Alt değiştirme kız ve erkek çocuklarda farklı yapılıyor

Alt değiştirme kız ve erkek çocuklarda farklı yapılıyor

Merhaba sevgili anne adayları, bu videoda bebeğinizin alt değiştirme ve alt bakımı ile ilgili bilgileri Bebek Hemşiresi Gülşah Umar’dan öğreneceksiniz:

“İyi beslenen bebek, sık sık kaka ve çis yapacaktır. Sadece anne sütü alan bebeklerde kaka miktar olarak az, sayıca daha fazladır. Bebekte huzursuzluk belirtisi yoksa dört saatte bir altını değiştirmek yeterlidir. Alt değiştirmek için ideal olan, su ve pamuk kullanmaktır. Acil durumlarda ya da ev dışında yeni doğanlara özgü parfüm, alkol ve kimyasal temizleyici içermeyen ıslak mendiller tercih edilebilir.

Kız bebeklerde temizlik daima önden arkaya tek hamleyle yapılmalıdır. Büyük ve küçük dudaklar aralanır, bu işlem nazikçe yapılmalıdır. Zarar verme ihtimaliniz yoktur, korkmayın. Bütün kıvrımların temizlenmesi gerekmez.

Erkek bebekte skrotum altı ve penis altı temizlenip, kurulanmalıdır. Bezlerken penis aşağıya bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Sünnet derisi fizyolojik olarak dardır ve geri çekilemez, çekilmesi sakıncalıdır.

Bebeklerin poposu ve genital organları ısı, nem, kaka ve çis tahrişine bağlı olarak sıklıkla kızarır. O nedenle uzun süre kirli kalmamalıdır, tahriş durumunda koruyucu pişik kremlerini devamlı ya da lüzum halinde kullanabilirsiniz. Genellikle çinko içeren bu kremler, idrar ve kakanın cilde temasını azaltan bir yapıya sahiptir.”