızla da geğirmez. Bunun için uzun uğraşlar vermeyin ve stres yapmayın, bebeğinizi hırpalamayın.

Gaz sancısı ve kolik arasındaki fark nedir?

Gaz sancısı demek için bebeğin midesinin büyümesi ve sindirim problemi yaşayacak kadar süt içmesi gerekmektedir. Dolayısıyla 10-15’inci günden sonra akla gelmesi gereken bir ağlama sebebi olmalıdır. Kolik ağrıları, genelde 2-4 haftalar arasında başlar, bebekte her seferinde benzer bulguları gözlemlersiniz. Sancılar, akşam saatlerinde nöbetler halinde gelir, ıkınma, gerinme, kabızmış ve kaka yapamıyormuş gibi kızarma, zorlanma, bacaklarını karnına çekme ya da ileri uzatıp germe hareketleri yapabilir. Ağlama krizleri sırasında karın gergindir ve gazla doludur. Altı haftaya kadar süren yoğun ağlama döneminden sonra şikayetler azalmaya başlar. Bu ağlama krizleri 3-4’üncü ay civarında son bulur, bazen altı aya kadar uzayabilir. Bazı bebeklerde (yüzde 15-20) bu ağrılar, ‘kolik nöbetleri’ şeklindedir. Bu bebeklerde günde üç saatten daha uzun, haftada üç günden daha sık ve üç haftadan daha uzun süren ağlama krizleri olur. Daha az şiddette sıkıntılar birçok bebekte vardır ve çok ağlamadan sadece ıkınma, gerinme, vücudunu kasma, bacaklarını germe ya da karında toplama şeklinde kendini gösterebilir.

Gıda alerjisi sanılabilir

Gaz sancısı olan bir bebek sağlıklı görünür, tartı alımı normaldir ya da beklenenden hızlı tartı alımı olur. Kolik demek için bebeğin başka tıbbi bir probleminin olmadığı kanıtlanmalıdır. Gıda alerjileri sıklıkla kolik ile benzeşen tablolara yol açabilir. Gaz sancısı ya da kolik ağrısı deyince bebeğin emme esnasında yuttuğu gazdan bahsetmiyoruz. Nedeni tam bilinmese bile büyük ihtimalle sinir ve sindirim sistemi ile ilgili bir olgunlaşma süreci olarak düşünülmektedir. 12’inci hafta civarında kendiliğinden ortadan kalması bu fikri desteklemektedir.