Anne-bebek bağı miniğin psikolojisini doğrudan etkiliyor

Anne-bebek bağı miniğin psikolojisini doğrudan etkiliyor

Anne-bebek bağı sağlanması için önce bedensel ihtiyaçlar olan, açlık ve susuzluk gibi ihtiyaçların giderilmesiyle başlar. Ardından, annenin bebeği ile geçirdiği kaliteli zaman çok önemlidir. Paylaşılanlar, ilişkiyi belirler.

Goodfriend (1993), makalesinde yenidoğan bebeklerin annelerinin ses ve gülümsemelerini, herhangi bir kişi veya nesneye tercih ettiklerini belirtmiştir. Herhangi bir sebepten dolayı doğumun ardından anneden ayrılan bebeklerin yemek yemedikleri, gelişmelerinin yavaşladığı ve sosyal olarak geri durdukları belirtmiştir. Anne-bebek bağı Bebek psikolojisi çoğu insanın bilmediği bir konu olan bebek psikolojisi, miniklerin gelişimi için büyük önem arz ediyor.

Peki, bebek psikolojisi nedir?

Psikoloğum sanılanın aksine, ana rahmine düştükleri andan itibaren başladığını söyledi. İnanılmaz değil mi? Hamileyken bebeğimize onu istediğimizi hissettirmek önemli demiştik, meğer sebebi bebek psikolojisinin olumlu gelişebilmesi içinmiş. Anne-bebek bağı bebeklerle ilgili yapılan araştırmalarda önce biyolojik faktörler ele alınmış, ardından yaşamın ilk üç yılını kapsayacak şekilde çevre koşulları ve duygusal gelişimi üzerinde yoğunlaştıklarında bebek psikolojisine etkileri gözlemlenmiş.

Bebekler nasıl varlıklardır?

  • Bebekler hızlı gelişen hassas varlıklardır.
  • Kavrama biçimleri çocuk ve yetişkinden farklı olsa da her şeyi çok iyi hissedebilirler.
  • Çevrelerinde hissetiklerine göre çeşitli şekillerde tepkiler verirler.

İşte bu, ‘Bebekler bizimle konuşuyor mu?’ sorusunun cevabı. Size mesaj gönderiyorlar! Bebeğin bakıcısı bu mesajları iyi yorumlarsa iletişim başarılı oluyor. Ancak her zaman mesajları doğru yorumlamak kolay değil. Bu durumlarda çevre desteğine ve deneyimli olanlara başvurulabilir.