Doğum sonrası bebek bakımı

Doğum sonrası  bebek bakımı

Son 30 yıl içinde bebek gelişimi ile ilgili bilgilerimiz arttı ve yeni alanlar doğdu. Bunlardan biri, bebeklik psikopatolojisi. Bu alan bebeğin yaşamının ilk üç yılını inceliyor ve psikolojik olarak değerlendiriyor.

Anne ve bakıcının çocuk yetiştirme tutumları ne olmalı?

Psikologlar bu soruyu söyle cevaplıyor: ‘Bebek istenilen bir bebek olduğunu hissetmelidir. Anneninse hamileliği sırasında pozitif duygu durumunda olması önemlidir. Anneyle ilk bağ, çocuğun çıplak olarak anne tenine dokunması ile kurulur. Çocukta ilk üç yılda çıkan psikopatolojik durumlar, bebeğin birincil bakıcısı ile arasındaki bağ ile oluşur.'

Bu bağlanmanın sağlanması için: Önce, bedensel ihtiyaçlar olan, açlık ve susuzluk gibi ihtiyaçların giderilmesiyle olur. Ardından, annenin bebeği ile geçiridiği kaliteli zaman çok önemlidir. Bu zaman da paylaşılanlar ilişkiyi belirler. Goodfriend (1993), makalesinde yeni doğan bebeklerin annelerinin ses ve gülümsemelerini, herhangi bir kişi veya nesneye tercih ettiklenirini belirtmiştir. Herhangi bir sebepten doğum ardından anneden ayrılan bebeklerin yemek yemedikleri, gelişmelerinin yavaşladığı ve sosyal olarak geri durduklarını belirtmiştir.

Bebek psikolojisi

Çoğu insanın bilmediği bir konu olan bebek psikolojisi, bebeklerin gelişimi için büyük önem arz ediyor. Peki ya bebek psikolojisi nedir? Psikoloğum sanılanın aksine ana rahmine düştükleri andan itibaren başladığını söyledi. İnanılmaz değil mi? Hamileyken bebeğimize onu istediğimizi hissettirmek önemli demiştik, meğer sebebi bebek psikolojisinin olumlu gelişebilmesi içinmiş.

Bebeklerle ilgili yapılan araştırmalarda önce biyolojik faktörler ele alınmış, ardından yaşamın ilk üç yılını kapsayacak şekilde bebeğin çevre koşulları ve duygusal gelişimi üzerinde yoğunlaştıklarında bebek psikolojisine etkilerini gözlemleyebilmişler.

Peki bebekler nasıl varlıklardır?

Bebekler hızlı gelişen hassas varlıklardır. Kavrama biçimleri çocuk ve yetişkinden farklı olsa da her şeyi çok iyi hissedebilirler. Çevrelerinde hissetiklerine göre çeşitli şekillerde tepkiler verirler.

İşte, "Bu bebekler bizimle konuşuyor mu?" sorusunun cevabı: Size mesaj gönderiyorlar! Bebeğin bakıcısı bu mesajları iyi yorumlarsa iletişim başarılı oluyor. Ancak her zaman mesajları doğru yorumlamak kolay olmuyor. Bu durumlarda çevre desteğine ve deneyimli olanlara başvurulabilir.