Bebek yemekleri pişirme ve saklama yöntemleri

Bebek yemekleri pişirme ve saklama yöntemleri

Bekletmek sebzelerde vitamin kaybına yol açmaktadır, günlük hazırlanması tercih edilmelidir. Sebze pürelerinde su yerine kemik suyu kullanılmalıdır. Önceden pişirilmiş gıdalar sadece bir defa ısıtılmalıdır, tekrar tekrar ısıtmak besindeki nitrit miktarının artmasına yol açar. Pancar, kereviz, ıspanak ve pazı yüksek miktarda nitrat içeren sebzelerdir. Hazırlandıktan hemen sonra tüketilmelidir. Bu sebzeleri içermeyen önceden hazırlanmış yemeği, önce 80 derece üzerinde iki dakika ısıtıp soğuduktan sonra bebeğinize vermeniz gerekir. Tatmayı da unutmayın! İlk gıdalar, sindirimi kolay ve alerji yapma ihtimali az olan havuç, patates ve tatlı patates gibi köklü gıdalardan seçilmelidir, bebekler çok keskin olmayan bu tatları sever. Bu sebzeler, üzerini geçecek kadar içme suyu içinde pişirilip, tüketilmelidir. Haşlanan sebzeler ilk haftalar süzgeçten geçirilerek, daha sonra çatalla ezilerek verilebilir.

Pişirme yöntemleri

Buharda pişirme: Haşlamaya göre, vitamin ve besin kaybı daha azdır. Haşlamayla kayıp yüzde 50-60’ken buharda pişirmeyle kayıp yüzde 10’nun altına iner.

Haşlama: Meyve ve sebzelerin yıkandıktan sonra kabukları soyulur. Mümkün olduğu kadar iri parçalara bölünerek, üzerini örtecek suyun içinde yumuşayana kadar haşlanır. Püre yaparken haşlama suyunu inceltmek için kullanılabilir.

Mikrodalga: Meyve ve sebzelerin yıkandıktan sonra kabukları soyulur, mümkün olduğu kadar iri parçalara bölünerek üzerini örtecek su ilave edilir. Yumuşayana kadar yüksek ayarda pişirilir. Mikrodalgadan çıkan yiyecekler aşırı sıcak olabilir, bebeğe vermeden önce kontrol etmek şarttır.

Fırınlama: Patates, bal kabağı, tatlı patates ve havuç fırında piştikten sonra ikiye, bölünüp kaşıkla püre haline getirilir. Su ya da süt ilavesiyle bebeğe verilebilir. Balık pişirmek için de fırın kullanılabilir.

Yiyeceklerin dondurulması: Her gün yeni gıdalar hazırlamak özellikle çalışan anneler için zor olabilir. Bu durumda et, havuç, patates, pirinç ya da bulgurdan oluşan sebze püresi bazının önceden hazırlanıp, küçük porsiyonlar halinde -18 derece altında derin dondurucuda saklanması pratik bir çözüm olabilir. Bu şekilde depolanan gıdalar, sekiz haftaya kadar derin dondurucuda saklanabilir. Günlük kullanımda üzerine taze sebzeler ekleyerek, kısa sürede sebze öğünü hazırlanmış olacaktır.