Bebeğim


Bebeğiniz büyük ihtimalle yürüyordur, bu konuda çok başarılı olmayabilir ve sık sık düşebilir. Eğilerek istediği her şeyi alabilir. Sizi taklit etmeyi sever. 5-10 arası sözcük söyleyebilir, 50'ye yakın sözcüğü anlayabilir, karşılıklı oyunlar oynayabilir. Kendi oyuncaklarını tanır ve bazılarına karşı ilgisi daha fazladır, ondan ayrılmak istemeyebilir.

Organlarını öğrenebilir, sorduğunuzda gözünü, burnunu gösterebilir. Giyinirken size yardımcı olabilir, kollarını sokabilir, size elini uzatır. Bu yaşlarda sınırlarını yoklayacaktır; ısrarcılık, inatçılık başlar. Bu durumlarda sesinizi yükseltmeyin, sakin ve net olun, gerektiğinde "Hayır" deyip açıklamanızı yapıp, tartışmanın uzamasına engel olun. Çocuğunuzu yönlendirecek sözcükleri sinirlenmeden kullanmaya başlayabilirsiniz. Çok 'hayırcı' olmayın ama mantıklı kurallarınız olsun, bunlar özellikle kendisine zarar verecek durumlarla ilgili olmalı. Asla cezalandırmayın, eğitim yönteminiz, öğretme, ödüllendirme ve takdir etme olmalıdır. Daha önce tepki vermediği şeylere tepki verebilir. Gittikçe artan hayal dünyası sayesinde soyut kavramlar gelişmiştir, karanlıktan korkmaya başlar, aşırı sesten ve gürültülü araç ile gereçlerden korkabilir. Bu aylarda bebeğinizin gündüz uykusu bir keze inebilir. Eğer kendiliğinden azaltmıyorsa bu konuda sizin müdahaleniz gerekmez.

Bebek Gelişimi


Görme-işitme-konuşma: 10-12 sözcük bilir, organların yerlerini gösterebilir.

Kaba motor hareketler: Bazıları yeni yürümeye başlar, bazıları koşabilir.

Sosyal davranış: Verdiğiniz komutları doğru şekilde yerine getirebilir, ev işlerini taklit edebilir. Sınırları zorlamaya çalışacaktır. Soyut kavramlar başlamıştır. Karanlıktan ve gürültüden korkabilir.

Beslenme


Kendi kendini besleyebilir, bardaktan dökmeden su içebilir, çatal ve kaşık kullanabilir.

Bebek Menü Tarifleri


Elmalı Balkabağı Püresi
devami
Elma ve Havuç Püresi
devami
Yoğurt Çorbası
devami
Sulu Köfte
devami
Tarhana Çorbası
devami
Patatesli Omlet
devami
Balık Köftesi
devami
Fırında Yumurtalı Ispanak
devami
Pancarlı Cevizli Kraker
devami
Balkabaklı Kurabiyeler
devami
Şekersiz Bebek Keki
devami
Dut Kurusu ve Muzlu Kurabiye (Glutensiz – Sütsüz)
devami
Elmalı Muhallebi
devami
Sebzeli Kek
devami
Hindistan Cevizi Unlu Kurabiye
devami
Dereotlu Cevizli Omlet
devami
Dereotlu, Peynirli Waffle
devami
Muzlu, Dut Kurulu Krep 
devami
Yulaf Sütü 
devami
Sebzeli Poğaça 
devami
Smoothie 
devami
Mercimek Unlu Krakerler 
devami
Mercimekli Pilav 
devami
İncirli Kurabiye 
devami
Muzlu Bademli Toplar
devami
Mercimekli Kraker
devami
Pazılı Kek
devami
Elmalı Kurabiyeler
devami

Oyun & Aktivite


 1. Rengarenk mandallarla çok basit bir oyun oluşturabilirsiniz. Mandalları kutuların kenarlarına, çocuğunuzun oyuncaklarına ya da giysilerine takın. Çocuğunuz bu mandalları incelerken ve çıkarmaya çalışırken eğlenecektir, bir yandan da ince motor becerileri ve el-göz koordinasyonu gelişecektir.
 2. Renkli bir ya da birkaç balonu tavandan asın. Çocuğunuz balona vurup nasıl yükseldiği izleyebilir. Yavaş vurduğunda daha az hızlı vurduğunda daha çok yükseldiğini gözlemleyebilir. Tahta kaşık gibi gereçlerle de balona vurmasını sağlayabilirsiniz. El-göz koordinasyonu ve neden-sonuç ilişkisi kurma becerileri gelişecektir.
 3. Çocuğunuzun üzerinde deliği olan bir kap ya da kutunun içine ponpon, boncuk gibi küçük nesneleri koymaya çalışmasını sağlayarak oyun oluşturun. Delik küçüldükçe oyunun zorluğu artacaktır. İnce motor beceriler ve el göz koordinasyonu için güzel bir aktivite olacaktır.
 4. Bu dönemdeki çocuğunuzun gelişimine uygun engel parkuru oyunları hem çok eğleneceği hem de birçok becerisini geliştirebileceği bir aktivite zamanıdır. Engel parkurunun hem eğlenceli olmasına hem de yürüme, tırmanma, emekleme gibi çeşitli hareketleri yapma fırsatı veriyor olmasına dikkat edin. Battaniyeler, yastıklar, kutular, kendiniz; her şeyi engel parkurunun bir parçası olarak kullanabilirsiniz!
 5. Çocukların kendi başlarına zaman geçirmeleri de önemlidir. Çocukların kendi başlarına zaman geçirmelerine izin vererek, keşfetmelerine ve yaratıcılıklarını kullanmalarına izin vermiş olursunuz. Kendi başlarına oynarken motor planlama ve problem çözme becerilerini geliştirirler.
 6. Bir el feneri alın ve karanlık bir odada duvara tutun. Çocuğunuz duvarda dans eden ışığı görünce ilgisini çekecektir. Işığı hızlı ve yavaş hareket ettirin. Çocuğunuz ışığı yakalamaya çalışırken çok eğlenecektir. Görsel izleme becerileri, el-göz koordinasyonu ve motor becerileri gelişecektir.
 7. Çocuğunuzla birlikte müzik yapın! Müzik aleti oyuncaklarıyla yapmanın yanı sıra çeşitli mutfak gereçleri aracılığıyla da sesler çıkararak eğlenebilirsiniz. Kaplardan davul, tencerelerden bateri, içine bakliyat atacağınız şişelerden marakas yapmışçasına müzik yapabilirsiniz.
 8. Dur ve devam et oyunları çocuğunuzun dürtü kontrolünü öğrenmesi için harika oyunlardır. Belirli bir oyunu oynarken “dur” deyin ve bekleyin, “devam” dediğinizde devam edin. Birlikte top zıplatırken, dans ederken, koştururken bu oyunu oynayabilirsiniz.
 9. Bir kap, maşa ve renkli ponponlar alın. Çocuğunuza maşa yardımıyla ponponları nasıl kaba atacağını gösterin. İnce motor becerileri ve el-göz koordinasyonu becerilerini geliştirecek bir oyundur.
 10. Çocuğunuzla “aynı” ve “farklı” kavramlarını tanıyabileceği aktiviteler yapabilirsiniz. Renklere veya şekillere göre sıralamalar yapabileceği oyunlar oluşturabilirsiniz. İki farklı renkte kap alıp, iki farklı renkte nesneleri uygun kaplara yerleştirmesini sağlayabilirsiniz. Kare ve yuvarlak nesneleri alıp, onları farklı kaplara yerleştireceği bir oyun oynayabilirsiniz.

Tüm bu aktiviteleri denerken bebeğinizin keyif alıp almadığını gözlemlemeyi unutmayın. Farklı aylardaki aktiviteleri bebeğinizin gelişimine uygunluğuna göre seçip çeşitlendirebilirsiniz.

Bebeğiniz ebeveynleriyle oyunlar oynarken bir yandan da dünyayı keşfedecek ve çeşitli becerileri gelişecektir. Bebeğinizin sahip olduğu en iyi oyun nesnesi daima sizsiniz. En kıymetlisi bebeğinizle birlikte keyifli zaman geçirmenizdir

İlgili Yazılar


Tuvalet Eğitimi
devami
Memeden Ayırma
devami
Minik dostlarla büyüyen çocuklarda alerji daha az gelişiyor
devami
Zehirlenmelere karşı evde önlemler alarak çocuğunuzu koruyabilirsiniz
devami
Evdeki küçük oyuncaklar boğulma ve aspirasyon riski taşıyabilir
devami
Yanık kazalarında neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
devami
Hareketlenen bebekler evde çeşitli kazalara açık olabilir
devami
Güvenli bir ev ortamı sağlayarak bebeğinizi koruyabilirsiniz
devami
Uyku stratejileri kullanarak iyi bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz
devami
Bebekler aylara göre farklı uyku ihtiyacı hissedebilir
devami
Doğru emzirmenin kuralları olduğunu biliyor muydunuz?
devami
Süt kanallarının tıkanması durumunda neler yapabilirsiniz?
devami
Pişikler bebeklerde farklı tür ve şikayetlerle ortaya çıkabilir
devami
Tamamlayıcı beslenme
devami
Gıda alerjisi
devami
Ek gıdalar
devami
Bebek yemekleri pişirme ve saklama yöntemleri
devami
BLW yöntemi (Baby Led Weaning)
devami
Süt sağma ve saklama koşulları
devami
Bebek için güvenli uyku ortamı nasıl olmalı?
devami
Süt kanallarının tıkanması durumunda neler yapabilirsiniz?
devami
Doğru Uyku Alışkanlığı
devami
Burçlara göre bebek beslenmesi
devami

Öneriler


 • Çocuklar bu aylarda sınırlarınızı zorlamayı severler, aslında nereye kadar izin olduğunu tayin etmeye çalışır, kuralları sizin koymanız çocuğun işini de kolaylaştıracaktır. Yeter ki kurallar konusunda net ve tutarlı olun ve asla sert olmayın.
 • Hala size aşırı düşkünlük dönemi devam etmektedir. Bütün ihtiyaçlarını karşılayan annesinin uzak olma ihtimali bile çocukta kaygı yaratır ve bunun önlemini almaya çalışır. Bu anneyi zorlayan fakat daha sabırlı olmasını gerektiren bir süreçtir. Bu dönemde çocuk bakımında babanın annenin yükünü paylaşması daha önem taşır ve bazı rutin görevler baba tarafından üstlenilebilir.
 • Bu yaşta bebek için günlük rutinleri oturmuştur ve hep aynı şartları isterler. Evde olamayıp aynı şartları sağlayamadığınızda çocuğa durumu açıklayın, sizi anlayacaktır. İfade dili iyi olmasa da alıcı dili gayet yeterlidir, merak etmeyin.
 • Macun için erken ama bu yaşa kadar diş fırçasının hayatına girmiş olması gerekir.

Anneyim | 16-18.Aylar