Hamile iken bel ve sırt ağrıları yaşamak normal bir durum

Hamile iken bel ve sırt ağrıları yaşamak normal bir durum

Bel ve sırt ağrıları gebelikte belki de en sık rastlanan şikayettir. 18-20’nci haftalarda başlayabilir ve maalesef doğuma kadar sürebilir. Biraz da kişinin daha önce spor yapıp yapmadığına, var olan bel gibi şikayetlerine göre daha az veya çok görülebilir. Gebelik haftası ilerledikçe vücudunuz öne doğru eğilmeye başlar. Vücudun ağırlık merkezi değişir ve öne kayar. Bütün yük sırt ve bel kaslarına biner. Omurganın S şeklindeki normal eğriliği düzleşir, kaslar ve bağlar gerilip, ağrılar başlar. Daha önceden spor yapmış olmak veya gebelikte ikinci üç aydan itibaren düzenli egzersiz, özellikle yüzme ve pilates yapmak bu şikayetleri çok az ya da hiç yaşamamanız için önemlidir. Haftaların ilerlemesi ve kilonun artması ile bel ve sırta binen yük artar. Eğer bu ağrının yanında, bacağa vuran siyatik sinir gerilmesine bağlı ağrı ve uyuşukluk var ise mutlaka doktorunuza haber verin. Zira bel fıtığı, siyatik sinir sıkışması veya başka bir problem olup olmadığını doktora belirleyecektir.

Peki bu durum başınıza gelirse ne yapacaksınız?

  • Gün içinde çalışırken oturduğumuz koltuk mutlaka rahat ve yumuşak olmalı, kol koyma yeri bulunmalı, mümkünse belinizi iyi desteklemeli.
  • Uzun süre oturmayın, saatte bir kalkıp dolaşın ve germe egzersizleri yapın.
  • Ağır şeyler kaldırmayın ve belinize yüklenmeyin.
  • Eğilirken dizlerinizden eğilin.
  • Aşırı kilo almaktan kaçının.
  • Doğru ayakkabı giyin (mümkünse ortopedik ayakkabı giyin ve topuk spor ayakkabı toğuğu yüksekliğinde olsun, sıfır topuk veya yüksek topuk şikayetlerini arttıracaktır).
  • Karnınız öne doğru çok baskı yapıyor ise sırtınızdan çapraz yaparak karnı yukarı kaldıran gebelik korselerinden kullanın Ağrınız fazla ise önce 15 dakika soğuk kompres, akabinde 15 dakika sıcak kompres yapabirisiniz, Ilık bir banyo ve hafif sırt masajı da iyi gelecektir, Eğer ağrınız varsa ve geçmiyorsa mutlaka doktorunuza bilgi verin.