BLW yöntemi (Baby Led Weaning)

BLW yöntemi (Baby Led Weaning)

Ek gıdalara geçişe alışma sürecinde bebeğinize görsel ve koku olarak çekici gelen yiyecekleri sunmak, kaşıkla ağzına götürmeden kendi isteği ile yemesini sağlamak esas alınır. Burada bebeğin dokunarak tanıma için eline aldığı her şeyi ağzına götürme eğiliminden faydalanılır. Bebekler meraklıdır ve keşfetmeyi sever, gıdalar söz konusu olduğunda da aynı keşfetme içgüdüsü devam edecektir. Weaning tek başına sütten, süt ve ek gıdalar, sonrasında da tamamen katı gıdaya geçiş sürecini tarif eder. Klasik olarak bu süreçte karar yetkisi anne ya da bakıcıya bırakılır. BLW de hazırlanan gıdaların nasıl ve ne kadar tüketileceğine karar yetkisi bebeğe bırakılır. Burada bebeğin içgüdüleri orkestra şefidir.

Avantajları: Bebeğe keşfetme, öğrenme ve isteme fırsatı verecektir. Yiyeceğe dokunması, onun için yeni bir kapı aralayacaktır. Kaşık ile püre halinde verilen gıdanın ağızdaki yolculuğu daha kısadır. Bu yöntemde ağız içindeki süreci bebek yönetir. Parçalama, ezme, tadına varma süreçleri daha yavaş olur, bu bebeğin yeni tadı kabul etmesini ve sevmesini kolaylaştırır. Dilini daha fazla kullanmak zorunda kalması bebeğin konuşması için de egzersiz sağlamış olur. Bu bebeklerin konuşma ve problem çözme yeteneklerinin daha iyi olduğu iddiaları da vardır. Klasik yöntemde aileler bebeğin ihtiyacından daha fazla yedirme eğilimindedir, bu uzun vadede gereğinden fazla yeme alışkanlığına yol açar.

BLW’de doyduğuna karar verme hakkı vardır ve obezite riski azalır. Püre kıvamında tüm tatlar, dokular ve renkler birbirine karışmıştır, BLW’de bebeğin tek tek doku ve tatları öğrenme şansı artar. BLW yönteminde bebek aile sofrasının bir parçasıdır, beslenme saatleri onu zorlayan anlar değil, sosyal bir aktiviteye katılmaktır. Sosyal ve psikolojik gelişimine katkı sağlar. Böylece bebeğin arzu edilen kadar yemesini sağlamak için başvurulan televizyon, cep telefonları ve videoları hayatınıza dahil etme gereği kalmayacaktır. Beslenme konusunda anne-bebek arasındaki savaşın ortadan kalkması, daha sağlıklı bir ilişkinin gelişmesini sağlar.

Ellerini ve parmaklarını daha çok kullanmak zorunda kalan bu bebeklerde çatal-kaşığı kullanma becerileri daha erken gelişir. Bu yöntemde rende, süzgeç, karıştırıcı, kaşık kullanılmaz. Her şey bebeğin avucu ile kavrayabileceği şekilde hazırlanır. Parmak kalınlığında 5-6 cm haşlanmış ya da fırınlanmış sebzeler başlangıç olarak seçilebilir. Buharda pişmiş karnabahar, brokoli ve fırınlanmış bal kabağı, haşlanmış patates tercih edilebilir. Bir hafta sonra meyveler denenebilir, hafif pişirilmiş ya da çiğ sunulabilir. Başlangıç için kuzu kıymasından hazırlanmış köfte, küçük parçalar halinde sebzelerin yanında verilebilir.

Bu aylarda karaciğer püresini yumurta üzerinde bebeğinize sunabilirsiniz. Sonrasında haşlanmış yumurta sarısı, peynir ile omlet yapılmış yumurta sarısı parçalanarak tabağındaki yerini alabilir. Kahvaltıda kullandığınız zenginleştirilmiş bebek tahıllarının yerini evde hazırlanabilecek içerik olarak zengin ekmekler alabilir. Tam buğday, çavdar, mısır unu, yulaf ezmesi, rüşeym içeren zengin bir ekmek yapılabilir. 8’inci aydan itibaren balıkla tanıştırma zamanıdır. Yine fırında, buğulama ya da sebzeler ile karışık hazırlanabilir. 10-12 aylar arasında bebeğinizi akşam sizinle sofraya oturtun. 12’inci aydan her şeyi kendi kendine yiyebilecektir. Parmaklarını kullanmayı öğrenen bebek, giderek gıdaları kavrama, parçalama, elinde çevirme, yuvarlama konusunda usta olacaktır.

Bebeğiniz için uygun olabilecek parmak gıdalara örnekler:

 • Muz (Olgun, kabuğunda kahverengi noktalar olan)
 • İyi pişmiş yeşil fasulye
 • Brokoli, karnabahar (Buharda pişmiş ya da haşlanmış)
 • Bal kabağı, havuç, patates (Buharda pişmiş ya da fırınlanmış )
 • Omlet ya da haşlanmış yumurta sarısı
 • Kılçıksız balık (Buharda pişmiş ya da buğulama, küçük parçalanmış)
 • Köfte, peynir (Ezilmiş)
 • İyi pişmiş makarna
 • Şeftali, armut, elma, kavun
 • Pirinç lapası                                                                                                                  
 • Avokado

Bebeklere ek gıda başlanmasının nedeni, protein, yağ, mineral ve kalori açısından ihtiyaçlarının artması, sütün kısmen yetersiz kalmasıdır. Dokuz aya kadar bebeklerin günlük 2-3 çay bardağı kadar katı gıda ilavesine ihtiyaçları vardır. Bu miktarın yakalandığının iyi gözlenmesi gerekir. Yetersizlik durumunda, bebeğe kendi kendini besleme şansı verildikten sonra klasik yöntemle takviye yapmak, iki yöntemin bir arada yürütülmesi tercih edilebilir.