Doğru uyku alışkanlığı

Doğru uyku alışkanlığı

İyi bir uyku düzeni yerleştirmeye çalışırken altın kural, bebeğinizin uyku saatini kaçırmamaktır. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yaşamasına izin vermeyin. Uyku problemlerinin temelinde bebeğin uyku zamanının kaçırılması ve bunun sonucunda onun giderek huzursuzluğunun artması ve uyku moduna geçememesi yatar.

Bağımsız ve ‘gece boyu uyku’ modeli yerleştirmeye çalışırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

  • Her çocuğun ihtiyaç duyduğu uyku süresi farklıdır.
  • 3-12 ay arası bebekler 2-3 saat gündüz uykusu almalıdır. Genellikle gece uykusu ile beraber 12-15 saat uyurlar.
  • Uyku zamanını atlamak, çocukta huzursuzluğa yol açacak ve gece uykuya dalması zorlaşacaktır. Gündüz uykusunu kaçırmak ise gelişigüzel, düzensiz uyuklamalara neden olup, gece düzensiz uyumalar artacaktır. Kaliteli ve yeterli bir gece uykusu ancak yeterli gündüz uykusunu almış huzurlu bir çocukta sağlanabilir.
  • Bebeğinizin gündüz ve gece uyku zamanlarını doğru tayin ettikten sonra ondaki yorgunluk belirtilerini (Asla aşırı yorulma ve uykusuzluk değil) gözlemleyince, uykuya geçebilmesi için yatağına götürmek gerekecektir.
  • Özellikle akşamları saat 21.00’den önce bir yatış saatini yerleştirmek için uykuya geçişte bebeğiniz henüz uyumadan yatağına koyup, ellerinizi üzerinde, özellikle de kollarında ve karnında tutarak sakin kalmasını sağlayın. Derin uykuya geçtikten sonra yanından ayrılın. Bu sırada odanın karanlık olması gerekmektedir. Unutmayın, hangi şartlarda uyuyorsa her uyandığında da aynı şartların olması bebeğiniz için bir zorunluluktur.
  • Belirlenen uyku saati öncesi 20 dakikalık sakinleştirici uyku rutinleri oturtmanız gerekir; ılık bir banyo, karnını doyurmak, masaj gibi. Bu rutinlerin istikrarlı ve devamlı uygulanması gereklidir. Eğer uyku saatini erkene çekmeye çalışıyorsanız, her gün bu rutinleri 10 dakika öne çekmek gerekecektir, ta ki arzulanan saate ulaşana kadar.
  • Gece yarısı uyanmalarda bebeğinizin yanına gidip, yataktan almadan, onu okşayarak, ellerinizi sırtında ya da karnında bir süre tutup, fazla uyaran vermeden sakinleştirip tekrar uyumasını sağlayabilirsiniz.
  • Unutmamak gerekir ki, bu yaklaşımda elbette bebeğiniz ağlayıp, söylenecektir. Direncinizi kırmaya çalışacaktır. Amaç, henüz yanlış bir uykuya dalma modeli oluşmadan ‘bağımsız, desteksiz uykuya dalma modeli’ oturtmaktır. Ferber metodundaki gibi yanlış şekillenmiş uyku alışkanlığında, daha sert ve devrim niteliğinde bir model inşa etmek değildir.
  • Diğer önemli nokta, çocuğun uykuya dalma modelini oturturken, uyku yerinin kendi yatağı olmasına ve değişmeyen ortam ile şartların sağlanmasına özen göstermektir.