Formül süt hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar

Formül süt hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar

Anne sütünün sağlanamadığı durumlarda inek sütü temelli mamalar kullanılır. Bu sütlerin içerikleri mümkün olduğu kadar anne sütüne benzer hale getirilir. İçerikteki bazı elemanların miktarı azaltılarak ya da ilave edilerek anne sütüne en yakın formülasyon yakalanmaya çalışılır. Anne sütü ile formül süt aradaki en büyük fark, anne sütü içeriğinin bebeğin yaşına göre hafta-hafta ya da ay ay değişmesine rağmen, formül sütlerin sabit bir içerik sunmasıdır. Piyasadaki mamaların arasında anne sütüne yakınlık ve besin ögeleri açısından önemli farklar yoktur. Özellikle takviye olarak anne sütüyle beraber kullanıldığında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, anne sütünden daha tatlı ve vanilya tadında mamaların seçilmemesi gerektiğidir.

Zamanında dünyaya gelen yenidoğan bebeğin mide hacmi 15-20 ml’dir. Günler içerisinde mide hızla büyüyerek, 15’inci günde 60-70 ml, bir ay sonunda 90-120 ml, ikinci ay sonunda 150-180 ml ve üçüncü ay sonunda 200 ml’ye kadar çıkar. Altı aylık bir bebeğin mide kapasitesi 220-250 ml arasındadır.

Bebek ne kadar formül mama almalı?

Doğumdan birkaç gün sonra bebeğiniz ilk bir hafta boyunca her beslenmede 60-90 mililitreyle doyacaktır. Beslenme sıklığı her 2-3 saatte bir olabilir (anne sütü ile beslenenler genellikle daha sık ve daha az miktarlarda süt alır). İlk bir ay boyunca eğer bebeğiniz 4-5 saatten daha fazla uyursa ve beslenme atlarsa uyandırıp, süt vermek gerekir. Birinci ayın sonunda aldığı miktar bir öğünde 120 ml’ye ulaşacaktır ve genellikle her dört saatte bir beslenmek isterler. Altınca aya geldiğinde, bir seferde alabileceği süt miktarı 180-240 mililitre arasıdır ve gün içerisinde 4-5 kez beslenir. Ortalama olarak bebeğiniz bir günde kilo başına 150 mililitre süt tüketir; fakat günlük değişen ihtiyaçları doğrultusunda bazı günler daha fazla ya da az süt tüketmesi normaldir. Belirlediğiniz miktarda ısrarcı olmayın, bırakın bebeğiniz bunu kendisi belirlesin. Biberonu hızlıca bitirip, hala aranıyorsa doymamış olabilir.

Biberonla beslenmede üst ve alt limitler vardır. İlk bir ayda bebeklerin çoğu 90-120 mililitre ile doyar ve her ay öğün başına 30 mililitre artışlarla maksimum 210-240 mililitreye ulaşır. Formül süt ile beslenen bebeğiniz bir günde en fazla bin ml’den fazla süt tüketmemelidir. Bazı bebeklerde doymasına rağmen emme arzusu devam edebilir, emzik vermek uygun olacaktır.

Beslenme düzeni nasıl oluşturulmalı?

Beslenme düzenini oluştururken en iyi yöntem, bebeğinizin isteklerine ve ihtiyaçlarına kulak vermektir. Acıktığında ağlaması acıktığını gösterir. Zamanla bebeğinizin daha düzenli bir beslenme tablosu olacaktır. Ondan gelen işaretleri öğrendiğinizde, beslenmesini belli bir rutini oturtacaksınız. 4-6 aylar arasında ya da bebeğiniz 5.5 kiloyu aştığında formül süt ile beslenenlerin çoğu gece yarısı beslenme ihtiyacı duymaz. Çünkü besin ihtiyaçlarının çoğunu gündüz almış olurlar ve tüm gece uyurlar. Mide kapasitesi de artış gösterir. Bunun sonucunda da gün içerisinde beslenme araları 4-5 saate kadar uzayabilir. Bu dönem sağlıklı uyku alışkanlığının temellerini atmak için kaçırılmaması gereken bir zamandır. Bazı bebekler oburluk gösterip gereğinden fazla miktarlarda süt tüketme eğilimindedir. Bu bebeklerin dikkatini başka uyaranlarla dağıtmak gerekir, beslenme sonrası emzik vermek çözüm olabilir. Genellikle obezitenin temelleri süt çocukluğu döneminde atılır. Bebeğinizin gereğinden fazla beslenmeye alışmamasını sağlayın. Beslenme bebeğe özel olmalı İster anne sütü ister formül süt alsın, unutulmaması gereken en önemli şey bebeklerin beslenme ihtiyaçları değişkendir ve her bebek için kendine özgüdür. Bebeğiniz için doğru olanı keşfedecek olan sizsiniz. Mamalar toz halindeyken, steril değildir, hazırlanan mamanın bozulma riski anne sütüne göre daha yüksektir. Bu nedenle biberonda artan mama tekrar kullanılmamalıdır. Mama hazırlarken kullandığınız suyun tekrar tekrar kaynatılmamış olması gerekir. Tekrar kaynatmalar sonucunda sudaki sodyum miktarı ve eser olarak bulunan kurşun, alüminyum gibi toksik elementlerin konsantrasyonu artacaktır. Eğer anne sütü ve formül süt seklinde karışık beslenme söz konusu ise hazır mamanın fincan ya da kaşık biberonla verilmesi tercih edilmelidir. Biberonun sağladığı hızlı akış ve çabuk doyma hissi bebeğin anne memesinden uzaklaşmasına yol açabilir.

Mama hazırlarken bunlara dikkat edin:

Eller iyice yıkanmalıdır. Kullanılacak fincan ya da biberon iyi yıkanmış ve durulanmış olmalıdır. Hazırlanan mama iki saat içinde kullanılmadıysa atılmalıdır. Mama 70-80 derece sıcak su ile hazırlandıktan sonra soğutulmalıdır. Hazırlanan mamanın sıcaklığı mutlaka el bileğinin iç yüzüne damlatılarak kontrol edilmeli, sonra bebeğe verilmelidir. Hazırlanan mama hemen kullanılmayacaksa mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Biberon ile beslenen bebekler asla yatar pozisyonda beslenmemeli ve biberon bebeğin eline verilip bırakılmamalıdır.

Biberonu bırakma zamanı

Bir yaşından sonra biberona devam eden çocuklarda öğünleri atlamak sık görülen bir durumdur. Biberon alışkanlığı hızlı ve bol miktarda sıvı gıda alımına yol açar. Biberonla beslenmek çocuğa kolay gelir ancak artık bardağa geçme zamanı gelmiştir. Geçiş döneminde suluklar iyi bir alternatif olabilir. Suluk kullanmaya başladığınızda, bütün sıvılar için tercih edebilirsiniz, böylece çocuk bardağa daha kolay geçer. Bu süreç, iki yaşına kadar sürebilir. Unutmamak gerekir ki, çocuğunuz sadece susadığında ya da yiyeceklerle beraber sıvı gıdalar almalıdır. Elinde tüketeceği içecekle dolaşmasına izin verdiğinizde aşırı sıvı tüketimi söz konusu olabilir. Aşırı süt, meyve suyu ya da diğer sıvıları tüketmek çocuğunuzda diş çürüklerine ve gereğinden fazla şeker yüklemesine yol açabilir. Bu hem tek yönlü beslenmeye, hem aşırı kalori yüklenmesine, obeziteye ve diş çürüklerine zemin hazırlar.