Doğru emzirmenin kuralları olduğunu biliyor muydunuz ?

Doğru emzirmenin kuralları olduğunu biliyor muydunuz ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebekler, içgüdüsel olarak memeyi doğru emerler, vereceğiniz küçük bir destekle doğru tekniği bulacaktır. Doğru teknikle emmesi sağlıklı büyümesi, sütün artması ve annenin keyifli bir emzirme süreci yaşaması açısından önemlidir. Doğru teknik için annenin rahat bir pozisyon aldıktan sonra bebeğini kucağına alması gerekir.

Anne sırtını dayamalı, bebeğine ulaşmak için çaba sarf etmemelidir, daima bebek memeye taşınmalı, anne bebeğe ulaşmak için eğilip bükülmemelidir.  Anne oturur pozisyona geçtikten sonra sırtını yaslayabileceği, rahat ettiği bir emzirme koltuğu tercih etmelidir. Bebeğin başı ve vücudu yatay eksende aynıseviyede olmalı, yüzü memeye bakmalıdır. Kola yatırılan bebek popodan elle desteklenerek bu pozisyon sağlanabilir.

Burun memeye gömülmemeli

Anne boştaki elinin işaret parmağı ile memeye alttan destek vermelidir. Bunu yaparken, meme başı ile bebek ağzı arasında parmak olmadığına dikkat etmek gerekir. Anne memesinde olmak, bebekte emme refleksini uyaracak, ona ulaşmak için aranacaktır. Ağzını en büyük açtığı anda, bebek alttan doğru memeye yaklaştırılmalıdır.

Meme ucu bebeğin ağız boşluğunda kalacak, alt ve üst dudaklar meme çevresindeki kahverengi alanı kavrayacak ve buradaki süt kanallarını vakumlayacaktır. Doğru teknikle emen bir bebeğin alt dudağı dışa kıvrık olmalı, çene memeye dayanmalıdır ve burun memeye gömülmemelidir. Emme esnasında yanaklar çökmemeli ve yutkunma sesi dışında sesler çıkmamalıdır.

Emzirme süresi ne kadar olmalı?

İlk günler bebek mide hacmi çok küçüktür, alabileceği miktar 20 ml’yi geçmez, yani dört tatlı kaşığı kadardır. O nedenle doymayacak diye endişe etmeye gerek yoktur. Başlarda anne sütü az olduğu için her emzirmede iki göğüs de kullanılmalıdır. Bu, hem bebeğin doymasını sağlayacak, hem de her emzirmede her iki meme ucu da uyarılarak süt üretimi sağlanacaktır.

Her bir memede süt üretimi arttıktan sonra her seansta tek bir göğüsün emzirilmesi tercih edilmeli, bir sonraki emzirmede diğer göğüs verilmelidir. Emzirmenin başında ve sonunda anne sütünün içeriği farklıdır. Emzirme başladığında anne sütündeki şeker miktarı daha fazladır (ilk süt).

Emzirme aynı göğüsten devam ettikçe, yağdan daha zengin hale gelir (son süt) . Her iki süt de bebeğin büyümesi ve gelişimi açısından önemlidir. Bunun için bebeğin bir memeden doyup kendiliğinden bırakana kadar aynı memede kalması önemlidir.  Her öğünde her iki göğüsten emmesi, laktozdan zengin ilk sütü alıp, değerli yağlardan zengin son sütten mahrum kalmasına yol açar. Devamlı ilk sütü alan bebeklerde gaz şikayetleri, gürültülü ve ağrılı dışkılama, asitli kaka yapma ve inatçı pişik durumu daha sık görülür.

Emzirme ile ilgili neler bilmeniz gerekiyor?

 • Anne fiziken ve ruhen rahat olmalıdır.
 • Doğru emzirme tekniği uygulanmalıdır, bir süre sonra bebek de siz de alışkanlık kazanacaksınız. Memenin sadece ucunu yakaladıysa, onu memeden uzaklaştırın, tekrar baştan başlayın. ‘Emsin de nasıl emerse emsin’ yaklaşımı yanlıştır. Bu yaklaşım, uzun vadede emzirmenin devamlılığına zarar verir.
 • Anne sırtı dik ve arkaya yaslanmış olmalıdır, yanlış pozisyonda emzirmek  sırt ağrılarına yol açabilir.
 • Anne bebeğe değil, bebek anneye yaklaştırılmalıdır.
 • Sakin huzurlu bir ortam sağlanmalıdır.
 • Bebekte emme refleksi emmeyi kolaylaştırırken, arama refleksi uzaklaştırabilir. Bebek emerken diğer taraftan yanağına temas etmemek gerekir. Bu, arama refleksini uyaracak ve bebek memeden uzaklaşmak zorunda kalacaktır.
 • Emzirme sırasında anne bebeğiyle konuşmalı, onunla göz göze gelmelidir. Emzirme seansları anne-bebek bağının sağlamlaşması açısından önemli anlardır.
 • Emzirme süresi en az 10, en fazla 30 dakika olmalıdır. Emme süresi ve sıklığı bebeğe bırakılmalıdır. Emzirme aralıkları üç saatten daha uzun olmamalıdır.
 • Sütünüz arttıktan sonra her seansta tek göğüs emzirilmelidir. Bir göğüs boşalmadan diğerine geçmeyin.
 • Emzirme sonrası bir miktar anne sütü meme başına sürülmelidir.
 • Aşırı göğüs temizliği, meme ucuna zarar verir. Günlük banyo haricinde özel göğüs temizliğine gerek yoktur.

Yeterli süt üretimi için yapılacaklar

 1. Doğum sonrası bebek mümkün olan en kısa sürede memeye verilmelidir.
 2. Emzirme seanslarında memenin tam boşalması sağlanmalıdır. Bebek sağlayamıyorsa elle ya da pompa ile boşaltılmalıdır.
 3. Doğru emzirme tekniği baştan itibaren uygulanmalıdır.
 4. Yeterli süre ve sıklıkla emzirerek, süt üretimini sağlayan hormonların uyarılması gerekir.
 5. Annenin yeterli dinlenmesi, uyuması, beslenmesi ve sıvı alması da önemlidir.

Meme başının korunması

Doğru emzirme tekniği hayati önem taşır. Sadece meme ucunu emen bebek süt kanallarına yeterli pompa yapamaz. Sütün gelmesi için meme başı ile çok uğraşır. Bu da meme başında zedelenmeye yol açar. Yine erken dönemde biberon ve emzik gibi kolay alternatiflerle tanıştığında, meme başına da emzik muamelesi yaparak, yanlış teknikle emecektir.

Meme başının özel bir bakımı yoktur, her emme öncesinde temizlenmesi gereksiz ve sakıncalıdır. Günlük vücut banyosu sırasında yıkanması yeterlidir. Çeşitli sıvılarla ya da sadece su ile sık temizlik, meme başının doğal yumuşaklığını sağlayan salgı üretiminin bozulmasına ve meme başının sertleşmesine yol açar. Bu bezlerin salgısı bebek için anne memesini daha çekici hale getirmektedir ve memeyi bulmasını sağlamaktadır.

Meme başının korunması için meme ucu ve emme bölgesi kuru tutulmalı, emzirme sonrası bir miktar anne sütü sürülmelidir. Sutyen seçiminde sentetik kumaşlar tercih edilmemelidir.

Çok ağrılı durumda parasetamol grubu ağrı kesici alabilirsiniz. Sağdığınız sütü bebeğinize fincanla vermeyi tercih edin.

Süt kanallarında tıkanıklık durumunda

 • Sütün boşaltılması ön koşuldur.
 • Bebeğin doğru teknikle emmeye devam etmesi en iyi yöntemdir. Emzirme tekniği gözden geçirilmeli, gerekirse desteği alınmalıdır.
 • Anneye elle memeyi sağma yöntemi öğretilmelidir. (video)
 • Göğüs çok dolu ise bebeğin tutması zorlaşacaktır. Bu durumda emzirme öncesi sağarak göğüslerin bir miktar boşaltılması,  gerginliğini azaltacak ve bebeğin göğsü tutması kolaylaşacaktır.
 • Emzirme ya da sağma öncesi sıcak kompres, meme dokusunun gevşemesini sağlayarak boşalmayı kolaylaştıracaktır. Emzirmeden sonraki soğuk kompres ise memedeki ödemi azaltacaktır.
 • Meme dokusunda iltihaplanma durumunda en iyi çözüm antibiyotik tedavisinin yanı sıra bebeğin emmeye devam etmesidir.