Emziren Annenin Beslenmesi

Emziren Annenin Beslenmesi

Bazı anneler emzirirken canları ne çekerse yiyebileceklerini düşünürler. Kabaca baktığımızda bu doğru bir yaklaşımdır fakat bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Yediğiniz bazı yiyecekler sütünüzün tadını değiştirebilir ve bu kimi zaman bebeğin sütü reddetmesiyle sonuçlanabilir ama bu çok sık rastlanan bir durum değildir. Çünkü henüz anne karnındayken bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı sizin yediğiniz gıdaların aromasından etkilenir.

Anne karnındaki bebek doğumdan önce bol miktarda amniyotik sıvı yutar ve tadına aşinadır, o nedenle annenin beslenme alışkanlıklarını kısmen bilir, daha önce tanımıştır. Bazen, çok sık olmamakla birlikte, anne bazı gıdaları tükettiğinde bebekte huzursuzluk ya da sindirim problemleri gözlenebilir.

Böyle bir gözlem olduğunda aynı gıdayı tekrar tükettiğinde bebekte benzeri değişiklikler oluyorsa bunlardan kaçınması gerekecektir. Emzirme sırasında bebekte bu sıkıntılara en sık yol açan gıdalar listesi şu şekildedir:

 • Çikolata
 • Tarçın, sarımsak, karabiber gibi baharatlar
 • Turunçgiller ve suları
 • Çilek, kivi, ananas
 • Soğan, lahana, karnabahar, brokoli, salatalık ve biber gibi gaz yapan sebzeler
 • Erik ve kiraz gibi Laksatif etkisi olan meyveler

Her anne kendi bireysel gözlemini yapmalı ve herhangi bir gıdanın tekrar tekrar bebekte sıkıntıya (huzursuzluk, kusma, gaz, ishal gibi) yol açtığını gözlemlediği takdirde, o gıdaları diyetinden çıkarmalıdır, sabit bir liste yoktur.

Bazen annenin yediği gıdalar süt vasıtasıyla bebekte alerjik reaksiyonlar oluşturabilir, bunun sonucunda egzama, huzursuzluk, üst solunum yolu enfeksiyonu benzeri bulgular ve ishal gözlemlenebilir. Başka sebeplerden kaynaklanmadığı kanıtlandığı takdirde anne beslenmesi yakından takip edilir.

Emziren annenin beslenmesi

Annenin yediği gıdalar genellikle 2-6 saat sonrasında bebekte etkisini gösterir. Bebekte anne sütü vasıtasıyla en sık alerji yapan gıdalar inek sütü, soya fasulyesi, buğday, yumurta, kuruyemişler ve mısırdır. Alerji nedeniyle anne beslenmesinden bazı gıdalar çıkarıldığında, besinsel dengeyi sağlamak için yerine başka gıdaları koyması gerekir. Bu konuda doktor ile fikir alışverişi yapılmalıdır.

Emzirme sırasında diyet

Emziren annenin beslenmesi Emzirme, hem anne hem de bebek için faydalıdır. Emzirme sırasında sağlıklı yiyecekler tüketmek her iki taraf için de önemlidir. Anne sütü besinsel değeri çok yüksek bir gıdadır ve ilk altı ay boyunca bebeğin ihtiyacı olan hemen her şeyi içerir. Bu içeriği karşılamaya yönelik olarak emziren annenin besinsel ihtiyaçları da artar. Sağlıklı bir beslenme ile anne gebelik boyunca aldığı fazla kilolardan da hızlı bir şekilde kurtulacaktır.

İlk 6 ay anne sütü

Anne sütü bebeğin değişen ihtiyaçlarına adapte olacak şekilde üretilir. Annenin beslenmesinin süt içeriğindeki bazı hayati besinler üzerine etkisi kısıtlıdır. Bununla birlikte eğer günlük beslenmenizin besinsel değeri düşükse bu durum hem süt kalitesini hem de kendi sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Anne sütünü üretmek vücut için zor bir iştir.

 • Emzirme annenin günlük ihtiyacına ilaveten 500 kalori eklemesini gerektirir. Emzirme sürecinde besinsel öğelere ihtiyaç artar. Bu nedenle sağlıklı ve çeşitli beslenmek önemlidir.
 • Doğum sonrası hızlıca doğum kilolarından kurtulmak isteyebilirsiniz fakat sabırsız olmamak gerekir. Emzirmenin ilk üç ayı boyunca kilo verememek, hatta belki bir miktar almak normal olarak karşılanmalıdır.
 • Annenin vücudundaki hormonal değişikliklere bağlı olarak iştahı artabilir ve biraz daha kilo alabilir. Emzirmenin ilk aylarında kaloriyi çok düşürmek, süt üretimini azaltabilir ve gerekli enerji karşılanmamış olur. 3-6 aydan sonra anne vücudunda kendiliğinden yağ yakımı başlar ve kilo kaybı emzirmeyen annelere göre daha hızlı olur.
 • Emzirme sırasında düzenli diyet ve egzersiz ile birlikte haftalık 500 gram kilo kaybı, yeterli süt üretimini ve içeriğini etkilemeden eski kilolarınıza kavuşmanızı sağlayabilir. Kilo problemi olmayan annelerde herhangi bir diyete gerek yoktur.
 • Unutmamak gerekir ki, doğum sonrası eski kiloya dönmek için sabırsız olmamak gerekir. Kiloları almak dokuz ay boyunca oldu, hızlı vermek sağlıklı olmayacaktır.
 • Emzirme boyunca besin değeri yüksek olan gıdaları tüketin. Emzirme sırasında besin ihtiyacınız hem bebeğiniz hem de kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak için artmıştır.
 • Diyetinizdeki bazı elemanların miktarı süt içerisindeki o besin elemanlarının konsantrasyonunu etkiler. Diğer taraftan bazı besin elemanları beslenmenizden bağımsız olarak süt içerisinde standart miktarlarda kalmaya devam eder. Bu nedenle vücudunuzun kendi ihtiyaçlarını ve süt üretimi için gerektirdiği bütün gıdaları karşılamak için çeşitli gıdalarla beslenmeniz önemlidir.

Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken gıdalar

 • Balık ve deniz ürünleri
 • Kırmızı et (sığır ve kuzu) ve karaciğer, tavuk göğsü
 • Meyveler ve sebzeler, (özellikle yeşil yapraklı sebzeler)
 • Süt ürünleri (yoğurt, kefir)
 • Kuruyemişler ve tohumlar
 • Yumurta, patates
 • Tam tahıllar
 • Baklagiller
 • Faydalı yağlar
 • Yumru köklü sebzeler
 • Siyah çikolata
 • Ağaç kuru yemişleri

Sağlıklı gıdaları almaya çalışırken, işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Özellikle kalorisi yüksek, ilave şekerli ve sağlıksız yağ içeriği yüksek hazır gıdalardan uzak durmalısınız.

Anne sütündeki besinler iki kategoriye ayrılabilir

Grup 1 gıdalar, annenin beslenmesine göre değişkenlik gösterirken, grup 2 gıdalar annenin beslenmesinden bağımsız olarak anne sütündeki miktarları sabit tutulan besin elemanlarıdır. Bebek sağlığı açısından Grup 1’den yeterince zengin beslendiğinize emin olmanız gerekir. Kendi sağlığınız için de grup 2 besin elemanlarından zengin beslendiğinizden de emin olmalısınız. Aksi takdirde bu elemanlar sizin vücut depolarınızdan mutlaka karşılanacaktır.

GRUP 1 GIDALAR:

Sütteki miktarı anne beslenmesinden etkilenir.

Vitamin B1: Balık, tohumlar kuruyemişler, et ve tahıl

Vitamin B2: Peynir, badem, kuruyemişler, kırmızı et, yağlı balıklar ve yumurta

Vitamin B 6: Tohumlar, kuruyemişler, balık, kümes hayvanları, muz ve kurutulmuş meyveler

Vitamin B12: Kabuklu deniz hayvanları, karaciğer, yağlı balıklar, kırmızı et

Kolin: Yumurta sarısı, sığır ciğeri, tavuk ciğeri, balık ve fıstık

Vitamin A: Tatlı patates, havuç, koyu yeşil sebzeler, yumurta sarısı, karaciğer ve sakatatlar

Vitamin D: Yağlı balıklar, yumurta sarısı, bazı mantarlar, balık yağı

Selenyum: Çeşitli fındıklar, deniz ürünleri, balık, tam tahıllar ve tohumlar

İyot: Deniz ürünleri, özellikle tuzlu su balıkları, süt ve süt ürünleri, meyvelerden çilek, ıspanak, soya fasulyesi, şalgam, kabak

GRUP 2 GIDALAR:

Sütteki miktarı anne beslenmesinden etkilenmez.

Folat: Fasulyeler, mercimek, yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz ve avokado

Kalsiyum: Süt ve süt ürünleri, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuru yemişler

Demir: Kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, fasulyeler, yeşil sebzeler ve kurutulmuş meyveler

Bakır: Kabuklu deniz hayvanları, tam tahıllar, fındık çeşitleri, patates, sakatatlar

Çinko: Kabuklu deniz mahsulleri, fasulyeler, fındık çeşitleri, kümes hayvanları, kuru yemişler

Bazı alışkanlıkların azaltılması gerekebilir:

 1. Sigara emzirme sırasında yasaktır. Süt üretimini azaltırken, bebeğinizi içeriğindeki çok çeşitli zehirli maddelere maruz bırakmaktadır.
 2. Günlük olarak iki kupadan fazla kahve tüketmek bebekte içerdiği kafein nedeniyle aşırı uyarılmaya ve huzursuzluğa yol açabilir. Annenin tükettiği kafeinin yüzde 1’i süte geçer ve bebekler kafeini daha yavaş metabolize ederler. Diğer bütün kafein içeren içecekler için de durum aynıdır.
 3. Alkol yasaklar listesindedir. Bununla birlikte ara sıra az miktarda tüketilebilir. Alkolün anne sütündeki miktarı serumdaki miktarı kadardır, bebekler alkolü daha yavaş metabolize ederler. Kanda belli bir seviyeye ulaştıktan sonra anne sütüne geçer. Bir kadeh şarapta 1.5-2 ünite, bir bardak birada 2-2.5 ünite, 1 shot distile alkollü içkide (cin, votka, viski, rakı gibi)    3-3.5 ünite alkol bulunur.

Ortalama olarak vücudun her 1 ünite alkolü vücuttan atması 1-2 saati alır. Bu nedenle bir kereden fazla alkol tüketildiğinde, emzirmek için en az iki saat beklemek gerekir. Yeterli beklendiği takdirde sütün sağılarak atılmasına gerek yoktur. Alkol almadan önce bebeğin emzirilmesi anneye zaman kazandırır. Düzenli alkol tüketimi, emzirme sırasında kesinlikle sakıncalıdır. Biranın anne sütünü arttırdığı kanısı yanlıştır ve çalışmalar göstermiştir ki bütün alkol çeşitleri süt üretimini azaltmaktadır.