Bebekler aylara göre farklı uyku ihtiyacı hissedebilir

Bebekler aylara göre farklı uyku ihtiyacı hissedebilir

Bebeklerin ilk günlerden itibaren farklı uyku ihtiyaçları vardır…

Yenidoğan: Gündüz ve gece uykuları eşittir, gündüz gece farkı yoktur, düzensizdir ve sabit değildir. Toplamda en az 16-18 saat uyurlar. Bir uyku seansı birkaç dakika olabileceği gibi, birkaç saat de olabilir ve sık sık uyanarak açlığını gidermek zorundadırlar.

1.ay: Gündüz sekiz saate kadar çıkabilir, genellikle daha azdır. Gece uykusu sekiz saat ve genellikle daha uzundur. Toplamda 16 saat uyurlar. Gündüz ve gece ayrımı yavaş yavaş başlar.

2.ay: Gündüz genellikle sekiz saatten az, gece sekiz saatin üzerinde uyurlar. Toplam uyku süreleri, yaklaşık 16 saattir. Daha sosyal ve uyanık olmasına rağmen 3-4 defa gündüz uyku seansları vardır. Gece beslenmeleri yavaş yavaş azalır ve ve öğün atlar.

3-6 ay: Gündüz uyku ihtiyacı beş saat kadardır, 2-3 gündüz uykusu vardır. Gece 10 saat kadar uyurlar, toplamda yaklaşık 15 saati uykuda geçirirler. Bu aylarda hepsi olmasa bile bazı bebekler uyanmadan 6-8 saatlik tek parça gece uykusuna dalar. Bebeğiniz büyüdükçe midesi de büyüyecek, beslenme aralıkları uzayacaktır. Üçüncü ayda bebeklerin yüzde 90’ı 6-8 saat aralıksız uyuyabilecek seviyeye ulaşır. Bazı bebekler üçüncü aydan önce 5.5 kg’a ulaşabilir ve bu bebeklerde üç ayı beklemeden gece boyu uykuları başlatılabilir.

6-9 ay: Gündüz üç saat kadar uyurlar. Genellikle iki gündüz uykusu vardır. Gece 10-11 saat uyuyup, toplam uyku saati 14’e çıkar. Gündüz uykularının ilki öğleden önce, diğeri öğleden sonradır. Bazı bebekler ise 3-4 defa kısa uyku seansları tercih ederler.

9-12 ay: Gündüz iki kez uyurlar, toplam gündüz uykusu üç saat kadardır. Gece 9-10 saat uyurlar, toplam uyku saatleri, 12-14’tür. Bebeklerin 3/4’ü bu aydalarda gece boyunca uyur. Bir sabah, bir öğleden sonra olmak üzere iki gündüz uykusu vardır. Ayrılık anksiyetesi yaşaması, bebeklerde uykuya dalma ve uzun süre uyumaya engel olur. Unutmayın, bebekler için uyku çok önemli olup sağlıklı gelişimi değerli bir yere sahiptir. İyi bir uyku ortamı bebeğinizin güzel bir uyku süreci geçirmesine yardımcı olacaktır.