Doğum Öncesi Hazırlık

Doğum Öncesi Hazırlık

Doğumdan önce hazırlıklarınızı tamamlayın, ihtiyaçlarınızı doğru belirleyin, gereksiz ve gereğinden çok eşya almayın. Alışverişlerinizi erken yapmanız ihtiyacınız olacak gereçler için acele etmeden, karşılaştırma yapma fırsatı sağlayarak daha doğru bebek malzemeleri almanızı sağlayacaktır. Bu konuda sizden önce bebek sahibi olan annelerin tecrübelerine mutlaka başvurun. Özellikle bebek kıyafetleri konusunda fazla adet almayın. Unutmayın bebekler çok hızlı büyür ve aldığınız bir badiyi iki hafta sonra kullanamayabilirsiniz. Aldığınızdan daha çok hediye geleceğini unutmayın.

Bebek yatağı ve beşik

Bebeğiniz için yaşamın ilk 2-3 yılında yeterli olabilecek bir yatak seçmenizde fayda var. Seçilen yatağın bebek ağırlığı ile çökmeyecek kadar sert olması önemlidir. Parmaklıklar arasını tamamen kapatacak dolgulu tamponlardan kaçınmak gerekir. Bebek yataklarının etrafı bebeğin etrafını izlemesine ve ayrıca annenin bebeği gözlemlemesine olanak sağlaması için parmaklıklı olur, parmaklıkların arası en fazla 6 cm olmalıdır.

Bebeklerin ilk 1 yıl (en azından altı ay) anne baba odasında uyuması daha güvenli olduğu için ayrıca taşınması kolay bir bebek beşiğine de sahip olmak anne için kolaylık olacaktır.

Örtüler

Güvenli bebek uyku ortamı kriterlerine uymadığı için ilk bir yas dolana kadar yorgan, battaniye ve yastıklar güvenli değildir. Omuzdan çıtçıtlı uyku tulumları daha pratik ve güvenlidir.

Lambalar

Gece lambaları şart olmasa da annenin karanlıkta hareketini kolaylaştırmak için kullanılabilir. Kırmızı gece lambalar bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştıracağı için tercih edilmelidir, LED ışıklar tercih edilmemelidir. Unutmamak gerekir ki, bebeklerin karanlıkta uyumaları gerekmektedir. 

Sesli bebek monitörleri

Esas olan anne-babanın aralıklarla bizzat bebeği kontrol etmesidir. Bebek telsizleri ev içinde anneye harekete özgürlüğü sağlamak amaçlı kullanılabilir.

Kanguru

Bebeğin yüzü anneye dönük olacak şekilde, arkadan ense destekli olan kangurular doğumdan itibaren kullanılabilir. Bacaklara kurbağa ya da M pozisyonu veren kangurular tercih edilmelidir. Bebek etrafla ilgilenmeye başladıktan ve baş kontrolü gerçekleştikten sonra yüzü önde sırtı anneye yaslanacak şekilde pozisyon verilebilir. Kucakta taşırken de yine ayni pozisyonda başına destek vererek taşımanız gerekir.

Pusetler

Doğumdan itibaren uygundur. Hastaneden eve transport puset içinde yapılmalıdır. Taşıyabileceği ağırlık üzerinde belirtilmiştir ve genellikle 6-9 kg kapasiteye sahiptirler. Güvenlik açısından üç ya da beş güvenlik noktalı kemer sistemleri vardır. Uzun yolculuklar için beş güvenlik noktalı (bacak arası, bel ve omuzdan kemerli) pusetler tercih edilmelidir. Baston tipi bebek arabaları, bebekler desteksiz oturmaya başladıktan sonra kullanılabilir

Oto koltuğu

Seçerken ISOFIX (doğrudan otomobil kilidine monte olabilen) özelliği olan araba koltukları tercih edilmelidir. Sürekli yeni modeller çıktığı için güncel olanı takip etmek ve üretici firma önerilerine özen göstermek gerekir. Uzun yolculuklar düşünüldüğünde sırt üstü yatay pozisyon alan (lie-flat) araba koltukları tercih edilmelidir. Ana kucağı pozisyonunda bebeklerin 2 saatten uzun süre kalmaları önerilmemektedir. Bu bebeğinizin hem omurga gelişimi hem de sosyal ve duyusal uyaranlardan mahrum kalmaması gerektiği için önemlidir. Unutulmaması gereken nokta da şudur: bebekler 15 aylık olana kadar yüzü arka cama bakacak şekilde arka koltukta araba yolculuğu yapmalıdırlar.

Alt değiştirme masası

Bunun için herhangi bir masa ya da alçak bir dolap üstünü kullanabilirsiniz. Yumuşak dokulu bir örtü üzerine plastik bir koruyucu ihtiyacınız olan her şeydir. İşlem sırasında bebek asla yalnız bırakılmamalı ve başı duvara gelecek şekilde masaya dik pozisyonda yerleştirilmelidir. Alt değiştirme için gerekli malzemeler önceden hazır edilmeli ve bebek asla yüksekte yalnız bırakılmamalıdır.

Küvet

Banyo için plastik bir bebek küveti uygundur. Ayrıca destekleyici file kullanabilirsiniz. Ancak filelere güvenemezsiniz, bütün kontrolün sizde olduğundan emin olmalısınız. Suyun temizliğinden emin değilseniz kaynatıp 37 dereceye kadar soğuttuğunuz suyu kullanabilirsiniz. Şebeke suyu için bunu yapmaya gerek yoktur.

Bebek bakım seti

Bebek bezi, temizlik için pamuk ve temizlik petleri, steril petler (göbek bakımı ve meme başı temizliği ve bebek göz bakimi için), serum fizyolojik (steril tuzlu su), tırnak makası ve termometre bulunmalıdır.

Biberonlar

Kullanmanız gereken durumlar olacaktır. Bazen fazla üretilen sütü sağarak depolamak gerekebilir. Bu işlem için biberonları kullanacaksınız. İlk iki hafta bebeğin anne memesine adapte olduğu dönemdir. Bu süreçte biberon ve emzik gibi bebek için kolay alternatifler sunulması bebeğin anne memesinden uzaklaşmasına yol açabilir. Cam biberonlar tercih edilmelidir. Plastik biberonlar daha kolay aşınacaktır, üzerinde çizikler oluştuğundan sık olarak değiştirilmelidir.

Sterilizatörler

Öncesinde biberonlar yıkanmalı ve fırçalanmalıdır. On dakika kaynatmak ya da bulaşık makinesinde yıkamak sterilizatörlere alternatif olabilir. Bulaşık makinesinden sonra biberonların sıcak su ile durulanması deterjandan arındırılması açısından daha güvenli olacaktır.