Bebeğim


 • Bebeklerin çoğu bu ayda desteksiz oturmayı başarabilir. Oturur pozisyondayken,  oyuncaklara uzanır, arkasına dönüp oradakileri almak ister ve bu sırada sıklıkla düşer o nedenle yalnız bırakmamak gerekir. Daha uzaktaki eşyaları almak için dizlerinin üzerinde uzanmak zorunda olduğunu keşfedecektir. Emeklemeye başlayabilir ya da poposunu üzerinde dönerek gezebilir. Emekleme 10. aya kadar gecikebileceği gibi hiç emeklemeden tutunarak sıralamaya başlayabilir. 7 aylık bir bebeğin hala desteksiz oturamaması da normaldir. Desteksiz oturma bazı bebeklerde 9. aya kadar gecikebilir. 
 • İnce hareketleri daha iyi başarır, parmaklarını kullanabilmeye başlamıştır. Oyuncakları daha ustalıkla parmakları ile inceler, tutar. Düğmelere basabilir. Odadan ayrılırken peşinizden ağlar yani ayrılık anksiyetesi yaşar. Bütün ihtiyaçlarını karşılayan, ona ihtiyacı olan ve her şeyi sağlayan ‘kahramanının’ uzaklaşması onda panik yaratır. Ağlamasının nedeni o an orada olmanızı istemesidir ya da ayrılmanıza engel olmaya çalışmaktadır. ‘Cee’ gibi oyunlar sayesinde yokluğunuzun geçici olduğunu öğrenir. 
 • Belki alttan iki diş çıkmış olabilir. Çıkmadıysa endişe etmeyin bazı bebekler ilk dişini ilk doğum gününden önce çıkarmayabilir. Ayrıca dişlerin çıkışı klasik sırayı izlemek zorunda değildir. İlk diş üstten çıkabileceği gibi, ilk olarak yandaki kesiciler de çıkabilir. 
 • Bebeğiniz sizi taklit ederek öğrenir, sizin yaptıklarınıza ilgisi ondandır. O nedenle cep telefonlarına düşkün olurlar, onların yanında mümkünse az kullanın, telefonunuzu başka bir odada tutun. Her ne kadar zararları kesin kanıtlanmış olmasa da, elektromanyetik alan konusu unutulmamalıdır. 
 • Beceri isteyen oyunlar için teşvik edin. Dar ağızlı bir kutunun içine ahşap oyuncakları doldurmaya çalışabilir, bu imkanı sağlayın. Sizi taklit edecektir, gösterin sonra bırakın uğraşsın, bunu başarması için çabalaması gerekir, erken müdahale etmeyin. Bebeğiniz başka bir yaşıtının becerebildiği bir işi yapamayabilir, her sağlıklı bebeğin kendi zamanı vardır, zamanı geldiğinde yapacaktır. Bu ayda merak artmıştır her şeyi keşfetmek isteyecektir, dünyayı tanımasında ona yardımcı olun, elinden tutun. Tehlike anında net olarak “Hayır” ile onu uyarın. Bu, ‘sınır’ kavramı ile onu tanıştıracak ve sonsuz özgürlüğü olmadığı mesajını almasını sağlayacaktır, yumuşak bir otoriteyi elden bırakmayın.

Bebek Gelişimi


Görme: Artık görme konusunda erişkin ile yarışabilir.

İşitme-konuşma: Anlamlı sözcük duyamazsınız sadece heceler vardır ama bunları daha çok kullanır. Bazen kendi sesi ile oynar, melodiler çıkarır ya da naralar atar.

Kaba motor hareketler: Bebeklerin çoğu bu ayda desteksiz oturmayı başarabilir. Bazı bebekler emeklemeye başlayabilir ya da popolarının üzerinde dönerek gezebilir. Desteksiz oturma bazı bebeklerde 9. aya kadar gecikebilir.

İnce motor hareketler: Parmakla tutma konusunda daha ustadır ve tutma işleminde artık avuçlama yapmaz. İki eliyle suluktan su içebilir.

Sosyal davranış: Kendi adını bilir ve çağrıldığında bakar, azarlandığını ve sevildiğini anlar, duygularıyla uyumlu mimikler gösterir. Aile üyelerini tanır ve başkalarından ayırt edebilir. Yabancılama normaldir. Onlara alışmada bebeğinize verdiğiniz destek önemlidir. Kucağınızdayken misafir ile onu tanıştırın, onun kim olduğunu söyleyin, bir süre sonra alışıp kabul edecektir. Ona gitmek istemiyorsa zorlamayın. Çocuklara karşı daha meraklıdır. Sözcüklerdeki olumlu ya da olumsuz tonlamanın ayrımına varabilir. Sözcük olarak hayır ile ne demek istediğinizi anlar. Kelime olarak hayırı tanımaz ama ifadeyi tanır. Aynı ifade ve tonlama ile farklı sözcük söyleseniz üzerindeki etkisi aynı olur. Bye bye yapabilir, ilk kez bağımsızlık başkaldırışlarını görebilirsiniz, kendi isteklerinin farkındadır.

Beslenme


Yemek onun için hem kendini beslemekten keyif aldığı hem de sizinle paylaşım yaptığı bir andır. Siz yemek yerken o da masada mama sandalyesinde otursun. Önüne koyduğunuz yumuşak küçük parça gıdalarla  sofraya eşlik etsin. Beslenmesinin bir düzen dahilinde olmasını sağlayın. Sürekli elinde atıştırmalıklarla dolaşan bir bebeğin düzenli beslenme alışkanlığı geliştirmesini bekleyemezsiniz. Elinde devamlı bir şeyler yiyen bebeğiniz, esas öğünde arzuladığınız kadar yemek yiyemez. Bu ay ek gıdalara kahvaltı öğünü ekleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için beslenme bölümüne bakınız. 

Beslenme şeması şu şekilde olacaktır

 • Sabah kahvaltı (ana öğün)
 • Saat 10.00-11.00 meyve püresi (ara öğün)
 • Saat 13.00-14.00 sebze püresi (ana öğün)
 • Saat 17.00-18.00 yoğurt (ara öğün)

Bazı bebekler bu kadar sık beslenmeyi sevmezler. Bu bebeklere iki ara öğün yerine tek ara öğün verilebilir. 9. aya kadar aldığı total ek gıda miktarı üç çay bardağını geçmemelidir. Daha ayrıntılı önerileri beslenme bölümünde bulabilirsiniz.

Bebek Menü Tarifleri


Elmalı Balkabağı Püresi
devami
Elma ve Havuç Püresi
devami
Yoğurt Çorbası
devami

Oyun & Aktivite


 1. Bebeğinizle el çırpma oyunu oynayabilirsiniz. Bir tekerleme ya da şarkı eşliğinde ellerinizi çırpın, onun da avuç içlerini birbirine vurarak ses çıkarmaya teşvik edin. Bebeğiniz öğrendikten sonra kendisi alkışlayacaktır. Motor becerilerine ve bilişsel yeteneklerinin gelişmesini sağlayacaktır.
 2. Karnı üzerinde oynadığı oyunlara bu ayda da devam edebilirsiniz. Bu oyunda geçirdiği zaman motor becerilerine, kas gücüne, duyusal becerilerine destek olacaktır.
 3. Müzik ve dansla yapılan etkinlikler tüm ailenin bağ kurması için harika etkinliklerdir. Müziği açtıktan sonra bebeğinizi karşınıza oturtun ve elleriyle müziğin ritmine uygun hareketler yaptırın. Bu etkinlikle işitsel becerileri ve sosyal bağlanma becerilerine destek olabilirsiniz.
 4. Aile fotoğrafı albümünüzü alın ve bebeğinize tanıyıp etkileşimde olduğu insanların fotoğraflarını gösterin, isimlerini ve bebekle ilişkilerini söyleyin. Aile albümüyle birlikte yapacağınız bu etkinlikle bebeğinizin görsel algı ve yüz özelliklerini algılamasına yardımcı olabilirsiniz.
 5. Eşiniz bir koltuğun ya da nesnenin arkasına saklanıp, bir el kuklasını konuşturup hareket ettirsin. Siz de bebeğinizin kuklaya dikkat etmesini ve ona ulaşmaya çalışmasını sağlayın. Böylece ses kaynağının yorumlanması ve genel işitsel becerilerini geliştirmesine destek olabilirsiniz.
 6. Müzik ve dansla yapılan etkinlikler tüm ailenin bağ kurması için harika etkinliklerdir. Müziği açtıktan sonra bebeğinizi karşınıza oturtun ve elleriyle müziğin ritmine uygun hareketler yaptırın. Bu etkinlikle işitsel becerileri ve sosyal bağlanma becerilerine destek olabilirsiniz.
 7. Büyük bir plaj topunu alın. Bebeğiniz topu fırlatacak, itecek, çekecektir. Bunların yanı sıra bebeğinizin topun üzerinde yuvarlanmasını da sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin karnını kalçasından desteklerken topun üzerine yerleştirin ve elleri yere değene kadar yavaşça ileriye doğru hareket ettirin. Bu üst vücut kaslarını güçlendirirken, topu yuvarlarken başını yukarıda tuttuğu için boyun kaslarını da güçlendirecektir.
 8. Bebeğinizle emekleme oyunu oynayın. Bebeğinizle birlikte emekleyerek hareket edin. Bebeğinizin hareketini sağlamak için sevdiği oyuncaklara ya da size doğru hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Hareket becerileri gelişecektir.
 9. Bebeğinizle doğayı keşfe çıkın. Daha hareketli hale gelen bebeğinize çimle ve kumla temas etme fırsatı verin. Çiçeklere, yapraklara dokunsun. Açık havada vakit geçirmek bebeğinizin tüm duyularını uyaracaktır. O keşiflerine devam ederken bebeğinizin güvende olduğundan emin olun.

Tüm bu aktiviteleri denerken bebeğinizin keyif alıp almadığını gözlemlemeyi unutmayın. Farklı aylardaki aktiviteleri bebeğinizin gelişimine uygunluğuna göre seçip çeşitlendirebilirsiniz.

Bebeğiniz ebeveynleriyle oyunlar oynarken bir yandan da dünyayı keşfedecek ve çeşitli becerileri gelişecektir. Bebeğinizin sahip olduğu en iyi oyun nesnesi daima sizsiniz. En kıymetlisi bebeğinizle birlikte keyifli zaman geçirmenizdir.

Öneriler


 • Beceri isteyen oyunlar için teşvik edin. Dar ağızlı bir kutunun içine ahşap oyuncakları doldurmaya çalışır, bu imkanı sağlayın. Sizi taklit edecektir, gösterin sonra bırakın uğraşsın, bunu başarması için çabalaması lazım, erken müdahale etmeyin, erken yardım etmeyin.
 • Onunla “guguk ce” oyunları oynayın, bebekleri hayata hazırlayan hem eğlenceli hem de faydalı bir oyundur. Gittiğinizde döneceğinizi bebeğinizin anlamasını sağlar.
 • Her şeyi öğrenmek isteyecektir, sizi taklit edecektir. Bebeklerin gelişmesinde televizyon, mobil telefonlar ve tabletlerin hiçbir katkısı yoktur. Ne seyrettirdiğinizin içerik olarak da önemi yoktur. Ona kötü örnek olmayın. Oyalanması için ya da onu kandırmak için telefon kullanmayın. Beslenme saatlerinde cep telefonlarını ve diğer teknolojik cihazları ödül olarak ya da bir uyuşturucu olarak kullanmayın. Hipnoz altında iken beslemek asla bir yöntem olarak kullanılmamalıdır. Zaten çok miktarda ek gıda yemesi gerekmiyor unutmayın. (çocuk ve medya)
 • Güvenlik konusunda yüksekten korumaktan başka kaygılar da yaşayacağınız aylar başlamıştır. Araştırmacıdır, arayıp bulmayı, keşfetmeyi sever. Küçük parmakları ile eline aldığı her şeyi ağzına götürecektir. O nedenle ortalıkta asla küçük oyuncak parçaları, yiyecek parçaları olmadığından emin olun. Evde tehlike yaratabilecek olasılıkları düşünüp her birine karşı önlemler alın. Kırılabilecek ev eşyalarını ulaşamayacağı yükseklikte koruyun. Bebekler örtüleri çekmeyi sever tamamen kaldırmakta fayda vardır, çektiğinde üzerindeki objelerle yaralanma riski doğar. Kenarları sivri eşyaların köşelerini sünger ile kaplayıp bantlayın ya da hazır satılan koruyucu plastik ya da silikonlarla kaplayın. Elektrik prizlerinin kapatın ve kabloları sabitleyip koruyucular geçirin (güvenli ev ortamı).
 • Bu aylarda bebeğiniz için rutin bir checkup yapılacaktır. Tam kan sayımı, demir depoları, B 12 seviyesi, bakılacak tetkikler arasındadır. Bebekte şüphe uyandıracak bir bulgu olmadıkça rutin idrar tahlili çok şart değildir.

Aşılarım


 • Bu ayda sadece Rotavirus aşısının üçüncü dozu vardır. (şayet daha önce tamamlanmadıysa)

İlgili Yazılar


Minik dostlarla büyüyen çocuklarda alerji daha az gelişiyor
devami
Zehirlenmelere karşı evde önlemler alarak çocuğunuzu koruyabilirsiniz
devami
Evdeki küçük oyuncaklar boğulma ve aspirasyon riski taşıyabilir
devami
Yanık kazalarında neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
devami
Hareketlenen bebekler evde çeşitli kazalara açık olabilir
devami
Güvenli bir ev ortamı sağlayarak bebeğinizi koruyabilirsiniz
devami
Uyku stratejileri kullanarak iyi bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz
devami
Bebekler aylara göre farklı uyku ihtiyacı hissedebilir
devami
Doğru emzirmenin kuralları olduğunu biliyor muydunuz?
devami
Süt kanallarının tıkanması durumunda neler yapabilirsiniz?
devami
Formül süt hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar
devami
Alt değiştirme kız ve erkek çocuklarda farklı yapılıyor
devami
Gaz çıkartma sonrası bebeğiniz sakinleşip susacaktır
devami
Kusma şikayetlerinde dördüncü ayda artış görülüyor
devami
Pişikler bebeklerde farklı tür ve şikayetlerle ortaya çıkabilir
devami
Tamamlayıcı beslenme
devami
Gıda alerjisi
devami
Ek gıdalar
devami
Bebek yemekleri pişirme ve saklama yöntemleri
devami
BLW yöntemi (Baby Led Weaning)
devami
Doğru uyku alışkanlığı
devami
Süt sağma ve saklama koşulları
devami
Bebek için güvenli uyku ortamı nasıl olmalı?
devami
Meme başı yaraları anneye acı verebilir
devami
Emzirme pozisyonları
devami
Emzirme sıklık ve süresi ne kadar olmalı?
devami
Annenin yediği bazı gıdalar sütün tadını değiştirebilir
devami
Anne sütü ve özellikleri
devami
Bebeğin ağlama nedenleri ve sakinleştirme yolları 
devami
Süt kanallarının tıkanması durumunda neler yapabilirsiniz?
devami
Burçlara göre bebek beslenmesi
devami

Anneyim | 7.Ay