Evde bebek bakımının püf noktaları

Evde bebek bakımının püf noktaları

 

Bebek bakımında hijyen çok önemlidir. Dışarıdan gelen ev halkı mutlaka kıyafetlerini değiştirmelidir. Hiç kimse elini yıkamadan bebeğe dokunmamalıdır. Bebek bakımı öncesinde ve sonrasında el temizliğine önem vermek gerekir. İyi bir el yıkama için sabunlama, yıkama ve durulama işlemi 30 saniyeden daha kısa olmamalıdır. Bulaşıcı hastalık taşıyan kişilerin bebeği ziyaret etmemesi gerekir. Ev halkından bireyler enfeksiyon geçiriyorsa mutlaka burnu da kapatacak şekilde maske kullanmalıdır. Hasta bireylerin el temizliğine özellikle özen göstermesi gerekir.

Annenin nezle, grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarında bebeğini emzirmesi hayati önem taşır. Annede mikroba karşı gelişen antikor denen silahlar, süt vasıtasıyla bebeğe geçerek onu koruyacaktır. Hastayken annenin de maske takması gerekir. Bebek olan evde sigara içilmemeli, sigara içen bireyler eve gelince bütün kıyafetlerini değiştirmelidir.

Koza stratejisi: Bebeğiniz aşıları tamamlanıp, koruyuculuk oluşana kadar hastalıklara açıktır. Artık boğmaca hastalığı çocukluk çağı yaygın aşılama programı sayesinde erişkinlerde daha sık görülmeye başlamıştır. Erişkin çağda ağır tablolar olmazken bu kişilerden hastalığı alan bebeklerde durum ağır seyredebilir. Bunu önlemek için bebeğin sık temasta olduğu erişkin aile bireylerinin boğmaca hastalığı için aşılanması gerekmektedir. Koza stratejisi denen bu uygulama sayesinde bebeğiniz boğmaca aşısı tamamlanana kadar korunmuş olacaktır.

Göbek bakımı

Esas olan bebeğin göbeğinin kuru kalmasını sağlamaktır, bu nedenle göbek düşene kadar banyo yaptırmamakta fayda vardır, göbeği ıslatmadan popo yıkanabilir. Göbeğin çiş, kaka ile kirlenmesini önlemek ve nemlenmesine neden olmamak için, göbek kordonu ve klamp dışarıda kalacak şekilde bezlenmelidir. Göbek bakımı için farklı solüsyonlar önerilebilir, fakat en doğrusu hiçbir antiseptik solüsyon uygulamamaktır. Göbek düştükten sonra açık yaraya iki gün yüzde 70 etil alkol uygulanabilir. Göbek bağı ortalama 10-15 günlükken düşer. Bazen bu süre 4-6 haftaya kadar uzayabilir. Göbek bağında akıntı, kötü koku, kordonu çevreleyen ciltte kızarıklık olmaması gerekir. Bu bulgulardan herhangi birinin varlığında, çocuk doktorunuza görünmeniz gerekir.

Göz temizliği

Rutin göz temizliği gerekmemektedir. Bebeklerde zaman zaman çapaklanma olabilir, ilk aşamada serum fizyolojik ve yumuşak bir mendille temizlemek yeterlidir. Israr eden çapaklanma durumunda hekim kontrolü gerekir.

Burun temizliği

Bebek burnunda nem olması normaldir, hastalık anlamına gelmez. Esas problem, burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı yaşayan bebek emmede sorun yaşayabilir. Özellikle kış aylarında yaşam alanlarının aşırı ısıtılması ve yetersiz nem bu sorunu sık sık karşımıza getirir.

Bez değiştirme

İyi beslenen bebek sık sık kaka ve çis yapacaktır. Sırf anne sütü alan bebeklerde kaka miktarı az, ama sayıca daha fazladır. Bebekte huzursuzluk belirtisi yoksa, dört saatte bir altını değiştirmek yeterlidir. Alt değiştirmek için ideal olan su ve pamuk kullanmaktır. Acil durumlarda ya da ev dışında yeni doğanlara özgü parfüm, alkol, kimyasal temizleyici içermeyen ıslak mendiller kullanılabilir. Kız bebeklerde temizlik daima önden arkaya tek hamle ile yapılmalıdır, büyük ve küçük dudaklar aralanıp işlem nazikçe yapılmalıdır. Zarar verme ihtimaliniz yoktur, korkmayın. Bütün kıvrımların temizlenmesi gerekmez. Erkek bebekte skrotum ve penis altı temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Bezlerken penis aşağıya bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Sünnet derisi fizyolojik olarak dardır ve geri çekilemez, çekilmesi sakıncalıdır. Bebeklerin poposu ve genital organları ısı, nem, kaka ve çis tahrişine bağlı olarak sıklıkla kızarır. O nedenle uzun süre kirli kalmamalıdır. Tahriş durumunda koruyucu pişik kremlerini devamlı ya da lüzum halinde kullanabilirsiniz. Genellikle çinko içeren bu kremler, idrar ve kakanın cilde temasını azaltan bir yapıya sahiptir.