Hamilelikte yaşanan cilt çatlakları için öneriler

Hamilelikte yaşanan cilt çatlakları için öneriler

Cilt çatlaklarını gebeliğin ikinci üç ayında, yani 13-21’inci haftalarda görebilirsiniz. Hamilelerin yüzde 90’ında çeşitli derecelerde ortaya çıkar. Tamamen kişinin yapısı ile alakalıdır. Ciltte var olan elastin denen gerilmeye dayanıklı liflerin gerilmeye karşı dayanabilme oranına bağlıdır. Daha önceden bu çatlaklar kimde olacak bilmek mümkün değildir ancak annesinde bu tip çatlaklar olan hamilelerde risk daha yüksektir. Ayrıca gebelikte hızlı kilo (karnın daha fazla büyüyüp cildin daha fazla gerilmesine bağlı olarak) almak, yine önemli sebepler arasındadır. Koyu tenli olanlarda ise daha az ortaya çıkmaktadır.

Cilt çatlaklarını önlemek için elimizde kesin bir çözüm yok. Evet yapısal bir durum ama yine de daha az oluşması için yapılabilecekler var:

  • Hızlı kilo almaktan kaçınmalısınız
  • Vücudunuza elastikiyet sağlamak için mutlaka egzersiz yapmalısınız
  • C vitamininden zengin gıdalar, kolajen liflerine destek olacağı için yeteri kadar tüketmekte fayda vardır.

Çatlaklar deri ve altındaki bağ dokusunda meydana geldiği için dışarıdan yapılan herhangi bir uygulama ile önlemek yeterli değildir. Cildi nemlendirmenin iyi geldiği söylenmektedir. Dolayısıyla cilt çatlakları için mucizevi bir çözüm maalesef yok. Yapınızdaki cilt elastikiyetini sağlayan dokular ne kadar esnekse, o kadar az çatlaklar olacaktır ama doktorunuzun önereceği krem, losyon ve nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Gerilme ve kaşıntı gibi şikayetleri azaltacaktır ancak tamamen engel olmasını beklememelisiniz. Eğer çatlaklar oluştuysa, doğumdan sonra biraz daha fazla görünür hale gelebilirler. Zamanla daha az görünür hale (gri renge) dönüşürler. Belirli bir süre sonra hala belirgin izler var ise bazı kozmetik çareler için doktorunuzla konuşabilirsiniz.