Dörtlü Tarama Testi ve AFP(Alfa Feto Protein)

Dörtlü Tarama Testi ve AFP(Alfa Feto Protein)

Dörtlü tarama testi

(Eskiden üçlü tarama testi olarak bilinen bu teste bir hormon daha eklenmiş ve böylelikle anne kanındaki 4 ayrı hormonun incelenmesi sonucunda Down sendromunu, üçlü teste oranla bir miktar daha fazla yakalama şansı olan dörtlü test günümüzde kullanılan test olmuştur.)

Down Sendromu için 15- 21. gebelik haftasında yapılan biyokimyasal bir testtir. Ultrason muayenesinden sonra anneden alınan kan örneğinde bakılır.

Anneden alınan kanda dört hormon (AFP, hCG, Estriol, İnhibin-A) ölçülür ve bir risk hesaplaması yapılır. Test yapılırken gebelik haftası, annenin yaşı, vücut ağırlığı, ırk, şeker hastalığı olup olmadığı ve sigara kullanıp kullanmadığı bilinmelidir. Gebelik yaşının doğru bildirilmiş olması çok önemlidir. Tüm bu bilgiler ile anne kanından bakılan dört hormon değeri bir bilgisayar programına girilerek, risk hesap edilir. Risk artmış ise anne karnındaki bebeğin gerçekten Down Sendromu olup olmadığını ortaya koymak gerekir. Bu amaçla daha ileri ve esas tanıyı koyacak olan Amniyosentez önerilir.

Nöral tüp defekti (omurga açıklığı) taraması;

Bebekte bazı sinir sistemi gelişim kusurları (Nöral tüp kusurları ) veya karın duvarına ait kusurlar varsa anne kanında bakılan bir madde (alfa fetoprotein=AFP) miktarı artmış olarak bulunur. Nöral tüp kusurlarına örnek omurganın tam kapanmaması (spina bifida) verilebilir. Günümüzde bebeğin gelişimi ve bazı plasenta problemlerinde de yükselmesinden dolayı ya dörtlü tarama testi ile birlikte istenir ya da önceden ikili test yapıldı ise tek başına AFP kan tahlili olarak da yapılabilmektedir. Yüksek bulunursa ayrıntılı ileri düzey ultrasonografi yapılması ve akabinde takibi gerekir. Artık bu nöral tüp kusurları ultrasonografi cihazlarının görüntü kalitesinin iyileşmesi sebebi ile daha kolay tanınmaktadır.