Bebek hareketleri hamileliğin kaçıncı haftasında hissedilmeye başlar ?

Bebek hareketleri hamileliğin kaçıncı haftasında hissedilmeye başlar ?

Tüm anne adayları bebeklerinin hareketlerini hissetmek için heyecanlıdır. Bu hareketleri hissetmek, duygusal yönden muhteşem olmasının yanında, onun iyilik halinin de en önemli bulgularından biridir. ‘Bebeğim acaba iyi mi?’, ‘Her şey yolunda mı?’ gibi endişeler, anne adaylarını tedirgin etmektir. Bebek hareketlerinin hissedilmesiyle anne adayları daha da rahatlayacaktır. Ancak bu erken haftalarda bebekler henüz küçük oldukları için her hareketleri hissedilmemektedir. Bebek hareketleri en erken 18’inci haftada hissedilmeye başlansa bile, genellikle 20’nci hafta ve sonrasında küçük seyirme şeklindedir. İkinci ve üçüncü gebeliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi daha erken haftalarda olmaktadır. 24’üncü haftadan sonra belirginleşen bebek hareketleri, 28’inci haftadan itibaren artık her gün düzenli hissedilmeye başlanır.

Hareketleri takip edebilirsiniz

Bu hareketlerin varlığı, bebeğin iyiliğinin ve aynı zamanda içinde bulunduğu amniyon sıvısının yeterliliğinin de bir bulgusudur. Ancak her bebek birbirinin aynısı değildir ve hareket miktarları ve zamanları farklılık göstermektedir. Her bebeğin kendine özgü uyuduğu ve aktif olduğu dönemler vardır. Bebeğin gerinmesi, tekme atması ve dönmesi birer hareket olarak düşünülmelidir. Özellikle 28’inci haftadan sonra yani 3’üncü Trimesterde, bebeği hareketlerinin aktif olduğunu bildiğiniz dönemlerde takip etmek size bilgi verecektir. Hareketlerin takibiyle bir süre sonra bebeğinizin genellikle günün hangi zaman diliminde aktif olduğunu fark etmeye başlarsınız. Yemekten, özellikle de tatlı bir şey yedikten sonra veya fiziksel bir aktivitenin ardından, özellikle sola yatarak uzandığınızda bebeğinizin daha aktif olduğunu hissedeceksiniz.

Bebeğimin hareketlerini nasıl saymalıyım?

  1. Bebeğinizin aktif olduğunu bildiğiniz bir dönemi seçin.
  2. Rahat bir pozisyon alın.
  3. Arkanız biraz yüksek, ayaklarınızı uzatıp ellerinizi karnınızın üstüne koyacağınız bir pozisyonda veya yatıp sola dönerek (ki bu şekilde bebekteki kan dolaşımı daha rahat olacaktır) rahatça uzanacağınız bir pozisyon olabilir. 
  4. Bebeğinizin ilk hareketini hissettiğinizde, not alın ve saate bakıp işaretleyin. Akabinde toplam 10 hareketi hissettiğinizde kronometreyi durdurun. Genellikle bu süre 30-120 dakika arasındadır. 
  5. Bebeğin yaptığı her hareketi (gerinme, dönme, tekme) bir hareket olarak işaretleyin. Ancak hıçkırıklarını hareket olarak saymayın. (Bebekler özellikle gebeliğin son aylarında çok hıçkırır ve bunlar ritmik hareketler olarak hissedilir).
  6. Bebeğinizin hareketlerini takip ettiğinizde, normal dışı durumları fark etmek kolay olacaktır. Eğer takip sırasında iki saat içerisinde 10 hareket hissedilmiyor ise bir doktor veya sağlık kuruluşuna mutlaka bilgi vermelisiniz. Bu öneriler, anne adaylarının evde bebeklerini takip etmek için yapabilecekleri basit bir testtir. Hiçbir zaman riskli hastaların takibinde kullanılmamalıdır. Gebeliğin son dönemlerinde veya riskli gebeliklerde yapılan NST testinin yerini kesinlikle tutmaz.