Doğru Uyku Alışkanlığı Kazandırma Önerileri

Doğru Uyku Alışkanlığı Kazandırma Önerileri

0-4 Ay Bebekler İçin Doğru Uyku Alışkanlığı Kazandırma Önerileri

Bebeğiniz ile birlikte başladığınız bu eşsiz ebeveynlik serüveninde pek çok soru meşgul eder aklınızı. Bu uzun soru listesinin ilk sıralarında bebeğinizin temel ihtiyaçları ile ilgili olanlar yer alır. Nedir bu temel ihtiyaçlar? Beslenme, büyüme, uyku… Bebeğim yeteri kadar beslenebiliyor mu? Bebeğimin büyümesi yeterli mi? Bebeğim ne kadar ve ne zaman uyumalı??   Bu soruların cevabını aramaya koyulup çözüm bulmaya çalışırken bebeğimizin bu ilk günleri farkına varamadan, tadını çıkaramadan geçip gider. Günleriniz bebeğinizi besleyip uyutmaya çabalayarak geçer çoğu kez. Ebeveynlik görevinin en büyük zorluklarından biri olmuştur ‘bebeğinizi doğru şekilde uyutma çabası’. Bu yazıda; ilk aylarında bebeğinize doğru uyku alışkanlıkları kazandırmak için neler yapabilirsiniz? sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Bebeklerin uyku döngüsü yetişkinlerden farklıdır.

Bilmeniz gereken ilk nokta bebeklerin uyku düzeninin erişkinlerden farklı olduğudur. Bu farklılıkları bilmek beklentilerinizi ve davranışlarınızı değiştirecektir.

Uyku; REM (hafif uyku) ve non-REM (derin uyku) evrelerinden oluşur. Uyku sürecinde bu evreler döngüsel olarak devam eder. Yaşa göre bu evrelerin süresi değişkenlik gösterir. Erken bebeklik döneminde REM uyku evresi (hafif uyku) süresi, non-REM (derin uyku) süresinden daha uzundur. REM evresi baskın olduğu için küçük bebeklerin uykusu çok hafiftir. Uykuda kıpır kıpır ve hareketlidir. 2. yaştan sonra ise non-REM (derin uyku) süresi artarak baskın hale gelir.  Böylece bebekler daha derin uyumaya başlar.

Uyku sırasında REM ve non-REM uyku evreleri döngüsel olarak değişir. Hafif ve derin uyku döngüleri arasında beyin kısmi uyanıklık süreci yaşar. Gece uykularında döngü değişimi gecenin başlangıcında her 3-4 saatte bir olurken sabaha karşı ise bu döngüler daha kısa sürelerde gerçekleşir. Gündüz uykularında ise döngü değişimi uykunun ilk 10. ve 30. dakikasında görülür. Uyku geçişlerindeki bu kısa uyanıklıklarda bebeğinizin uyandığını düşünüp hemen yanına gitmeyin, onu hemen kucağınıza almayın. Bu uyanıklık halinin gerçek uyanma olmadığını, uykunun bittiği anlamına gelmediğini hatırlayın ve bebeğinizi yeniden uyutmaya çalışın. Yeniden uykuya dalmasını sağlayabilirseniz bebeğinizin uyku süresinin uzadığını göreceksiniz.

İlk haftalarda bebekler gece ve gündüz ayırımını yapamaz.

Bebekler doğmadan önce, gündüz anne hareket halinde iken amniyon sıvısı içinde sallanarak uyuma, anne uyuyup hareketsiz hale geldiğinde ise uyanma alışkanlığı geliştirebilir. Doğum sonrası da bu alışkanlıklarına devam eder. Tüm gün boyunca sadece beslenme için uyanık kalan bebek gece vakti daha uzun süre uyanık kalacaktır. Gece-gündüz ayırımını yapabilmesi için gündüz uyanık olduğu zamanlarda bol uyaran aldığı bir ortam hazırlanmalıdır. Gece ise uyaranlar en aza indirilmelidir. Gündüz her 2-3 saatte bir bebeğinizi neşeli sesleri ile uyandırın. Uyanık olduğu zamanlarda bol gün ışığı alan bir otamda bulunsun. Gece ise bebeğiniz uyanık olsa bile sadece gece lambasının aydınlattığı odada, onunla sözel iletişimi minimumda tutup, besleyip pışpışlayarak uyutmaya çalışın. Gündüz bol uyaran, gece minimum uyaran yardımı ile bebeğiniz gece gündüz ayırımını kısa sürede yapacaktır.

İlk 4 ayda bebeklerin belirli bir uyku düzeni yoktur.

İlk 4 ayda uyku döngülerinin belirli bir düzeni yoktur. Uyku süreleri çok kısa olabilir.  Ayrıca bu dönemde bebeklerin gaz, reflü gibi fiziksel sorunları daha fazladır. Bu fiziksel sorunlar uykuların uzun olmasına engel olabilir. Bu nedenle bu dönemde bebeğinize kurallı bir uyku düzeni oluşturmaya odaklanmayın. Amacınız ideal bir saatte güne başlayıp gün içindeki uyku zamanlarını düzenlemek olmalıdır.

İlk haftalarda bebeğinizi istediğiniz gibi uyutabilirsiniz.

İlk 8-10 haftada bebekler koşullanmaya bağlı öğrenme gerçekleştirmez. Bu nedenle bebeğinizi istediğiniz gibi uyutabilirsiniz. Memede, kucakta, sallayarak, yürüyerek, bebek arabasında… Nasıl daha kolay uyuyor ise o şekilde uyutun. 3. aydan itibaren bebeğinizin uyku alışkanlıkları oluşmaya başlar. Bu nedenle bebeğinizin, 3. ayını tamamladıktan sonra doğru uyku alışkanlıkları kazanmasını sağlamalısınız. Artık günde en azından bir kez bebeğinizi emzirmeden uyutmaya başlamalısınız. Emzirmeden uyutma her uykuda olmayabilir. Amacınız gün içinde sadece bir-iki uykusunu memede olmadan uyutmak olsun. 6. aydan sonra ise bebeğinize kendi kendine uykuya dalması için eğitim vermeye başlayabilirsiniz.

Doğru uyku zamanını ve ideal uyanıklık süresini belirleyin.

Bebeğinizin yaşına özel ideal uyanıklık ve uyku sürelerini bilmek faydalı olacaktır. İlk ayında bebekler günün büyük bölümünü uykuda geçirir. İdeal uyanık kalabilme süresi ortalama 45 dk -1 saat kadardır. Beslenme, alt değiştirme, gaz çıkarma işlemleri sonrasında hemen yeni bir uyku süreci başlayacaktır.  Uyku süresi ortalama 45 dk-3 saat civarıdır. Bu süre gündüz daha kısa, gece ise daha uzun olabilir. 3 saatten uzun süre uyumaya devam etse de ilk ayında bebeğinizi uyandırıp beslemeniz gerekmektedir. Günler geçtikçe uyanıklık ve uyku süresi uzamaya başlar. 1. aydan sonra gece uyku süresi 4 saate kadar uzayabilir. Uyanık kalabilme süresi ilk ay 45 dk-1 saat iken bebeğiniz 4. aya geldiğinde ortalama 1,5-2 saat olacaktır. Bebeğinizin ideal güne başlama saati 06:00-08:00 arası, gece uykusuna başlama zamanı 19:00-21:00 arası olmalıdır.

İdeal uyanıklık süresini bilmek neden önemlidir?

Uyku zamanını kaçırmak, olması gerekenden daha uzun uyanık kalmak bebeğin aşırı yorulmasına neden olur. Aşırı yorulan bebeğin kendini sakinleştirip uykuya dalması daha zor olacaktır.  Gündüz yeteri kadar uyuyamayan bebeğin gece uykusuna dalması ve uzun uyuması kolay olmaz. Çünkü gün içinde yaşanılan aşırı yorgunluk bebeğinizin stres hormonu seviyesini artırır. Bunun sonucu bebeğiniz huzursuz olur. Gündüz uykularını yeterli alan bebeğin gece uykusuna dalması daha kolaydır, uyku süreleri daha uzun ve kesintisiz olacaktır.  Tabloda yaşa özel idela uyku ve uyanıklık süreleri verilmiştir.

 

Yaş

Toplam uyku süresi

Gündüz uyku süresi

Uyanıklık zamanı

0-1 ay

16-18 saat

5-7 saat

45-60dk

2. ay

15-17 saat

5 saat

1 saat

3. ay

15 saat

4-5 saat

1 saat 15 dk

4. ay

15 saat

4-5 saat

1 saat 30 dk

Bebeğinizin uyku sinyallerini tanıyın.

Bebeğinizin yaşına uygun uyku ve uyanıklık sürelerini öğrendiniz. Aklınızdan şunu çıkarmayın: ‘Bebeğiniz biriciktir ve kendine özeldir.’ Burada yazılan genel bilgileri uygularken bebeğinizin ihtiyaçlarını göz ardı etmeyin.  Bu nedenle gözünüz önce bebeğinizin üzerinde sonra saatinizde olsun. Bebeğinizin uyku sinyallerini iyi takip edin. Peki nedir bu uyku sinyalleri??

-Gözleri ovuşturma

-Esneme

-Hareketlerde yavaşlama

-Huzursuzluk

Bu sinyaller uyku zamanının geldiğini gösterir. Bunları fark ettiğinizde zaman geçirmeden hemen uyku rutinine başlamalısınız. Sinyalleri kaçırırsanız bebeğiniz daha çok yorulacaktır ve yorgun olan bebeğinizi uyutmak çok daha zor olacaktır.

Uyku rutini nasıl olmalıdır?

Bebekler 10. haftadan sonra rutinlere bağlı öğrenmeye başlar. Bir sonraki aşamada neyin yapılacağını bilmek bebeğinizi rahatlatır. Böylece bebeğiniz kendini güvende hisseder. Uyku öncesi aynı şeyleri aynı sıra ile yapmak bebeğinize uyku zamanının geldiği sinyalini verecektir. Böylece bebeğiniz daha huzurlu uyuyacaktır. Dikkat etmeniz gereken şudur: Uyku rutinine nerede ve ne şekilde isterseniz başlayabilirsiniz. Önemli olan, uyku rutininin bebeğinizin odasında ve mümkün ise bebeğinizin yatağında bitirilmesidir. Aynı şeyleri aynı sıra ile yapın. Ilık banyo, masaj, uyku kıyafetlerin giyilmesi, kitap okumak, ninni söylemek, sarılmak, iyi geceler öpücüğü vermek uyku rutini aşamaları olabilir. Uyku rutini süresi 6 aydan küçük bebeklerde 10-15 dakika , 6 aydan büyük bebeklerde 30 dakika olabilir.

Beyaz gürültü nedir?

Beyaz gürültü; elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, aspiratör gibi cihazların çıkardığı seslerdir. Bu sesler bebeğin anne karnında iken anneye ait kalp atım sesi, kan damarları içinde kanın dolaşım sesi, barsak seslerinin amniyon sıvısı içinden duyulma şekline benzer. Bu sesleri duyması, bebeğinize anne karnındaki güvenli ortamını hatırlatacaktır. Böylece bebeğin uykuya geçmesi kolaylaşır. Dışarıdan gelen ani sesler baskılanır. Yenidoğan döneminde beyaz gürültü uyku rutini içinde kullanılabilir. 6. aydan sonra beyaz gürültü dinletmek yerine doğa seslerini içeren ses kayıtları dinletmek daha iyi olabilir.

Kundak kullanabilir miyim?

Bebekler 4 aylık olana kadar kollarını istemli hareket ettiremez. Kolların kontrolsüz hareketi bebeğin kendini düşüyor gibi hissetmesine neden olur. Bu güvensizlik hissi bebeğin uykuya geçmesini zorlaştırır ve uyku süresini kısaltır. Bu nedenle kolların kontrolsüz hareketini engellemek uykuya geçişi kolaylaştırır, uyku süresini uzatır         . Kundak yaparken dikkat edilmesi gereken önemli unsur kalça ve bacakların serbest bırakılmasıdır. Kalça hareketlerini kısıtlamak kalça eklem gelişimini olumsuz etkileyeceğinden kesinlikle önerilmemektedir.

Uyku sırasında ideal oda ısısı nasıl olmalıdır?

Çok yüksek oda ısısı uyku kalitesini olumsuz etkiler. Bebeğin terlemesine, oda neminin düşmesine, burun tıkanıklığı oluşumuna ve uyku süresinin kısalmasına neden olur. Uyku sırasında ideal oda ısısı 20-22 c olmalıdır.

Esnek davranın…

Bebeğinizin bu ilk aylarında uyku düzeni için kesin kurallar koymaya çalışmayın. Bu dönem, düzenden ziyade düzensizliğin hakim olduğu bir dönemdir. Bebeğinizin ihtiyaçlarını gözlemleyerek uyku düzenini oluştururken esnek davranmalısınız. 0-4 ay arası dönemde kuralcı bir düzen oluşturma çabası içinde olmamalısınız. Bağımsız uykuya dalma eğitimine bebeğinizin 6. ayı tamamlandıktan sonra başlayabilirsiniz. 

4-6 Ay Bebekler İçin Doğru Uyku Alışkanlığı Kazandırma Önerileri

4. aya geldiğinde bebeğinizin uyku düzeni bozulmaya başlar. Gece ve gündüz uyku süreleri belirgin olarak kısalır. Daha öncesinde gece uykularında düzenli uyuyan ve 3-4 saatlik aralıklar ile sadece beslenmek için uyanan bebeğiniz 4. aydan itibaren gece uykularında daha sık uyanmaya başlayacaktır. Gece uykusuna daldıktan sonra ilk uyku yaklaşık 4 saat sürer. Sonrasında uykuda geçen süre azalarak sabaha karşı saat başı uyanmaya başlar. Bebeğiniz her uyandığında ağlayarak sizi yanına çağırır ve yeniden uykuya dalmak için sizden destek alır. Bu uyku gerilemesinin nedeni bebeğinizin uyku döngülerinin oluşmaya başlamasıdır. Derin (non-rem) ve hafif (rem) uyku evreleri belirli bir düzen içinde birbirini takip eder. Bu döngüler arasındaki geçiş sırasında beyin kısmi uyanıklık hali yaşar. Bu uyanıklık döneminde bebeğiniz yeniden uykuya dalabilmek için sizin desteğinize ihtiyaç duyar. Bu nedenle bebeğiniz geceleri sık sık uyanıklık hali yaşayacaktır. Bu yazıda sizlere 4-6 ay arasındaki bebeğinizin uyku düzeninin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Bu yazıyı okurken unutmayın ki burada belirttiğimiz süreler ortalama değerlerdir. Bebeğiniz biriciktir ve kendine özeldir. Verilen bilgiler ışığında bebeğinize en uygun uyku düzenini onun uyku sinyallerini takip ederek, yaşına uygun olması gereken ideal uyku sayısını ve süresini bilerek oluşturmalısınız.

İdeal gündüz uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

Bu dönemde bebeğiniz sabah, öğle ve öğleden sonra olmak üzere 3 gündüz uykusuna ihtiyaç duyar. Sabah 07:00-07:30 da güne başladıktan kısa bir süre sonra uykusu gelir. Sabah uykusu minimum 1 saat, maximum 2 saat sürmelidir. 1 saatten daha kısa sürede uyandı ise uykuyu 1 saate tamamlamak üzere yeniden uyutmak için destek olmalısınız. 6 aylık olduğunda sabah uykusunu 90 dakika ile sınırlamalıyız. Uyanık kalma süresi ortalama 2-2,5 saat civarıdır. Bu sürelerdeki uyanıklıkları takiben bebeğiniz öğle ve öğleden sonra (kestirme) uykusuna yatırılmalıdır. Son gündüz uykusundan 2,5-3 saat sonra gece uykusu zamanı gelir.

Bebeğinize bağımsız uykuya dalmasını öğretmeye başlamalısınız. Gün içinde en az 1-2 uykusunda bağımsız, desteksiz uykuya dalmayı öğretebilirsiniz. Bağımsız uykuya dalma alışkanlığının her uykuda olmasını beklemeyin. 1 veya 2 uykuya dalışında bebeğinize yatağında kendi kendine uykuya dalması konusunda destek olun.

İdeal gece uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

4. ve 5. ayda bebeğinizin gece uykusu ihtiyacı ortalama 10-12 saattir. Gece uykusuna geçiş saat 19:00-20:00 arasında olmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde uyku kesintiler ve sizin desteğiniz ile yeniden uykuya dalarak sabaha kadar devam eder. Güne başlama saatinin 07:00-07:30 arası olması idealdir. Gece boyunca bebeğiniz 2-3 beslenme yapabilir.

Uyku rutini nasıl olmalıdır?

Uyku rutini bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştırır ve ilk uyku süresini uzatır. 4. ayda uyku rutininde kundaklanma basamağını çıkarabilirsiniz. Çünkü bebeğiniz artık kollarını istemli kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle istemsiz kol hareketlerine bağlı güvensizlik hissi artık oluşmaz. Beyaz gürültü dinletmeye devam edebilirisiniz. Uyku rutini bebeğinizin odası dışında başlasa bile mutlaka odasında bitirilmelidir.

6-9 Ay Bebekler İçin Uyku Düzeni Önerileri

Beslenme, büyüme, gaz, uyku, aşılar derken günler hızlıca akıp gidiyor. Bebeğiniz 6 aylık oldu bile... Bu hızlı değişim ve gelişim sürecinde bebeğiniz siz fark etmeden bazı uyku alışkanlıkları edinmeye başlar. Emerek memede-biberonda uyuma, ayakta sallanma, kucakta pışpışlanma, pusette ileri geri gitme gibi rutinler, alışkanlık haline dönebilir.  Bebeğinizin edindiği bu uyku alışkanlıkları ileri yaşlardaki uyku düzenini de etkileyecektir. Kazanılan yanlış uyku alışkanlıklarını sonradan değiştirmek güç olacaktır. Bu nedenlerle 6. aydan itibaren bebeğinizin uyku ve uyanıklık sürelerini, uykuya dalış şeklini bir düzene sokmanız gerekmektedir. Bu dönemde yavaş yavaş bebeğinize kendi kendine (bağımsız) uykuya dalmasını öğretmelisiniz.

6-9 ay arasında bebeğiniz pek çok yenilik yaşar. Ek gıda serüveni başlar, ilk dişler yavaş yavaş gelir, hareketlilik artar, emekler, döner, tutunur kalkar...  Bu dönemde bebeğiniz gelişimsel sürecin doğal bir basamağı olarak ayrılık kaygısı yaşayabilir. Yani bebeğiniz sizi göremediği her an çok huzursuz olur. Tüm bu değişiklikler uykuya dalma ve uyku süresini uzatma konusunda da bazı zorlukları beraberinde getirir. Bu yazıda sizlere 6-9 ay arasındaki bebeğinizin uyku düzeninin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Bu yazıyı okurken unutmayın ki burada belirttiğimiz süreler ortalama değerlerdir. Bebeğiniz biriciktir ve kendine özeldir. Verilen bilgiler ışığında bebeğinize en uygun uyku düzenini onun uyku sinyallerini takip ederek, yaşına uygun olması gereken ideal uyku sayısını ve süresini bilerek oluşturmalısınız.

İdeal gündüz uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

Gündüz uykusu yeterli olmayan ve uzun süre uyanık kalan bebekler gün içinde aşırı yorulur. Bu yorgunluk bebeğin gece uykusuna dalmasını ve uzun uyumasını zorlaştırır, bebeğiniz gece daha sık uyanır ve sabah güne daha erken başlar. Bu nedenle, öncelikle bebeğinizin gündüz uykusunu düzene sokmalısınız. Bunu yapmak için de bu döneme özgü ideal uyanıklık süresi ve uyku sayılarını bilmek faydalı olacaktır. 

İdeal güne başlama zamanı sabah saat 07:00-07:30 arası olmalıdır.  Saat 06:00 dan önceki tüm uyanmalarda gece uykusunda yaptığınız şekilde bebeğinizi yeniden uyutmaya çalışmalısınız.

Uyanık kalabilme süresi 6 aylık bir bebek için yaklaşık 2-2,5 saattir.  Bebeğinizin yaşı büyüdükçe uyanıklık süresi artacaktır. 9. aya geldiğinde bebeğiniz yaklaşık 2,5-3 saat uyanık kalabilir. Gün içerisinde bebeğiniz sabah daha kısa süre uyanık kalabilirken akşama doğru bu süre uzayacaktır.

6 ayda bebeğiniz iki uzun, bir kısa gündüz uykusuna ihtiyaç duyar. 7-8 ay arasında öğleden sonra gerçekleşen kısa gündüz uykusu (şekerleme uykusu) yavaş yavaş kalkmaya başlar ve gündüz uykuları ikiye düşer.

Sabah uyandıktan kısa bir süre sonra (yaklaşık 1,5 saat sonra) bebeğiniz uyku sinyalleri vermeye başlayacaktır. Uyku sinyalini alır almaz bebeğinizi uyutmalısınız. İdeal uyanıklık süresini geçirdikten sonra ikinci ve üçüncü gündüz uykusu gerçekleşir. Sabah ve öğle uyku süresi en az 1 saat olmalıdır. 1 saatten daha kısa sürede uyanır ise bebeğinizi yeniden uyutmaya çalışmalısınız. Uyanan bebeğinizi yeniden uyutmak elbette çok kolay olmayacaktır; ama pes etmeden denemelere devam etmelisiniz. Yaklaşık 3-4 hafta sonra bebeğinizin gündüz uyku sürelerinin uzadığını göreceksiniz.  3. uyku öğleden sonra gerçekleşen kısa uykudur (şekerleme uykusu). Süresi 30-45 dakika olabilir. Bu uyku, saat 18:00 den sonraya kaymamalıdır ve süresi 45 dakikadan uzun olmamalıdır. Aksi halde gece uykusuna yatış zamanı çok geç vakte kalacaktır.

Son gündüz uykusundan gece uykusuna kadar geçen süre 6. ayda yaklaşık 3 saat iken 9. ayda 3,5 saati bulabilir. 7.-8. aydan sonra öğleden sonraki şekerleme uykusuna ihtiyaç kalmaz. Şekerleme uykusu kalktığında öğle uykusu ile gece uykusuna geçiş arasındaki süre uzayacaktır. Bu durumda aşırı yorgunluk oluşmasını önlemek için akşam uykusu zamanı daha erkene çekilebilir.

İdeal gece uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

 

Gece uykusuna geçiş zamanı 18:30-20:30 arasında olabilir. Gece uykusu süresi ise yaklaşık 10-11 saat olmalıdır. Teorik olarak 6. aydan sonra bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur.  Eğer bebeğiniz beslenmek için uyanmıyor ise tüm geceyi beslenmeden rahatlıkla geçirebilir. 6-12 ay arasındaki bebeğiniz gece beslenmek için uyanıyor ise saat 23:00-24:00 civarı bir kez rüya öğünü verebilirsiniz.  12. aydan sonra gece beslenmesi tamamen kesilmelidir. Oysa pek çok bebek 6-9 ay arasında gece sık sık uyanır ve emmeden uykuya geçemez. Bu durumda bebeğiniz memede ya da biberonda emerek uyumayı, uykuya geçiş için bir araç olarak kullanıyordur.  Bilmeniz gereken; bu durumun ihtiyaçtan ziyade alışkanlık sonucu olduğudur. Gündüz uykuları düzensiz olan, uyanıklık süresi uzun olan ve bağımsız uykuya dalmayı öğrenememiş bebekler bu dönemde, geceleri sık sık uyanır.

Uyku rutini nasıl olmalıdır?

Bebeğinizin, beslenme ve uyku arasında ilişki kurmasını engellemelisiniz. Yani, meme ya da biberon ağzında iken uykuya dalmamalıdır. Bebeğinizi farklı bir odada besledikten sonra uyku rutinine başlayın. Banyo, masaj, ninni, kitap bu dönem uyku rutini içinde yer alabilir. Uyku rutini bebeğinizin odası dışında başlasa bile mutlaka odasında bitirilmelidir.

 

Uyku sırasında üzerine bir örtü örtülmemelidir. Örtü yerine uyku tulumu giymesi yeterli olacaktır. Yatağında uyku arkadaşı dışında oyuncak ve yastık bulundurulması önerilmez.

 

9-12 Ay Bebekler İçin Uyku Düzeni Önerileri

9. aya gelen bebeğiniz artık çok hareketlenir. Emekleme, tutunup kalkma, sıralama gibi pek çok yeni yetenek edinir ve bunu geliştirmek için çok çabalar. Tekrar tekrar denemeler yaparak öğrenir. Hiç yerinde durmak istemez, sürekli hareket eder. Artan bu hareketlilik, aşırı yorulmasına neden olur. Eğer bebeğinizin gündüz uykularını düzene sokamazsanız gece uykuları da bozulmaya başlayacaktır. Gündüz yorulan bebeğinizin gece uykuya dalması daha zor olacak, uyku süreleri kısalacak, sık sık uyanacak ve güne erken başlamak isteyecektir. Bu nedenle döneme özgü ideal uyanıklık süresi ve uyku sayılarını bilmek faydalı olacaktır. Hala öğrenmedi ise bu dönemde bebeğinize, emmeden, sallanmadan, pışpışlanmadan, kendi kendine uyumasını öğretmelisiniz.

Bu yazıda sizlere 9-12 arasındaki bebeğinizin uyku düzeninin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Bu yazıyı okurken unutmayın ki burada belirttiğimiz süreler ortalama değerlerdir. Bebeğiniz biriciktir ve kendine özeldir. Verilen bilgiler ışığında bebeğinize en uygun uyku düzenini onun uyku sinyallerini takip ederek, yaşına uygun olması gereken ideal uyku sayısını ve süresini bilerek oluşturmalısınız.

İdeal gündüz uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

İdeal güne başlama zamanı sabah saat 07:00-07:30 arasıdır.  Saat 06:00 dan önceki tüm uyanmalarda gece uykusunda yaptığınız şekilde bebeğinizi yeniden uyutmaya çalışmalısınız.

Uyanık kalabilme süresi yaklaşık 2,5-3 saattir. Bu süre sabah daha kısa iken akşama doğru uzayabilir. Sabah uyandıktan ortalama 2,5 saat sonra sabah uykusu zamanı gelir. Bu uykunun saat 09:00-11:00 arasında olması iyi olabilir. Sabah uykusu en az 1 saat sürmelidir ve saat 11:00 den sonraya kalmamalıdır. Yaklaşık 3 saat süren ikinci uyanıklık süresinin ardından öğle uykusu zamanı gelir.  Öğle uykusu süresi 1 saatten kısa, 2 saatten uzun olmamalıdır. Saat 13:00-15:00 arasında öğle uykusunun 1 saatinin geçmesi iyi olacaktır. Uyandıktan sonra gece uykusuna başlamak için yaklaşık 4 saatlik bir uyanıklık süresi yeterli olur.

İdeal gece uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

Gece uykusuna geçiş zamanı saat 19:00-20:30 arasında olabilir. Gece uykusu yaklaşık 10-11 saat sürmelidir. Teorik olarak 6. aydan sonra bebeklerin gece beslenmesine ihtiyacı yoktur.  9-12 ay arasındaki bebeğiniz gece beslenmek için uyanıyor ise saat 23:00-24:00 civarı bir kez rüya öğünü yapabilirsiniz.  12. aydan sonra gece beslenmesi tamamen bırakılmalıdır.

Uyku rutini nasıl olmalıdır?

Banyo, masaj, ninni, kitap okuma bu dönem uyku rutini içinde yer alabilir. Uyku rutini bebeğinizin odası dışında başlasa bile mutlaka odasında bitirilmelidir. Bebeğiniz artık çok hareketlenmiştir. Yatakta dönmeye başlamıştır. Bu nedenle uyku sırasında üzerine bir örtü örtülmemelidir. Örtü yerine uyku tulumu giymesi yeterli olacaktır. Yatağında uyku arkadaşı dışında oyuncak ve yastık bulundurulması önerilmez.

12-15 Ay Bebekler İçin Uyku Düzeni Önerileri

Bebeğiniz artık çok hareketlendi. Emekleme, tutunup kalkma, sıralama hareketleri yerini yürümeye bırakır bu dönemde. Sürekli hareket eden ve gün içinde daha çok yorulan bebeği uyutmak biraz daha zorlayabilir sizi. Gün içinde oluşan yorgunluğun yansıması gece uykusunda olacaktır. Gündüz yorulan bebeğinizin gece uykuya dalması daha zor olacak, uyku süreleri kısalacak, sık sık uyanacak ve güne daha erken başlamak isteyecektir. Bu nedenle döneme özgü ideal uyanıklık süresi ve uyku sayılarını bilmek faydalı olacaktır. Hala öğrenmedi ise bu dönemde bebeğinize emmeden, sallanmadan, pışpışlanmadan, kendi kendine uyumasını öğretmelisiniz.

 

Bu yazıda sizlere 12-15 ay arasındaki bebeğinizin uyku düzeninin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Bu yazıyı okurken unutmayın ki burada belirttiğimiz süreler ortalama değerlerdir. Bebeğiniz biriciktir ve kendine özeldir. Verilen bilgiler ışığında bebeğinize en uygun uyku düzenini onun uyku sinyallerini takip ederek, yaşına uygun olması gereken ideal uyku sayısını ve süresini bilerek oluşturmalısınız.

İdeal gündüz uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

İdeal güne başlama zamanı sabah saat 07:00-07:30 arasıdır.  Uyanık kalabilme süresi yaklaşık 3-3,5 saattir. Bu süre sabah daha kısa iken akşama doğru uzayabilir. Sabah uyandıktan ortalama 3 saat sonra sabah uykusu zamanı gelir. Bebeğinizin en geç saat 10:00 da sabah uykusuna dalmış olması iyi olacaktır. Bu uykunun 1 saat sürmesi yeterlidir.  Yaklaşık 3,5 saat süren ikinci uyanıklık süresinin ardından öğle uykusunu uyuması iyi olur.  Öğle uykusu süresi en az 1 saat en uzun 2 saat olmalıdır. Bebeğiniz en geç saat 14:00 de öğle uykusuna dalmalıdır. Öğle uykusundan uyandıktan sonra gece uykusuna başlamak için yaklaşık 3,5-4 saatlik bir uyanıklık süresi yeterlidir.

İdeal gece uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

Gece uykusuna geçiş zamanı 19:30-20:30 arasında olabilir. Gece uykusu yaklaşık 10-11 saat olmalıdır. 12. aydan sonra gece beslenmesi tamamen bırakılmalıdır. Gece uykusuna dalmadan en geç 1 saat önce akşam yemeği bitirilmelidir.

 

Uyku rutini nasıl olmalıdır?

 

Diş fırçalama, uyku kıyafetlerini giyme, müzik, kitap okuma, iyi geceler dileme bu dönem uyku rutini içinde yer alabilir. Uyku rutini bebeğinizin odası dışında başlasa bile mutlaka odasında bitirilmelidir. Uyku sırasında bebeğinizin üzerini örtmeyin. Uyku tulumu giymesi yeterli olur. Yastık kullanmayın.

 

15-18 Ay Bebekler İçin Uyku Düzeni Önerileri

 

15-18 ay arasında bebeğinizin uyanık kalabilme süreleri uzar. Bu süreçte bebeğiniz bazı günler iki, bazı günler tek gündüz uykusuna ihtiyaç duyar. Uyku sinyallerini çok yakın takip ederek gündüz uyku sayısını düzenlemelisiniz.

 

İdeal gündüz uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

 

Saat 07:00-08:00 arasında güne başlayan çocuğunuz yaklaşık 5-5,5 saat sonra öğle uykusuna dalabilir. Öğle uykusu saat 12:00-12:30 civarı başlayabilir. Uyku süresi ortalama 2 saattir. En geç saat 15:00 de uyanmalıdır ve uyku 3 saatten uzun sürmemelidir.  Öğle uykusundan uyanma saati daha geç olur ise gece uykusuna dalış zamanı gecikecektir. Uyandıktan 5-5,5 saat sonra gece uykusu başlayabilir.

 

İdeal gece uykusu düzeni nasıl olmalıdır?

 

Gece uykusuna geçiş zamanı 20:00-20:30 arasında olabilir. Gece uykusu yaklaşık 10-11 saat sürmelidir. 12. aydan sonra gece beslenmesi tamamen bırakılmalıdır. Gece uykusuna dalmadan en geç 1 saat önce akşam yemeği bitirilmelidir.

Uyku rutini nasıl olmalıdır?

Diş fırçalama, uyku kıyafetlerini giyme, kitap okuma, müzik, iyi geceler dileme bu dönem uyku rutini içinde yer alabilir. Uyku rutini bebeğinizin odası dışında başlasa bile mutlaka odasında bitirilmelidir. Uyku sırasında bebeğinizin üzerini örtmeyin. Uyku tulumu giymesi yeterli olur. Yastık kullanmayın.

18-24 Ay Bebekler İçin Uyku Düzeni Önerileri

Tüm gün boyunca koşan, oynayan, zıplayan, tırmanan bebeğiniz 2. yaşına yaklaştıkça ‘hayır’ demeyi seven ve sizinle inatlaşan bir karaktere bürünür. Sadece kendi istediklerini, kendi istediği zamanda yapmak ister. Bu durumu 2 yaş sendromu olarak adlandırırız.  Bu inatlaşma durumu bebeğinizin uykularına da yansıyacaktır. Uyku saati ve bağımsız uykuya dalma konusunda bu dönemde biraz zorlanabilirsiniz.

Saat 07:00-08:00 arasında güne başlayan bebeğiniz  12:30 civarı öğle uykusuna yatabilir.  Uyku süresi 2 saati geçmemelidir. En geç saat 15:00 de uyanmalıdır. Öğle uykusundan uyanma saati daha geç olur ise gece uykusuna dalış zamanı gecikebilir. Akşam saat 20:00-20:30 arasında gece uykusu başlayabilir. Uykuya dalış saat 21:00 den geçe kalmamalıdır. Yaklaşık 10-11 saat sürmelidir. Gece beslenmesi tamamen bırakılmalıdır.

Diş fırçalama, uyku kıyafetlerini giyme, kitap okuma, müzik, iyi geceler dileme bu dönem uyku rutini içinde yer alabilir. Bebeğiniz uyku rutini süresini uzatmak isteyebilir. Bir hikaye daha oku, susadım gibi istekler ile süreyi uzatmayı deneyebilir. Net kurallar koyarak süreyi olması gerekenden daha uzun tutmamalısınız. Uyku rutini bebeğinizin odası dışında başlasa bile mutlaka odasında bitirilmelidir. Uyku sırasında bebeğinizin üzerini örtmeyin. Uyku tulumu giymesi yeterli olur. Yastık kullanmayın.