Bebeğin ağlama nedenleri ve sakinleştirme yolları

Bebeğin ağlama nedenleri ve sakinleştirme yolları

Bebeğin ağlama nedenleri ve sakinleştirme yolları, her yeni annenin merak ettiği konulardandır. Özellikle ilk defa çocuk sahibi olmuş ebeveynler bebekleri ağladıklarında panik yaşayıp, ne yapacaklarını şaşırırlar. Bu durumun üstesinden gelebilmeniz için bu bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

Evde ilk günlerde anneyi çaresiz bırakan iki durum vardır:

 1. Bebeğin devamlı uyuması, uyandırılamaması (Aç mı kalıyor?)
 2. Çok ağlaması (Aç mı kalıyor?)

Çok uyuyan bebeği uyandırmak için;

 • Bebeğin başını okşayın ve onunla konuşun
 • Bebeği kolunuza yatırıp, başına elle destek verdikten sonra kolunuzu öne arkaya hareket ettirin. Bu, gözlerini açmasına neden olur ve konuşarak tam uyanmasını sağlayabilirsiniz
 • Korkma refleksinden (Moro refleksi) faydalanabilirsiniz. Başparmakla bebeğin avuçları içine bası yaparak yakalama refleksi sayesinde parmağınıza tutunmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında eller hafif yana açılıp aniden bırakılırsa bebekte korkma refleksi devreye girer ve uyanır

Çok ağlayan bebekler

Ağlamak, bebek için iletişim ve ihtiyaçlarını ifade etmenin tek yoludur. Bir rahatsızlık, yoksunluk ya da açlık isyanıdır. Aynı zamanda onu rahatsız eden aşırı uyaranlara karşı bir tepkidir. Birkaç hafta içinde bebeğinizi daha yakından tanıyacak, ne zaman ne için ağladığını öğreneceksiniz. Sebebi ne olursa olsun, ağlayan bebeğe mutlaka yanıt vermek gerekir. Bu sadece belirlediğiniz ihtiyacı gidermek ya da ona ilginizi vermek şeklinde olacaktır. Çığlıklarına yanıt bulamayan, zamanında müdahale edilmeyen bebekte ağlamalar daha ısrarcı olacak ve uzun vadede huzursuz bir birey haline gelecektir. Bebekten gelen sinyallere zamanında kulak verip, ihtiyaçlarını gidermeli ve her ihtiyaç duyduğunda yanında olmalı, her zaman mutlu edecek sıcaklığınızı ve temasınızı vermelisiniz. Tabii ki öncelikle ağlamaya yol açan esas sebep neyse o ihtiyacı gidermeniz gerekmektedir. Gün boyu bebeğinizin huzursuz anlarını gözlemleyin. Bazen altta yatan hiçbir sebep bulamayabilirsiniz. Karnı toktur, altı temizdir. Üşüme, aşırı sıcak ya da yorgunluk, uykusuzluk yoktur. Küçük ağlama ataklarından sonra bebeğinizin derin bir uykuya daldığını gözlemlersiniz. Bu tür ağlamaların bebek için deşarj olma, biriken enerjiden kurtulma yöntemi olduğu düşünülür.

Ağlama türleri

'Açım' ağlaması: Düşük seviyeli, tekrarlayan mırıldanma şeklindedir, aranma ve emme hareketleri eşlik eder.

'Rahatsızım' ağlaması: Islak ya da kakalı bez, bebeğinizi rahatsız eder. Alışık olduğu konfora ulaşmak için devamlı mızmızlanma ile başlayan, sonrasında daha yoğun ve ısrarcı ağlama şeklidir.

'Yetti artık' ağlaması: Aşırı görsel ve işitsel uyaran, sıcak ortam, fazla giyinme ve terleme bebeğinizi bunaltır, sakinlik ister. Yaygaracı ağlamadır, buna başını çevirip kaçıp, kurtulma çabaları eşlik eder.

'Sıkıldım' ağlaması: Küçük mızmızlanmalar ile başlayıp, bu küçük uyarılar karşılık bulamayınca, yaygara ve nihayetinde çığlık halini alan ağlamalardır, kucak, ilgi ve anne sesi istiyordur.

'Kolik' ağlaması: yoğun çığlıklarla gerinme, bacaklarını germe ya da karına toplama, kızarma ve sonunda katılma şeklinde ağlamaya gider. Bebeğiniz büyüdükçe sizden daha çok ilgi isteyecektir. Artık size alışmıştır ve özleyecektir. Bebeğinizi oyunlardan mahrum etmeyin. Yoksa 'sıkıldım' ağlamaları ile amacına ulaşacaktır.

Eğer günde üç defa ya da daha sık kaka veya çis yapıyorsa, kabaca yeterli süt aldığını düşünmek gerekir. Beslenmek hayat boyu giderilmesi gereken bir ihtiyaçtır, dolayısıyla her ağladığında emzirmek ilk çözüm olacaktır. Emmek bebeği her zaman sakinleştirir. Sorun anlık acıkma ise çözüm de sağlar. Yenidoğan bebek ayrılık anksiyetesi yaşamaktadır. Özlediği sıcak teması, güven duygusunu sağlamak için göğsünüze almak, kucaklamak, ince bir örtü ile sarmalamak, bebeğin huzur bulmasına yardım eder. Bebeğinizi kucağa almaktan kaçınmayın, alışır diye korkmayın. Anne karnında 9 ay boyunca onu sarıp sarmalayan sıcaklığa doğduktan sonra da ihtiyaç duymaktadır.

Bebeğinizi sakinleştirmek için;

 • Öncelikle altta yatan nedeni bulmaya çalışın. Bebeğinizin ağlamasının mutlaka bir nedeni vardır ve elinden gelen tek iletişim yoludur. Öncelikle onu doyurun. Bunu yaparken elinizden geldiğince sakin olmaya çalışın, bebekler annedeki gerilimi hisseder ve huzursuzlukları daha da artar. Altının temiz olduğundan emin olun, ıslak ya da kakalı bir bez bebeğinizi mutsuz etmeye yeter.
 • Bebeğinizi üşüyecek diye çok fazla giydirmiş olabilir misiniz? Üşüyecek diye maalesef bebekler çok fazla giyindirilmektedir. Ayrıca ortam ısısının gereğinden fazla olmadığından emin olun. 21-23 derece arası ortam sıcaklığında size göre sadece bir kat fazla giymesi yeterlidir. Uyuduğu ortamı 18-21 derece civarında, daha serin tutmaya çalışın. Üşüdüğünü düşünüyorsanız, el ve ayak değil, gövde ısısını kontrol edin. Gerçekten üşüdü ise bir kat daha giydirmek yerine soğuk giysilerden bebeği kurtararak ısıtılmış yeni giysilerle değiştirin.
 • Sallanan bir sandalyede bebeğinizi kucaklayıp, ritmik ve nazik bir şekilde birlikte sallanın. Bu işi ayakta sağa sola sallayarak da yapabilirsiniz. Onu asla sarsmayın. Bu, bebeğinizin bilmediği ve ihtiyaç duymadığı bir uygulamadır.
 • Dizinizde karın üstü yatırıp, sırtına küçük masajlar yapmak bebeğinizi sakinleştirecektir. Dizinize sıcak bir havlu koyup bebeğinizin karnı üzerine gelecek şekilde yatırın. Kalçasını sıkmayan ince bir örtü ile kundak yapın (bacakları gevşek bırakan) ve nazik ritmik hareketlerle onu sakinleştirmeyi deneyin.
 • Sakinleştirici müzikler çalın. Ritmik sesler ve titreşim bebeğinizi sakinleştirebilir (elektrik süpürgesi, evde çalışan makineler, beyaz gürültü) Ilık bir banyo bazı bebekleri sakinleştirir. Yanıt alınamayan durumlarda araba ile kısa turlar düşünülebilir.
 • Unutmayın bebeğinizin sizin temasınıza, sesinize, sevginize ihtiyacı vardır, bunlar bildiği ve olmadığında yoksunluk duyduğu şeylerdir. Sakinleştirici bir sesle konuşup, küçük ninniler söyleyin. Kanguru gibi taşıyıcılarla ev içerisinde turlayın.
 • Ağlamanın altında yatan tek neden temas ihtiyacı olabilir ki, bu da hayati önem taşıyan bir ihtiyaçtır. Bunu vermekten çekinmeyin. Ne kadar çok temas, o kadar mutlu bebek. Bazen her ne yaparsanız yapın, bebeğinizi sakinleştirememeniz söz konusu olabilir. Böyle bir durumda onu yalnız bırakmak işe yarayabilir. Bir süre ağladıktan sonra kendinden uykuya olacaktır.