Emzirme pozisyonları

Emzirme pozisyonları

Merhaba sevgili anne adayları, bu videoda emzirmede memeyi doğru tutuş pozisyonlarını, doğru emzirme tekniğini, emzirme pozisyonları; kucak pozisyonu, koltuk altı pozisyonu, ters kucak pozisyonu, yan yatış pozisyonunu Emzirme Danışmanı ve Bebek Hemşiresi Gülşah Umar’dan öğreneceksiniz.

Emzirme ile ilgili neler bilmeniz gerekiyor?

Anne fiziken ve ruhen rahat olmalıdır. Doğru emzirme tekniği uygulanmalıdır, bir süre sonra bebek de siz de otonomi kazanacaksınız endişelerden vazgeçin ve gevşeyin. Memenin sadece ucunu yakaladıysa, bebeği memeden uzaklaştırın, tekrar baştan başlayın. ‘Emsin de nasıl emerse emsin’ diye bir şey yoktur. Bu yaklaşım, uzun vadede emzirmenin devamlılığına zarar veren bir tutumdur.

Emzirme Pozisyonları

Anne sırtı dik ve arkaya yaslanmış olmalıdır, yanlış pozisyonda emzirmek annede uzun sürede sırt ağrılarına yol açacaktır. Anne bebeğe değil, bebek anneye yaklaştırılmalıdır. Sakin ve huzurlu bir ortam sağlanmalıdır. Bebekte emme refleksi emmeyi kolaylaştırırken, arama refleksi uzaklaştırabilir. Bebek emerken diğer taraftan yanağına temas etmemek gerekir. Bu, arama refleksini uyaracak ve bebek memeden uzaklaşmak zorunda kalacaktır. Emzirme sırasında anne bebeğiyle konuşmalı, onunla göz göze gelmelidir. Emzirme seansları anne-bebek bağının sağlamlaşması açısından önemli anlardır. Emzirme süresi en az 10, en fazla 30 dakika olmalıdır. Emme süresi ve sıklığı bebeğe bırakılmalıdır. Emzirme aralıkları üç saatten daha uzun olmamalıdır. Sütünüz arttıktan sonra her seansta tek göğüs emzirilmelidir. Bir göğüs boşalmadan, diğerine geçmeyin. Emzirme sonrası bir miktar anne sütü meme başına sürülmelidir. Aşırı göğüs temizliği meme ucuna zarar verir. Günlük banyo haricinde özel göğüs temizliğine gerek yoktur.